Wenezuela: inflacja szaleje, a karty zyskują

Na pozór pogrążona w głębokim kryzysie Wenezuela to kraj, w którym trudno jest rozwijać biznes. Jednak szalejąca inflacja działa na korzyść co najmniej jednej branży. Gdy gospodarka kurczy się w kilkuprocentowym tempie, MasterCard notuje wzrosty liczby i wolumenu transakcji kartami.

W 2014 r. bogata w ropę naftową Wenezuela odnotowała 4-procentową recesję. W tym roku, jak szacuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, gospodarka może skurczyć się aż o 7 proc. Kryzysowi towarzyszy wysoka inflacja, sięgająca już niemal 200 proc. rocznie. Jak zwykle, gdy pieniądz traci szybko siłę nabywczą, ludność stara się jak najszybciej pozbyć „gorącej gotówki”. W sklepach królują puste półki, widok przywodzący na myśl czasy PRL.

Jak donosi „Bloomberg”, w ciężkich czasach świetnie radzą sobie karty płatnicze. Przyczyną rosnącej popularności plastiku jest, obok inflacji, kwitnąca przestępczość. Dzięki wykorzystaniu kart Wenezuelczycy mogą szybko wydać posiadane środki. To ważne, gdy ceny rosną w trudnym do okiełznania tempie, a przechowywanie pieniądza mija się z celem. Jednocześnie taka forma płatności jest znacznie bezpieczniejsza niż noszenie ze sobą pokaźnych paczek banknotów, zwłaszcza w kraju, w którym wskaźnik zabójstw należy do najwyższych na świecie.

Organizacja MasterCard osiąga na wenezuelskim rynku wzrost liczby transakcji zbliżony do innych krajów w regionie. Klienci coraz częściej wykorzystują karty, mimo że budżety gospodarstw domowych kurczą się. Jednocześnie firma jest w stanie poradzić sobie z problemem inflacji przychodów dzięki pobieraniu części opłat od wydawców w dolarach amerykańskich. Strategię taką stosują także inne organizacje kartowe, chociaż, jak wskazuje „Bloomberg”, ograniczenia walutowe narzucone przez rząd mogą wkrótce spowodować, że banki zostaną zmuszone do rozliczania się w boliwarach.

/mk

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 ~Roman

Dlaczego autor nie pisze co spowodowało taką in inflacje i recesje?

! Odpowiedz
0 1 ~retro

hugo kipną to się wszyscy załamali

! Odpowiedz
3 15 ~Ola29

Ciezko przyznać, że socjalizm zbankrutował. Przecież socjalizm taki piękny.... takie ideały... tylko, że mija się z rzeczywistością!

! Odpowiedz
0 0 ~gość odpowiada ~Ola29

I dlatego w zastraszającym tempie odradza się w USA i okolicach Brukseli?

! Odpowiedz
0 0 ~skleroza odpowiada ~Ola29

komunizm nie jest naukowy
bo nie testowano go na zwierzetach

! Odpowiedz
1 5 ~MacGawer

Nie wiem skąd 200% w skali roku? Może chodzi o grupy produktow, a nie całość - oficjalnie inflacja wynosi tam "tylko" 68.5% (za XII 2014r). A jeszcze w 2012r była na poziomie 20%.

! Odpowiedz
2 2 ~kk

zeby bylo dramatycznie dlatego 200%

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne