REKLAMA

Wenezuela: Biden potwierdza poparcie USA dla lidera opozycji

2021-07-06 03:46
publikacja
2021-07-06 03:46

Prezydent USA Joe Biden potwierdził w liście opublikowanym w poniedziałek , w Wenezuelskie Święto Narodowe, że jego kraj popiera przywódcę wenezuelskiej opozycji Juana Guaido, którego uznaje za tymczasowego prezydenta.

Wenezuela: Biden potwierdza poparcie USA dla lidera opozycji
Wenezuela: Biden potwierdza poparcie USA dla lidera opozycji
fot. Carlos Garcia Rawlins / / Reuters

„Bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy zdecydowani wspierać walkę o wolność wszystkich Wenezuelczyków poprzez pokojowe i demokratyczne przemiany” – napisał amerykański prezydent w liście skierowanym do „Pana Prezydenta Juana Guaido”.

Stany Zjednoczone, podobnie jak około pięćdziesiąt państw , nie uznały wyboru prezydenta Nicolasa Maduro w bojkotowanym przez opozycję głosowaniu z 2018 roku. Uznają Guaido za tymczasowego prezydenta i nałożyły sankcje na Wenezuelę, próbując odsunąć Maduro od władzy.

„W tym dniu (święto narodowe Wenezueli) podkreślamy ogromną pracę wykonaną (...) w poszukiwaniu przemian (...) pod Pana kierownictwem”, pisze prezydent Biden do prezydenta Guaido za pośrednictwem Przedstawicielstwa Stanów Zjednoczonych dla Wenezueli w Kolumbii, w liście którego autentyczność została potwierdzona przez AFP w źródłach dyplomatycznych.

List pojawił się, gdy Stany Zjednoczone i Europa okazały się gotowe we wspólnej deklaracji 25 czerwca do „przeglądu” sankcji, jeśli nastąpią postępy w kierunku wiarygodnych wyborów. Od kilku tygodni toczą się negocjacje między Maduro, społecznością międzynarodową a opozycją.

W ostatnich dniach w podzielonej wenezuelskiej opozycji toczą się negocjacje, czy powinna ona wziąć udział w listopadowych wyborach regionalnych po zbojkotowaniu wyborów prezydenckich w 2018 roku i wyborów parlamentarnych w 2020 roku.

Waszyngton i Caracas zerwały stosunki dyplomatyczne w 2019 roku po tym, jak Biały Dom uznał Guaido za tymczasowego prezydenta. Ambasada amerykańska w Caracas została zamknięta na rzecz przedstawicielstwa w Bogocie.

Do niedawna prezydent Maduro w swoich przemówieniach nie atakował prezydenta Bidena, który zastąpił prezydenta Donalda Trumpa,jak twierdzi, wrogo do niego nastawionego. Ale w piątek oskarżył CIA i amerykańską armię o planowanie jego zabójstwa, zastanawiając się, czy to Biden je zlecił. (PAP)

wr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Przewrót w Wenezueli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki