REKLAMA

Węgry: kolejna demonstracja na rzecz reformy systemu oświaty

2018-01-28 21:29
publikacja
2018-01-28 21:29
Węgry: kolejna demonstracja na rzecz reformy systemu oświaty
Węgry: kolejna demonstracja na rzecz reformy systemu oświaty
fot. Bernadett Szabo / / Reuters

Około 1000 osób wzięło w niedzielę udział w demonstracji w Budapeszcie, zorganizowanej przez ruch na rzecz zmian w oświacie Tanitanek (Chcemy Uczyć). Wśród protestujących byli nauczyciele oraz przedstawiciele partii opozycyjnych.

Ruch Tanitanek napisał w zaproszeniu na demonstrację, że jego długoterminowym celem jest to, by na Węgrzech istniał dostępny dla każdego, nowoczesny i efektywny, czyli skoncentrowany na dziecku, oparty na kompetencjach, demokratyczny, umożliwiający zmianę szkoły przez ucznia i autonomiczny system nauczania.

Zgromadzeni przed parlamentem w Budapeszcie uczestnicy demonstracji mieli transparenty m.in. z napisami Godnych płac! Od przedszkola po uniwersytet oraz Autonomii! Od przedszkola po uniwersytet.

Na demonstracji poinformowano, że ruch Tanitanek przygotował wraz z ekspertami partii opozycyjnych edukacyjne minimum w 12 punktach. Wśród postulatów jest m.in. radykalne zmniejszenie liczby godzin lekcyjnych, mniejsze obciążenie i lepsze wynagrodzenie nauczycieli, położenie akcentu na rozwijanie umiejętności zamiast wiedzy pamięciowej, wspieranie samodzielności i wolności instytucji edukacyjnych, jak również swoboda doboru podręczników. Wreszcie, docelowo 6 proc. PKB miałoby być przeznaczane na oświatę.

Niedzielna demonstracja jest kolejnym protestem w sprawie oświaty. Tydzień temu kilka tysięcy uczniów i studentów demonstrowało w tej sprawie przed gmachem parlamentu. Studenci twierdzą, że obecny system oświaty nie przygotowuje młodych ludzi do życia w XXI wieku, jest za bardzo skoncentrowany na wkuwaniu faktów na pamięć i nie zachęca do krytycznego myślenia ani do kreatywności.

Odnosząc się do uczniowskich protestów, odpowiedzialny za oświatę sekretarz stanu w węgierskim Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich Laszlo Palkovics powiedział w telewizji ATV, że część postulatów uczniów już została spełniona. Trwa analiza narodowej podstawy nauczania i formułowanie nowej, te kwestie będą się pojawiać, czy to zmniejszenie liczby lekcji, czy korekta treści nauczania, czy też przeobrażenie sposobu nauczania - oznajmił.

Ruch Tanitanek twierdzi jednak, że w ostatnich latach nie nastąpiła istotna zmiana w oświacie.

W niedzielnej demonstracji uczestniczyli przedstawiciele Węgierskiej Partii Socjalistycznej, Koalicji Demokratycznej i kilku mniejszych partii opozycyjnych.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki