Wchodzą w życie przepisy ws. pierwokupu prywatnych lasów przez państwo

Od soboty Skarb Państwa reprezentowany przez Lasy Państwowe ma możliwość pierwokupu bądź wykupu prywatnych gruntów leśnych. To rozwiązanie ma m.in. zabezpieczyć wykup takich terenów przez cudzoziemców po 1 maja.

(fot. Piotr Jasiczek / FORUM)

Od soboty zaczęły obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy o lasach.

Nowe przepisy są odpowiedzią na kończące się 1 maja br. ograniczenia w możliwości nabycia gruntów rolnych i leśnych przez cudzoziemców. Dwunastoletni okres ochronny zakładał traktat akcesyjny.

Pierwokup bądź wykup przez Lasy Państwowe dotyczy gruntów m.in.: oznaczonych jako lasy w ewidencji gruntów i budynków, przeznaczonych do zalesiania, objętych uproszczonym planem urządzenia lasu.

LP mają prawo pierwokupu w sytuacji kiedy właściciel będzie chciał sprzedać grunty leśne. Natomiast prawo wykupu, będzie przysługiwało państwu, kiedy grunty będą nabywane na podstawie innej umowy, np. darowizny. Pierwokup i wykup nie będą dotyczyć przypadków, kiedy prywatny właściciel będzie chciał sprzedać grunty leśne osobom bliskim, czy zapisać je na rzecz innej osoby np. w testamencie.

Przepisy przewidują, że w przypadku, kiedy pojawią się rozbieżności w wycenie gruntów, LP czy właściciel gruntów mogą zwrócić się do sądu, który określi jaka jest wartość rynkowa nieruchomości.

Nowelizacja ma też pozwolić LP wywiązywać się ze swojego obowiązku, czyli powiększania terenów leśnych w Polsce. Zgodnie z Krajowym programem zwiększenia lesistości, areał lasów w 2050 r. ma obejmować 33 proc. powierzchni kraju, w 2020 ma być to 30 proc. Zgodnie z informacją resortu środowiska lasy zajmują obecnie 29,4 proc. powierzchni kraju.

W Polsce jest blisko 2 mln ha niepaństwowych gruntów leśnych.(PAP)

mick/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 ~zibi

Do StanRS CCzłowiekuo czym ty piszesz, aby wyciąć drzewo w
prywatnym lesie musisz mieć zezwolenia.

! Odpowiedz
0 7 ~miro

ciekawe jak będą wyceniali dzialki lesne

! Odpowiedz
2 26 ~Jerzyk

Nowelizacja ma też pozwolić LP wywiązywać się ze swojego obowiązku, czyli powiększania terenów leśnych w Polsce. Kto mi wyjaśni jak poprzez wykup lasu (ktory już istnieje) zwiększy się zalesienie w kraju?

! Odpowiedz
0 15 ~Dżejms

No to słupy będą musiały umierać skoro można to obejść testamentem.

! Odpowiedz
13 6 ~StanRS

Prywatne "lasy" są w ogromnej większości tak zdewastowane, że rosną tam prawie krzaki. Znaleźć jakieś grubsze drzewo graniczy tam z cudem. Lasy państwowe są pod tym względem o wiele lepsze.
W lasach zwykle jest tak, że dziadek sadzi, ojciec pielęgnuje, a wnuk dopiero może wycinać. Nikt z prywatnych właścicieli lasów nie będzie czekał średnio 80 lat, aż drzewa mają odpowiednią grubość i masakruje o wiele wcześniej. Dlatego tak te "lasy" prywatne wyglądają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 16 ~Jeż_kolczasty

Skąd ty bierzesz te informacje? Ja widzę w mojej okolicy lasy prywatne i niczym nie różnią się od państwowych.

! Odpowiedz
1 6 ~p23 odpowiada ~Jeż_kolczasty

Podobnie, w mojej okolicy jest tak samo.
Nie wiem,gdzie ten Stan mieszka....Nie pochwalil sie.

! Odpowiedz
2 2 ~polskigupek

dobre , bo polskie !....

! Odpowiedz
3 14 ~ech

Chciałem kupić kawał lasu pod miastem, zbudować tam dom i się przeprowadzić. Rozumiem, że teraz jak znajdę las i będą chciał kupić za ileś tam, jakaś rządowa agencja powie, że kupi to trzy razy taniej, właściciel powie nie, sprawa pójdzie do sądu i już po trzech latach się dowiem jaka jest cena. No to rzeczywiście dobra zmiana.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 ~tomus

caly czas arp miala prawo pierwokupu ziemi i lasow tez tylko z tego rzadko kozystala i teraz tez nie bedzie chyba ze kupujacym okaze sie cudzoziemiec;)))

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne