Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego w Hiszpanii

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawo zezwalające na małżeństwa osób tej samej płci nie jest niezgodne z konstytucją . 7 lat temu ustawę zaskarżyła rządząca obecnie Hiszpanią Partia Ludowa.

W 2005 roku, najpierw rząd Jose Luisa Zapatero a potem parlament przyjęli ustawę zezwalającą na małżeństwa osób tej samej płci. Szybko prawo zostało zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego i dopiero dzisiaj sędziowie ogłosili werdykt. Za zgodnością z konstytucją głosowało 8.sędziów, a 3. było przeciwnych.

Jestem uspokojony i zadowolony. Przyznam, że wierzyłem, iż taką decyzję podejmie Trybunał, bo konstytucja nie służy temu, żeby dzielić ludzi. - mówił Emilio, który zawarł pierwsze w Hiszpanii małżeństwo z osobą tej samej płci.

Od 2005 roku na ślubnym kobiercu stanęło ponad 20 tys. takich par i doszło do 500 rozwodów. Po ogłoszeniu decyzji, na Puerta del Sol, centralnym placu Madrytu, doszło do wiecu, na którym manifestowali swoje zadowolenie członkowie organizacji zrzeszających gejów i lesbijki.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka - Barcelona/łut/
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil