REKLAMA
WEBINAR

POMOC DLA KREDYTOBIORCÓWWakacje kredytowe mogą być przedłużone, ale nie dla wszystkich. Premier podał ewentualne kryterium

2023-06-01 09:02
publikacja
2023-06-01 09:02

Polityka mieszkaniowa jest (jednym z kilku) oczkiem w głowie rządu. "Pierwsze mieszkanie" i związany z nim "Bezpieczny kredyt 2 proc." to obecnie jego sztandarowy program. Jednocześnie rząd analizuje możliwość wydłużenia wakacji kredytowych na kolejny rok, jednak - jak zapowiedział premier - nie byłoby to rozwiązanie dla wszystkich. 

Wakacje kredytowe mogą być przedłużone, ale nie dla wszystkich. Premier podał ewentualne kryterium
Wakacje kredytowe mogą być przedłużone, ale nie dla wszystkich. Premier podał ewentualne kryterium
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Rozważamy przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok. Jednak jeśli się na to zdecydujemy, to myślimy w tym przypadku właśnie o zastosowaniu kryterium dochodowego" - powiedział w wywiadzie dla "Wprost" premier Mateusz Morawiecki.

Premier wskazał, że "na szczęście już od paru miesięcy inflacja jest w trendzie spadkowym". "Chociaż wciąż to jest trochę tak, jak poruszanie się po oblodzonej drodze. Jeden gwałtowny ruch i można wpaść do rowu. Razem z bankiem centralnym jesteśmy trochę między Scyllą a Charybdą" - ocenił.

Z danych wynika, że do 30 kwietnia banki zaraportowały 1,131 mln rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 281 mld zł.

Wakacje kredytowe to pomysł rządu na ulżenie kredytobiorcom w wyniku podwyżek stóp procentowych. W tym roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale (w zeszłym roku również były to cztery raty). Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Zawieszenie spłaty nie odbywa się automatycznie, konieczny jest wniosek kredytobiorcy. Ustawa zakłada, że wniosek można będzie złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej. Podobnie jak w przypadku „covidowych” wakacji kredytowych najpopularniejszą formą wnioskowania będzie zapewne kontakt w bankowości elektronicznej.

Wniosek powinien zawierać wskazanie kredytobiorcy, banku-kredytodawcy i numeru umowy kredytowej. Oprócz tego elementami wymaganymi są: wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Kredytodawca w terminie 21 dni od dnia doręczenia wniosku powinien potwierdzić jego otrzymanie. W potwierdzeniu znajdziemy okres, na który została zawieszona spłata kredytu oraz wysokość opłat z tytułu ubezpieczeń, jeśli w międzyczasie konieczne będzie regulowanie składek. Co ważne, brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu. Złożenie wniosku jest wystarczające, by skorzystać z wakacji, ale należy zrobić to przed dniem płatności odraczanej raty.

Jeśli korzystamy już z umownych wakacji kredytowych lub korzystamy z innego typu zawieszenia spłaty, okres tego zawieszenia kończy się w momencie złożenia wniosku o wakacje "ustawowe". Mają one zatem pierwszeństwo przed innymi opcjami.

pap/bpl

Źródło:Bankier24
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (27)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Polska ciekawy kraj. Wygenerowała mega inflację przy pomocy firm kontrolowanych przez państwo. To przez ceny energii mamy mega infalcję a firmy energetyczne i paliwowe mają mega zyski i mega marże. Wysoka infalcja to wysokie ceny czyli wysokie wpływy z podaktów czyli kasa do budżetu. Do tego wysokie ceny to papierowy wzrost PKB czyli Polska ciekawy kraj. Wygenerowała mega inflację przy pomocy firm kontrolowanych przez państwo. To przez ceny energii mamy mega infalcję a firmy energetyczne i paliwowe mają mega zyski i mega marże. Wysoka infalcja to wysokie ceny czyli wysokie wpływy z podaktów czyli kasa do budżetu. Do tego wysokie ceny to papierowy wzrost PKB czyli spadek proporcji zadłużenia do PKB czyli można dalej się zadłużać - czy to nie genialne???
zgadujzgadula
Nie.mozna by po prostu uchwalic wieczne wakacje i kupic szybsza drukarke i wprowadzic wyzsze nominaly do obiegu?
deryy
Super. Koło Gospodyń Wiejskich i OSP, w komisji do spraw rusyfikacji.
ministerprawdy
Wszystko się pokryje inflacją czyli zabierze się tym co mają parę groszy oszczędności i dołoży tym co wzięli kredyt na kolejne mieszkanie na wynajem w apartamentowcu.
ohh
Ogłoszą jak im Londyn lub Waszyngton pozwolą. Swoje na giełdach muszą zarobić. Za takie powiązania z rynkiem to powinna grozić gilotyna. Sam Glapiński mówił, że Londyn steruje kursem złotówki - a steruje poprzez decyzje polityków, które to Londyn ustala.
taki-ktos-jak-ja
A może tak kryterium majątkowe zamiast dochodowego, hmm?
Gołodupcy z kredytami na mieszkania, co z tego że maja dochód, kiedy są cały czas na dorobku a gros opłat kredytowych to lichwiarskie odsetki? Wartość majątku niech się liczy cwaniaki, a nie dochód człowieka na dorobku z małymi dziećmi na karku. Często bez pomocy rodziców
A może tak kryterium majątkowe zamiast dochodowego, hmm?
Gołodupcy z kredytami na mieszkania, co z tego że maja dochód, kiedy są cały czas na dorobku a gros opłat kredytowych to lichwiarskie odsetki? Wartość majątku niech się liczy cwaniaki, a nie dochód człowieka na dorobku z małymi dziećmi na karku. Często bez pomocy rodziców bo rodzice mają 3 dzieci i chatę przekazali rodzeństwu.
pnd
Jeżeli zrobią jakieś kryterium dochodowe i się nie załapię to stracą mój głos
daniel_1
Jeżeli partia rządząca proponuje coś wspólnie w porozumieniu z bankami to należy zachować ostrożność!
obajtek_bez_majtek
Zamiast wyciągać łapę po jałmużnę, lepiej zabierz się do pracy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki