REKLAMA

W świetle nowego prawa wierzyciele łatwiej odzyskają należności

2017-06-01 09:12
publikacja
2017-06-01 09:12

Poprawa płynności finansowej firm poprzez m.in.: przeciwdziałanie zatorom płatniczym, ułatwienie oceny wiarygodności płatniczej kontrahenta i większą skuteczność dochodzenia roszczeń w sądzie - takie mają być efekty pakietu wierzycielskiego, który częściowo wchodzi w czwartek w życie.

/ YAY Foto

Najważniejsze zmiany, które ułatwią firmom dochodzenie własnych należności na drodze sądowej, to: skrócenie formalnych etapów postępowania sądowego, dwukrotne podwyższenie limitu wartości przedmiotu sporu w trybie uproszczonym i rozstrzyganie spraw przedsiębiorców w postępowaniu grupowym.

Większość nowych regulacji w ramach pakietu wierzycielskiego, który jest elementem "100 zmian dla firm" autorstwa Ministerstwa Rozwoju, zaczyna obowiązywać od czwartku. 1 stycznia 2018 r. mają wejść w życie przepisy dotyczące np. Rejestru Należności Publicznoprawnych (RNP), zaś zmiany dotyczące działalności Biur Informacji Gospodarczych (BIG) będą obowiązywać od 12 listopada 2017 r.

Nowe przepisy, jak podkreślono w komunikacie Krajowego Rejestru Długów, mają pomóc wierzycielom m.in. odzyskać od dłużników swoje pieniądze. Z tym problemem - wskazano - "boryka się znaczna część przedsiębiorców". Jak wynika z badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" realizowanego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, 81 proc. firm ma kłopoty z terminowym uzyskaniem zapłaty od swoich kontrahentów. Remedium na niesolidnego klienta i uciążliwe odzyskiwanie należności ma być - zdaniem KRD - właśnie pakiet wierzycielski.

"Systematycznie rośnie liczba spraw, które wpływają do sądów. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2015 r. na wokandę trafiło ogółem około 6,5 mln spraw cywilnych. W sądach okręgowych 41 proc. spraw gospodarczych trwało dłużej niż rok. Przeszło 25 proc. takich spraw trwa dłużej niż dwa lata. W 10 proc. przypadków sprawy, które rozpoczęły się w 2015 roku, trwają do dzisiaj - zauważył, cytowany w komunikacie KRD, radca prawny Konrad Siekierka.

Dlatego prawnicy - pokreślono w komunikacie - pozytywnie oceniają skrócenie pierwszych, formalnych etapów postępowania sądowego, w których występuje wielu poszkodowanych. "Już teraz możemy powiedzieć, że dzięki temu zapisowi sąd zajmie się meritum sprawy w ciągu kilku, a nie jak dotychczas kilkunastu miesięcy. Kluczowe zmiany zajdą również w postępowaniach grupowych. Do tej pory dostępne były one dla konsumentów. Po wejściu w życie części zapisów w ramach pakietu wierzycielskiego, roszczeń w tym trybie będą mogli dochodzić też przedsiębiorcy. Aby jednak postępowania grupowe były sprawne, potrzebne jest również odpowiednie przygotowanie do tego sędziów. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że to zdecydowanie bardziej skomplikowana procedura niż indywidualne procesy" dodał Konrad Siekierka.

Zdaniem eksperta, do istotnych ułatwień wynikających z pakietu wierzycielskiego należy również podwyższenie do 20 tys. złotych progu wartości przedmiotu sporu, który sąd rozpozna w postępowaniu uproszczonym. Wcześniej granicą była kwota 10 tys. złotych. Próg ten nie był modyfikowany od 2005 roku. "Co ważne, zmiany legislacyjne nie wpływają na ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Oznacza to więc istotne obniżenie opłat. W przypadku roszczenia w wysokości 20 tys. złotych rozpoznawanego na zasadach ogólnych, opłata sądowa wynosi 1 tys. złotych, czyli 5 proc. wartości roszczenia. Jeśli sprawa o tej wartości będzie rozpoznawana w postępowaniu uproszczonym, powód uiści jedynie opłaty w wysokości 300 złotych" wskazał Siekierka.

maja/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
pkc
moze za dlugi do wiezienia wsadzac w koncu, tak bylo w sredniowieczu i gdy USA powstawalo delikwent szedl w niewole do wierzyciela i bylo NORMALNIE , dopóki lewactwo jak zaraza nie rozlało sie na swiecie
~Wanda
Można też sobie lepiej dobierać partnerów do współpracy. Właściwie to najlepsze wyjście z sytuacji. Mi się sprawdzają firmy, które mają certyfikat Rzetelnej Firmy, do tego łatwe do zweryfkowania bo klika się w baner. Do tej pory się nie zawiodłam i niech tak zostanie.
~sadinternetowy_pl
Pozostaną na rynku tylko Biura informacji gospodarczej, które będą sprzedawać informację o dłużnikach. Jak masz dłużnika lepiej szybko składaj pozew do sądu. . Zaległości od kontrahentów mają Ci co wpisują dłużników do BIGów. Jaki jest sens wpisywania dłużnika do BIGu, skoro tym bardziej nie będzie miał kasy Pozostaną na rynku tylko Biura informacji gospodarczej, które będą sprzedawać informację o dłużnikach. Jak masz dłużnika lepiej szybko składaj pozew do sądu. . Zaległości od kontrahentów mają Ci co wpisują dłużników do BIGów. Jaki jest sens wpisywania dłużnika do BIGu, skoro tym bardziej nie będzie miał kasy aby Ci zapłacić? Kto szybko składa pozew o zapłatę nie jest ostatni w kolejce do pustego konta dłużnika. Nakaz zapłaty teraz e sąd wydaje w 3 tygodnie uprawomocnienie się do 2 miesięcy.
~olek
"81 proc. firm ma kłopoty z terminowym uzyskaniem zapłaty od swoich kontrahentów" !! niestety też znalazłem się w gronie firm, które mają kłopot z kontrahentami... niełatwo prowadzi się biznes niestety. Od jakiegoś czasu sprawdzam kontrahentów w KRD czy nie mają zaległości. w razie zaległości w płatnościach "81 proc. firm ma kłopoty z terminowym uzyskaniem zapłaty od swoich kontrahentów" !! niestety też znalazłem się w gronie firm, które mają kłopot z kontrahentami... niełatwo prowadzi się biznes niestety. Od jakiegoś czasu sprawdzam kontrahentów w KRD czy nie mają zaległości. w razie zaległości w płatnościach KRD pomogą mi w ich odzyskaniu i są skuteczni, co dla mnie bardzo ważne.
~abcd odpowiada ~smok
No właśnie :) KRD pomocne jest tylko jak trzeba abonament zapłacić ;)
~Kox
A co z firmami windykacyjnymi, które próbują wyłudzać rzekome dlugi. Też będzie im łatwiej?
~szkoda_słów
Wcale bym się nie zdziwił jakby to dzięki ich lobbingowi wprowadzono te zmiany.

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki