REKLAMA

W ściekach Nowego Jorku wykryto polio

2022-08-13 19:57
publikacja
2022-08-13 19:57
W ściekach Nowego Jorku wykryto polio
W ściekach Nowego Jorku wykryto polio
fot. Vlad Alexandru Popa / / Pexels

Władze sanitarne Nowego Jorku ogłosiły, że znalazły polio w próbkach ścieków. Ostrzegły, że wirus prawdopodobnie znów rozprzestrzenia się w mieście. „New York Times” cytuje w sobotę oświadczenie stanowego Departamentu Zdrowia wskazującego na "pilną potrzebę uodpornienia każdego dorosłego i dziecka w Nowym Jorku, zwłaszcza na terenie metropolii."

Z danych służb medycznych wynika, że w Nowym Jorku ogólny wskaźnik szczepień przeciwko polio wśród dzieci 5-letnich i młodszych wynosi 86 proc. Większość dorosłych w USA zaszczepiono przeciwko polio w dziecięcym wieku. Zaniepokojenie budzi jednak stan obecnych szczepień. Na niektórych obszarach miejskich co najmniej trzy dawki otrzymało mniej niż dwie trzecie dzieci 5-letnich i młodszych.

"Ryzyko dla nowojorczyków jest realne, ale obrona jest tak prosta - zaszczep się przeciwko polio" - przekonywał komisarz ds. zdrowia w Nowym Jorku dr Ashwin Vasan. "Wobec polio krążącego w naszych społecznościach nie ma nic bardziej istotnego, niż szczepienie dzieci, aby chronić je przed tym wirusem" – apelował Vasan.

Według nowojorskiego dziennika trzy dawki obecnej szczepionki zapewniają co najmniej 99-procentową ochronę przed ciężką chorobą.

Urzędnicy służby zdrowia obawiają się, że wykrycie polio w ściekach Nowego Jorku może poprzedzać przypadki polio paralitycznego. Prowadzi to do nieodwracalnego paraliżu.

W 1916 r. polio zabiło w USA 6 tys. osób i pozostawiło co najmniej kolejne 21 tys. - w większości dzieci - z trwałą niepełnosprawnością.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają, aby dzieci otrzymały cztery dawki, z ostatnią podawaną między 4. a 6. rokiem życia.

"To, co widzimy, jest sygnałem alarmowym dla ludzi, którzy myśleli, że poliowirus był tylko problemem gdzie indziej" - podkreślił epidemiolog Derek Ehrhardt z CDC.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
baibina
Sprowadzasz III świat - stajesz się III światem. proste.
bha
Ten świat sam się doprowadzi do katastrofy coraz większym i szeszym zobojętnieniem, krótkowidztwem, bezmyślnością znieczulicą ludzką.
zoomek
Widę znieczulicę - PLANdemia. Żeby pchać niesprawdzony syf w ludzi? To jest totalna znieczulica.
endes
Brednie… co to za rewelacja?… tysiące innych wirusów towarzyszy nam na codzień od niepamiętnych czasów!
pralkaboga
dlatego dzbanie malinowy, ludzie sie szczepią, żeby wirusów takich jak odra, ospa czy polio nie było
podatnik-
Ponieważ polio zostało zlikwidowane(czyli przestał nam towarzyszyć) masowymi szczepieniami na chorobę Heinego-Medina!
endes odpowiada pralkaboga
Nie zrozumiałeś widzę dzbanku kapuściany…
andregru
A w Polsce moczugowca błonicy w krakowskim szpitalu !

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki