W projekcie budżetu za mało środków na wypłaty "matczynych emerytur" od marca - MF

Ministerstwo Finansów sprzeciwia się wejściu w życie ustawy o "matczynych emeryturach" od 1 marca 2019 r. z uwagi na niewystarczające środki na realizację ustawy zgodnie z projektem budżetu na 2019 r. - wynika z dokumentów zamieszczonych w RCL. Stały Komitet Rady Ministrów rekomenduje natomiast wejście w życie ustawy od marca.

"Wymaga podkreślenia, że w projekcie budżetu na rok 2019, w rezerwach celowych, zostały zaplanowane wydatki w kwocie 1.079 mln zł (poz. 79 rezerw), z przeznaczeniem na uzupełnienie środków na wypłatę i waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych oraz na świadczenia uzupełniające. Koszty projektowanych zmian z obu tych ustaw są znacznie wyższe niż planowane i zabezpieczone środki w rezerwie celowej, stąd zasadne wydaje się, aby projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym wchodził w życie w terminie późniejszym, niż 1 marca 2019 r." - napisało Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, które zostały opublikowane na stronach Rządowego Centrum Legislacji w środę.

Projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym określa warunki i tryb przyznawania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego osobom, które urodziły i wychowały, albo wychowały co najmniej czworo dzieci.

Wnioskodawca projektu ustawy - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w odpowiedzi do uwag MF (pismo również opublikowane w środę 9 stycznia), wskazało, że przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów ustawy z 1 marca 2019 r. na termin późniejszy powinno być przedmiotem rozstrzygnięcia Stałego Komitetu Rady Ministrów (SKRM).

"Podkreślenia jednak wymaga, że w ocenie projektodawców część środków zarezerwowanych na realizacje wypłat rodzicielskich świadczeń uzupełniających (pierwotnie planowano by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2019 r. i tę datę uwzględniono przy dokonywaniu szacunków w OSR do projektu ustawy) może zostać wydatkowana, w związku z ewentualnym przesunięciem wejścia w życie projektowanej regulacji, na rodzicielskie świadczenia uzupełniające zwiększone w związku z waloryzacją świadczeń" - dodano.

Z kolei SKRM, według informacji zawartych w OSR do najnowszego, zmienionego projektu ustawy z dn. 7 stycznia 2019 r. (także opublikowanego w środę) proponuje wejście w życie ustawy zgodnie z wcześniejszymi planami, czyli 1 marca 2019 r.

Koszt wprowadzenia "matczynych emerytur" wyniesie 9,6 mld zł w ciągu 10 lat - wynika z najnowszego OSR do projektu ustawy. Pierwotnie zakładano koszty na poziomie 8,74 mld zł.

Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury, a w przypadku gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie z ZUS lub KRUS niższe od emerytury najniższej – będzie ono podwyższane do kwoty najniższej emerytury. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne