REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Wyniki Votum. Frankowa kancelaria zwiększyła zyski 23 razy

2022-09-23 07:32, akt.2022-09-23 10:19
publikacja
2022-09-23 07:32
aktualizacja
2022-09-23 10:19
Wyniki Votum. Frankowa kancelaria zwiększyła zyski 23 razy
Wyniki Votum. Frankowa kancelaria zwiększyła zyski 23 razy
/ VOTUM

Votum odnotowało w pierwszym półroczu 2022 roku 43,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 1,8 mln zł rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wyniosły w tym czasie 133,1 mln zł wobec 89,9 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie półrocznym.

Zysk operacyjny grupy wyniósł w pierwszym półroczu 2022 r. 52,2 mln zł wobec 3,6 mln zł rok wcześniej.

Kurs Votum w czasie piątkowej sesji ok. godz. 10.20 tracił w granicach 0,7 proc. Natomiast od początku roku wzrósł już o ponad 160 proc. W okolicach połowy sierpnia kurs był na historycznym maksimum na poziomie 46,80 zł. Kapitalizacja przy obecnym kursie przekracza ponad pół miliarda złotych. 

Bankier.pl

"Wynik finansowy netto GK Votum za półrocze 2022 wyniósł 43,2 mln zł, w stosunku do półrocza 2021 r. jest wyższy o ponad dwadzieścia trzy razy. Zmiana ta jest wynikiem z jednej strony ujęcia przychodów z nieprawomocnych wyroków w segmencie bankowym, z drugiej zaś, braku przychodów ze sprzedaży instalacji fotowoltaicznych pod marką własną. Zmniejszenie kosztów działalności operacyjnej było skutkiem zmniejszenia kosztów zużycia materiałów i energii w segmencie fotowoltaicznym (w 2021 roku grupa utraciła kontrolę nad Votum Energy SA)" - napisano w raporcie.

W drugim kwartale 2022 roku sprzedaż w segmencie dochodzenia roszczeń z tytułu umów bankowych osiągnęła poziom 2.294 kontraktów, co stanowi, w stosunku do poprzedniego kwartału, spadek o 9 proc. Przed rokiem, w drugim kwartale 2021 r., liczba umów wyniosła 1.935.

Jak podano w raporcie, można było zaobserwować delikatną tendencję spadkową w segmencie klientów frankowych, ale odwróciła się ona i Votum w tym roku oraz kolejnych latach będzie dążyć do pozyskania nie mniej niż 10 tys. klientów tego segmentu.

"Począwszy od 2019 roku liczba nowych klientów frankowych, korzystających każdego roku z usług spółek z Grupy Kapitałowej Votum przekracza 8 tys. W tym obszarze obserwowaliśmy delikatną tendencję spadkową, która jednak odwróciła się i będziemy dążyli do pozyskania, tak w tym roku, jak i w kolejnych latach nie mniej niż 10.000 klientów tego segmentu. Realizacji tego celu sprzyja dynamicznie rosnąca liczba klientów, którzy dzięki usługom Grupy Kapitałowej Votum unieważnili niezgodne z prawem umowy kredytu. W ślad za wyrokami pierwszej instancji, których przyrost jest widoczny od początku roku, podążają rozstrzygnięcia prawomocne, których wyraźnego przyrostu spodziewamy się już od czwartego kwartału 2022 r." - napisano. 

Votum to grupa kapitałowa notowana na rynku głównym GPW, która zaangażowała się w obsługę prawną klientów dochodzących swych roszczeń w związku z niedozwolonymi klauzulami w umowach o tzw. kredyty frankowe. Wieloletni problem sektora śledzi i szczegółowo opisuje w swoich artykułach analityk Bankier.pl Michał Kisiel, który przyjrzał się m.in., ile takich kredytów mają poszczególne banki. Na ryzyko związane z tym problemem zawiązują one odpisy, które co kwartał obciążają ich wyniki setkami milionów złotych. Na koniec 2021 r. było to w sumie ponad 19 mld zł, ale ten licznik ciągle rośnie. Szerzej o spółce pisaliśmy w artykule "Kredyty frankowe to żyła złota".

doa/MKu

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki