REKLAMA

Kredyty frankowe to żyła złota. Giełdowa kancelaria ma zarabiać krocie na wyrokach dla klientów

2022-07-28 12:45
publikacja
2022-07-28 12:45
Kredyty frankowe to żyła złota. Giełdowa kancelaria ma zarabiać krocie na wyrokach dla klientów
Kredyty frankowe to żyła złota. Giełdowa kancelaria ma zarabiać krocie na wyrokach dla klientów
/ FORUM

Procesy frankowe przyspieszyły w sądach powszechnych. Od kiedy Sąd Najwyższy wziął stronę klientów banków, notowania giełdowej kancelarii Votum wyraźnie nabrały rozpędu. Wsparciem są raportowane wyniki i aktualizowane rekomendacje, które w najnowszej odsłonie prognozują 14-krotny wzrost zysku w zaledwie 3 lata.

Votum to grupa kapitałowa notowana na rynku głównym GPW, która zaangażowała się w obsługę prawną klientów dochodzących swych roszczeń w związku z niedozwolonymi klauzulami w umowach o tzw. kredyty frankowe. Wieloletni problem sektora śledzi i szczegółowo opisuje w swoich artykułach analityk Bankier.pl Michał Kisiel, który po I kwartale 2022 r. przyjrzał się m.in., ile takich kredytów mają poszczególne banki. Na ryzyko związane z tym problemem zawiązują one odpisy, które co kwartał obciążają ich wyniki setkami milionów złotych. Na koniec 2021 r. było to w sumie ponad 19 mld zł, ale ten licznik ciągle rośnie.

Kancelaria z GPW

Giełdowym beneficjentem sądowych sporów kredytobiorców z bankami jest właśnie Votum  zarówno dzięki coraz większej liczbie prokonsumenckich wyroków zapadających w toczących się postępowaniach, jak i rosnącemu zainteresowaniu kredytobiorców frankowych dochodzeniem roszczeń po przetarciu szlaków przez pierwszą grupę klientów i ukształtowaniu się wyraźnej prokonsumenckiej linii orzeczniczej – czytamy w najnowszej rekomendacji DM BOŚ.

Rekomendacja bazuje na raportowanych przez spółkę miesięcznych statystykach, które dotyczą segmentu dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach – najbardziej dochodowej części biznesu Votum. Oprócz niej w ofercie jest cała gama prawno-finansowych usług, a także, w partnerstwie z Columbus Energy, linia biznesowa dotycząca branży OZE.

Rosnące liczby wyroków

Co do samych statystyk widać wyraźnie wzrost z miesiąca na miesiąc liczby zapadających wyroków w polskich sądach. Dla przykładu – w czerwcu, który był do tej pory rekordowy, w sądach obu instancji, wyniosła ona 667. Oprócz liczby ważny jest ich efekt. I tak w sądach pierwszej instancji liczba wyroków wyniosła 592 z czego 94 proc. stanowiły wyroki ustanawiające nieważność umów (pozytywne dla kredytobiorców), a zaledwie 2 proc. wyroków to oddalenia powództwa w całości. W sądach drugiej instancji zapadło łącznie 75 wyroków, z czego 84 proc. zasądzało nieważność umowy. Jednocześnie żaden wyrok nie oddalał powództwa.

DM BOŚ

Statystyka pokazuje również kształtowanie się linii orzeczniczej korzystnej dla kredytobiorców. Umowa każdego banku jest oczywiście inna, jednak w swojej istocie dotyczy sporu o mechanizm powiązania kredytu z kursem waluty obcej. Pod koniec kwietnia pierwszy raz w tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy w trzyosobowym składzie pod przewodnictwem pierwszej prezes Małgorzaty Manowskiej i w pełni poparł unieważnienie umowy frankowej opartej o nieczytelne powiązanie kredytu z kursem waluty.

„Obecnie linia orzecznicza wydaje się już ustalona  jeżeli mechanizm powiązania kredytu z kursem waluty obcej był nieprzejrzysty dla konsumenta co do jego skutków ekonomicznych albo jeżeli umowa zawiera wadliwe odesłania do kursów wyznaczanych przez bank, to umowa musi być uznana za nieważną” – mówił dla „Pulsu Biznesu” Jacek Czabański z Kancelarii Adwokackiej Czabański Wolna-Sroka.

Tym samym wydaje się, że kredytobiorcy mają już przetarty szlak aż do Sądu Najwyższego, który także w kwietniu wypowiedział się w kolejnej tego typu sprawie na korzyść kredytobiorcy. Według wiceprezesa Związku Banków Polskich nie ma w tym ostatnim orzeczeniu żadnego przełomu w dotychczas serwowanej linii orzeczniczej.

Kurs szybuje 

Przełom jest widoczny natomiast na kursie Votum. Jeszcze w kwietniu był on poniżej 20 zł za akcję, co i tak oznaczało wzrost od początku roku o ponad 16 proc., do dnia wydania orzeczenia SN. Po orzeczeniu kurs do połowy maja konsolidował się na poziomie powyżej 19 zł, ale prawdziwy zryw do góry nastąpił po aktualizacji ceny docelowej w rekomendacji DM BOŚ zakładającej poziom 53,60 zł za akcję. Kurs jednego dnia po upublicznieniu informacji poszedł do góry o 19 proc.

Bankier.pl

Od tego momentu sukcesywnie notowania Votum są coraz wyżej na giełdowym wykresie, a najnowsza rekomendacja od DM BOŚ jeszcze podwyższa cenę docelową do 75,90 zł. Wobec czego kurs zyskuje w czwartek 28 lipca po południu kolejne 16 proc. do ponad 41 zł za akcję. Tylko od początku maja akcje podrożały o 114 proc., a spółka zbliża się do kapitalizacji na poziomie 500 milionów złotych. Z szansami na wejście do sWIG80 przy następnej rewizji kwartalnej albo wcześniej przy nadzwyczajnej rewizji po usunięciu z obrotu akcji Lotosu.

Skokowy wzrost w prognozach

Co według DM BOŚ implikuje tak wysoką cenę docelowa akcji? Wzrost przychodów opartych o wpływy wygrywanych spraw (success-fee) oraz potencjał dywidendowy. „Ostatnie wyniki Votum pokazują, że wpływ lawinowego wzrostu wyroków sądowych w segmencie dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych na przychody jest głównym motorem poprawy rentowności Grupy (…). Widzimy też duży potencjał dywidendowy dla akcji w średnim okresie” – napisał Michał Sobolewski, autor rekomendacji.

Faktycznie, spółka z roku na rok zwiększa zyski generowane na obsłudze spraw frankowych, ale do tej pory roczna dynamika wzrostów całej grupy, choć imponująca, nie ma porównania ze skalą zaprezentowaną w prognozach zawartych w rekomendacji. Tylko do końca 2024 r. zysk netto ma się zwiększyć ponad 14 razy w stosunku do zysku osiągniętego w ubiegłym roku.

DM BOŚ

Optymistyczna rekomendacja podaje też długą listę czynników ryzyka, które mogą mieć miejsce i wpłynąć na biznes Votum. To m.in. możliwość zmiany linii orzeczniczej, niższa skłonność klientów do wchodzenia na drogę sądową, niedobór siły roboczej czy możliwość regulacji rynku kancelarii odszkodowawczych.

Wiele z 16-punktowej listy ryzyk to jak najbardziej czynniki, które trzeba brać po uwagę decydując się na inwestycję. W grze są ciągle ugody z bankami, rosnąca konkurencja innych kancelarii, a także rozpatrywanie giełdowego Votum, nie tylko przez pryzmat kancelarii, ale całej grupy kapitałowej, której głównym akcjonariuszem jest znany inwestor Andrzej Dadełło. O swojej inwestycyjnej dewizie – tanio kupić, drogo sprzedać – mówił swego czasu na łamach Bankier.pl w rozmowie z Adamem Torchałą.

Poza tym warto pamiętać, aby samodzielnie podejmować decyzje inwestycyjne i traktować rekomendacje oraz prognozy jako narzędzie do oceny potencjału i ryzyk danej spółki. Zwłaszcza ceny docelowe to często wynik kalkulacji opartych o bardzo dużo zmiennych, obarczonych sporym ryzykiem. Jednak same raporty mogą dostarczyć inwestorom wielu cennych informacji o spółce i rynku, na którym działa. Zachowanie kursów zależy od wielu czynników i nawet najbardziej wnikliwa analiza nie jest w stanie uwzględnić ich wszystkich.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (8)

dodaj komentarz
peluquero
a kolejna będzie jaka? no jaka? jak okaże się że kredyt nie do spłacenia bo zwolnili i potrzebne wakacje kredytowe dłuższe niż 2 lata
olmert
Banki przejmą te nieruchy i sprzedadzą ponownie :)
olmert
Ciekawe, że nie słychać o zaskarżaniu umów opartych o kurs jena :)
szprotkafinansjery
Budowlanka to żyła złota. zarabia deweloper, wykonawcy, producenci materiałów budowlanych, pośrednicy, notariusze, sklepy budowlane, meblowe oraz RTV-AGD, banki, kancelarie prawnicze i firmy pożyczkowe!
olmert
Czabański Wolna-Sroka ... hehe, całkiem jak Szapiro Grynszpan Gutkind.
olmert
Żyła złota? A to ci dopiero rewelacja :)

Teraz papugi planują nawet zaskarżać umowy o kredyty złotówkowe!
jas2
Gdyby nie było prawników - nie byliby potrzebni.
300_pala
Dlatego Jarozbaw wolał zostać bibliotekarzem

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki