Victor Hugo. Google świętuje życie i twórczość pisarza

Victor Hugo jest bohaterem piątkowego Google doodle. Francuski pisarz i polityk jest jednym z najważniejszych przedstawicieli francuskiego romantyzmu, a jego najbardziej znane dzieła to przede wszystkim „Nędznicy” i „Katedra Marii Panny w Paryżu”.

(Google)

Hugo urodził się 26 lutego 1802 r. w Besancon we wschodniej Francji, jednak już dwa lata później zamieszkał z matką i dwoma starszymi braćmi w Paryżu. Ojciec pisarza był członkiem armii rewolucyjnej, a następnie oficerem wojsk napoleońskich, matka Hugo była zaś rojalistką.

Zainteresowanie literaturą Victor Hugo zaczął wykazywać już w wieku 13 lat - pisywał wtedy pierwsze wiersze oraz tłumaczył dzieła Wergiliusza czy Horacego. W 1816 r. założył z braćmi pismo „Le Conservateur littéraire”, którego był redaktorem naczelnym. To na jego łamach opublikowana została pierwsza, napisana w wieku 16 lat, powieść Hugo – „Bug-Jargal”. W 1823 r. światło dzienne ujrzał „Han z Islandii”, przedstawiciel nurtu frenetycznego we francuskim romantyzmie.

To jednak wydana w 1831 r. „Katedra Marii Panny w Paryżu” miała stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Victora Hugo. Powieść znana w Polsce również jako „Dzwonnik z Notre-Dame” przyniosła mu prawdziwą sławę. W 1862 r. ukazało się prawdopodobnie najsłynniejsze dzieło francuskiego pisarza – „Nędznicy”. Pięcioczęściowa powieść powstała, gdy Hugo przebywał na wygnaniu na wyspie Guernsey, pisarz pracował nad nią przez niemal 20 lat.

Victor Hugo był także zaangażowany politycznie. Wspierał rewolucję lipcową w 1830 r. i był przeciwnikiem Karola X. 18 lat później wziął udział w rewolucji lutowej, przez co przerwał pracę nad „Nędznikami”. W latach 1851-70, jako przeciwnik II Cesarstwa, przebywał na dobrowolnym wygnaniu. Po powrocie do Francji oddał się dalszej działalności politycznej i zasiadał w Senacie III Republiki.

Victor Hugo zmarł 22 maja 1885 r. Został pochowany w Panteonie w Paryżu.

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil