Uwaga na lokaty. Niektóre są ryzykowne

Zakładanie lokat w instytucjach, które nie są bankami jest ryzykowne - ostrzega resort finansów w piątek w komunikacie. Zaznacza, że pieniądze ulokowane w tego typu instytucjach nie są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Lokaty bezpieczne
Źródło:iStockphoto/Thinkstock

"W związku z napływającymi do Ministerstwa Finansów zapytaniami dotyczącymi funkcjonowania podmiotów gromadzących środki pieniężne, niebędących bankami, informujemy, że zgodnie z przepisami polskiego prawa do przyjmowania środków pieniężnych w celu udzielania kredytów lub obciążania ich ryzykiem w inny sposób, uprawnione są wyłącznie banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe" - podało MF.

W komunikacie zaznaczono, że "prowadzenie tego rodzaju działalności przez inne podmioty, które nie uzyskały zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, jest zabronione i podlega sankcjom karnym".

Resort zwrócił uwagę, że podmioty, w stosunku do których zachodzi podejrzenie, iż wykonują działalność bankową bez zezwolenia, umieszczane są na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, która jest dostępna na stronie internetowej urzędu www.knf.gov.pl.

"Informujemy, że podmioty niebędące bankami, gromadzące środki pieniężne, nie są objęte systemem gwarantowania depozytów zarządzanym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ani systemem gwarancji skarbu państwa. Osoby decydujące się na powierzenie środków pieniężnych tym podmiotom muszą liczyć się z wystąpieniem sytuacji, w której w przypadku upadłości podmiotu utracą swoje oszczędności" - ostrzega MF.

W komunikacie podkreślono, że BFG jest jedynym podmiotem, który gwarantuje depozyty w Polsce (poza samorządowym systemem gwarancji depozytów w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, który zapewnia Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK). Uczestnikami BFG są wyłącznie banki krajowe oraz, przy pewnych ograniczeniach, oddziały banków zagranicznych.

"Osoby chcące powierzyć swoje oszczędności konkretnemu podmiotowi mogą sprawdzić, czy podmiot ten jest objęty systemem gwarantowania depozytów. Lista podmiotów uczestniczących w systemie dostępna jest na stronie internetowej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego www.bfg.pl" - dodano w komunikacie.

Wśród 16 podmiotów umieszczonych na stronie KNF, które nie mają zezwolenia Komisji na wykonywanie czynności bankowych jest spółka Amber Gold. W ubiegłym tygodniu firma poinformowała, że złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciw KNF o ochronę dóbr osobistych. Firma argumentuje, że nigdy nie otrzymała od KNF informacji, określających konkretne zastrzeżenia względem niej. KNF wyjaśniła, że umieściła Amber Gold na liście ostrzeżeń publicznych, ponieważ ma wątpliwości, czy spółka nie wykonuje czynności bankowych bez licencji.

Sprawą działalności Amber Gold z doniesienia KNF zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Postępowanie prowadzone jest pod kątem popełnienia ewentualnego przestępstwa z art. 171 ustęp 1 prawa bankowego, czyli prowadzenie tzw. działalności bankowej bez stosownego zezwolenia, za co grozi do 5 mln zł grzywny i do trzech lat więzienia. (PAP)

mmu/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 patina

a jak się nazywa instytucja, która daje możlwiość zakłądania lokat? jak dla mnie to oczywiste, że tylko w banku. jeżeli chodzi o inwestowanie gdzieś poza bankiem, to jestem tylko za forexem, na ironfx. nie wierzę, w żadne inne instytucje, ktore obiecują szybki zysk, to po prstu nierealne...

! Odpowiedz
0 0 ~ela

Kolejność upadku bedzie taka; 1. Amber Gold 2. ike, ikse 3. OFE.

! Odpowiedz
0 0 ~kasia

ryzykowne lokaty, pierwsze slysze, zawsze wydawalo mi sie ze to najbezpieczniejszy rodzaj oszczedzania

! Odpowiedz
0 0 ~Kriss

Przecież napisałem wyżej musisz zapłacić prowizję dla "fachowców biznesowych po szkołach" Twój zysk mają gdzieś daj im tylko pieniądze a oni z prowizji takich naiwnych jak ty żyją.
Chciałem pograć kiedyś na giełdzie ale jak się dowiedziałem ile jest prowizji postanowiłem nie napychać kieszeni moim kosztem wiec wybieram inne instrumenty finansowe(waluta,lokaty,kruszce).
Poza tym widać siłę tych doradców w czasie kryzysu,to ja bez szkoły finansowej mam większe zwroty niż te całe fundusze i inni złodzieje!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jo-ko100

lokata ike - polecono mi tę lokatę w moim banku. miało być 5% w skali roku, obecnie mija rok a ja z 10000 mam 9700

! Odpowiedz
0 0 ~Kriss

Dokładnie tak,będzie większa afera z Amberem niż Baksik i Gąsiorowski
Czekam na to z niecierpliwością,po nich oczywiscie TFI się posypią!
Teraz dopiero widać owoce fachowców i doradców finansowych,jak jest koniunktura to i ja zarobię sobie 15-20% a jak nie ma to kicha!
Sorry zapomniałem o prowizji dla doradcy ;))))

! Odpowiedz
0 0 ~zenek

potezna afera finansowa : bankructwo Amber Gold jest tylko kwestia czasu, w ta klasyczna piramide finansowa wlozylo kase kilanascie tysiecy Polakow, niektorzy nawet bardzo sporo. Oj bedzie to huk oj bedzie.

! Odpowiedz
0 0 ~Inwestor

W bankach nie jest bezpiecznie? A jaki bank w Polsce zbankrutował odkąd zaczął się kryzys w 2008 roku? Niech ci, którzy twierdzą, że pieniądze w bankach w Polsce nie są bezpieczne wymienią banki, które przez ten czas zbankrutowały w kraju. Słucham :D

! Odpowiedz
0 0 ~plop

mówi Ci coś "czytanie ze zrozumieniem"?
chyba raczej nie

! Odpowiedz
0 0 ~Gruszek

W bankach też nie jest bezpiecznie. Polacy w Bankach mają zdeponowane ok 480 mld pln. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wynosi 8 mld. Resztę sami sobie dopowiedzcie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne