REKLAMA

Uwaga na fałszywe e-maile. Trojan Emotet znów atakuje

2019-09-23 12:13
publikacja
2019-09-23 12:13

Wirus Emotet znów jest aktywny. Hakerzy rozsyłają go w fałszywych e-mailach. Gdy klikniemy w link lub załącznik, hakerzy mogą zyskać dostęp do naszych loginów, haseł i treści e-maili - informuje portal ZDnet.com.

/ fot. cookelma / YAY Foto

Hakerzy za pomocą trojana Emotet atakowali komputery już wiosną. Po kilku miesiącach od ostatniego zarejestrowanego ataku, wirus wrócił z jeszcze większą siłą. Co gorsze, skierowane są także bezpośrednio do polskich użytkowników internetu. Zainfekowane maile w języku polskim odkryli badacze z grupy Cisco Talos Intelligence Group,

Fałszywe maile zawierają zainfekowane trojanem Emotet pliki tekstowe i linki. Oprócz języka polskiego, rozsyłane są także po angielsku, niemiecku i włosku. Otworzenie załącznika lub kliknięcie w link skutkuje zainstalowaniem wirusa, dzięki czemu hakerzy zyskują dostęp do treści naszych maili, a także loginów i haseł. Za sprawą trojana Emotet hakerzy mogli zgromadzić już ponad 200 tys. haseł i loginów.

Dzięki dostępowi do skrzynek pocztowych hakerzy mogą także wysyłać odpowiednio spreparowane e-maile. Jak twierdzą specjaliści z grupy Cisco Talos Intelligence Group, dzięki Emotet hakerzy mogą wykorzystywać nieprzeczytane wiadomości e-mail, wysyłając ponownie zawarte w nich treści, aby skuteczniej zachęcić do kliknięcia w załącznik lub link.

– W związku z tym należy uważać na wiadomości mailowe, które pochodzą od na pozór znanych nadawców, ale nieznanych adresów e-mail lub są odpowiedzią na stare wątki – czytamy w ostrzeżeniu.

Zbadany przez badaczy z Cisco Talos Intelligence Group zainfekowany mail pochodził od nadawcy podszywającego się pod Microsoft. Jego treść dotyczyła zmiany licencji.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prs
Nie moja branza ale jak widac, temat ochrony cybernetycznej nie jest goracy, on az skwierczy od mozliwosci zarobienia powaznych pieniedzy przez odpowiednie osoby..

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki