Urzędnik z Ostródy ma zapłacić ponad 45 tys. zł za błędną decyzję

Urzędnik starostwa w Ostródzie ma zapłacić ponad 45 tys. zł odszkodowania za podjęcie decyzji niezgodnej z prawem. To jeden z pierwszych w Polsce przypadków zastosowania obowiązującej od 2011 r. ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych.

Urzędnik z Ostródy ma zapłacić ponad 45 tys. zł za błędną decyzję
Urzędnik z Ostródy ma zapłacić ponad 45 tys. zł za błędną decyzję (fot. Roman Koszowski / Foto Gosc / FORUM)

Na wniosek ostródzkiego starostwa procedurę odszkodowawczą wobec urzędnika wszczęła Prokuratura Okręgowa w Elblągu. Starostwo poniosło szkodę finansową na skutek zatwierdzenia przez niego projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego, które były niezgodne z prawem.

Decyzję o pozwoleniu na budowę unieważnił w postępowaniu odwoławczym wojewoda warmińsko-mazurski. Z tego powodu inwestor, który musiał przerwać prace i dokonać rozbiórki, wytoczył powiatowi powództwo o zwrot poniesionych szkód. Sąd przyznał mu rację i nakazał powiatowi zapłatę ponad 95 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami.

Prokuratura przeprowadziła postępowanie wyjaśniające i po analizie dokumentów uznała, że naruszenie prawa w tej sprawie było "rażące", a winę za to ponosi konkretny urzędnik. Według prokuratury powinien zapłacić ponad 45 tys. zł, czyli dwunastokrotność swojego miesięcznego wynagrodzenia, ponieważ działał nieumyślnie. Gdyby wina była umyślna, to prokuratura zażądałaby od niego pełnej kwoty wypłaconej inwestorowi przez starostwo.

"Skierowaliśmy do tego urzędnika wezwanie na piśmie do dobrowolnego spełnienia świadczenia w wyznaczonym terminie. Jeżeli nie zapłaci, to prokuratura wytoczy przeciw niemu powództwo cywilne o taką kwotę" - powiedziała PAP rzeczniczka elbląskiej prokuratury Anita Kniga-Węzik. Jak dodała, jest to pierwsze tego typu postępowanie w tamtejszej prokuraturze.

Według starosty ostródzkiego Andrzeja Wiczkowskiego, do wydania błędnej decyzji budowlanej doszło w tym urzędzie jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. Dlatego po objęciu stanowiska zobowiązał wszystkich podległych pracowników do drobiazgowego przestrzegania procedur i ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej za błędne decyzje. Jak przyznał, wcześniej takich ubezpieczeń nie mieli, co oznacza, że ew. konsekwencje błędów musieliby pokrywać z własnej kieszeni.

Wiczkowski powiedział też, że musiał złożyć do prokuratury wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego, ponieważ w uzasadnieniu orzeczenia sądu - nakazującym wypłatę odszkodowania inwestorowi - winę za błędną decyzję przypisano konkretnemu urzędnikowi wydziału budownictwa w starostwie.

Jednak w ocenie starosty "ta sprawa nie jest do końca jednoznaczna", bo powiatowy urzędnik "został wprowadzony w błąd" przez osobę, która wcześniej na zlecenie urzędu gminy opracowała projekt decyzji o warunkach zabudowy. Z tego powodu właściciel działki uzyskał zezwolenie na budowę domu zbyt blisko ściany lasu.

"Na razie udało się nam odzyskać ok. 36 tys. zł od ubezpieczyciela osoby, która sporządziła projekt decyzji o warunkach zabudowy. Staramy się jednak o zwrot całej kwoty, którą musieliśmy wypłacić inwestorowi" - powiedział starosta.

Możliwość wyciągnięcia finansowych konsekwencji wobec urzędników wprowadziła Ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, która weszła w życie 17 maja 2011 r. Miała ona przeciwdziałać niekompetencji i niefrasobliwości urzędników oraz podnieść jakość podejmowanych przez nich rozstrzygnięć administracyjnych.

W ocenie rzecznika Prokuratury Generalnej prokuratora Mateusza Martyniuka, jest to jednak martwy przepis, bo postępowanie prowadzone w prokuraturze w Elblągu jest jednym z nielicznych w skali kraju.

"Konstrukcja tych rozwiązań jest dosyć zawiła, więc w praktyce, jak mówią prokuratorzy i prawnicy, ciężko je stosować. Bardzo rzadko sięga się po ten przepis, bo jest niezbyt precyzyjny" - ocenił prokurator.(PAP)

mbo/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~blumenalle

Rzeczywiście wymiar sprawiedliwości stoczył się w III RP na samo dno.
Zawiadomienie Prokuratora Generalnego o uzasadnionym popełnieniu przestępstwa przez sędziego Daniela Strzeleckiego na szkodę Bogusława Biedrzyńskiego – czyn z art. 231 § 1 k.k.
http://barwybezprawia.pl/2015/12/15/zawiadomienie-prokuratora-generalnego- o-uzasadnionym-popelnieniu-przestepstwa-przez-sedziego-daniela-strzeleckiego-na-szkode-boguslawa-biedrzynskiego-czyn-z-art-231-%c2%a7-1-k-k/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~wj

Juz w tej chwili urzędnicy sklonni są do nadinterpretacji przepisów. To teraz będzie się działo!

! Odpowiedz
2 2 ~Luke

nadchodzi... paraliz decyzyjny :)

! Odpowiedz
4 6 ~nowy

no i tak dalej moze bedzie tu kiedys normalnie

! Odpowiedz
2 2 ~lel

to są trudne sprawy - zacznie się przedłużanie spraw w nieskończoność. Przykładowo drzew w moim w mieście na których wycięcie może zezwolić urzędnik - jak się okazać może niezgodnie z literą (czy duchem) prawa - jeszcze mnogo.

! Odpowiedz
4 14 ~Rafal

Tak jest ! Powinni płacić z własnych pieniędzy. To powstrzyma kolejnych nadgorliwców "kowbojow" przed nadgorliwym egzekwowaniem urzędniczych paragrafów. Kazdy urząd, czy każda służba powinna służyć przede wszystkim ludziom, urzędy powinny być po to, aby wspierać przedsiębiorców a nie niszczyć (sprawa Romana Kluski). Najgorsze co może być, to jezeli ktos w pracy zawodowej realizuje swoje chore ambicje wynikające często ze skrzywionej psychiki, lub innym ubytków w poczuciu własnej wartości. Nic tak nie dowartościowuje jak zniszczenie komuś firmy, lub całego życia. Jak jeden z drugim zapłaci, to trzeci nadgorliwość wyhamuje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 2 ~ed

Ale to jest fikcja - pracownik dostanie ,,premię" w wysokości kary - tak to się załatwia. Więc tak czy owak zapłaci podatnik

! Odpowiedz
0 0 ~Orek odpowiada ~ed

Oczywistym jest, że płaci nikt inny niż podatnik tylko w odrobinę inny sposób, rząd wprowadzając odpowiedzialność urzędniczą jednocześnie ubezpieczył urzędników od odpowiedzialności za podejmowane przez nich decyzje... Co by nie powiedzieć to krok w dobrą stronę ale do rozwiązań z ostatniej suwerennej Polski wciąż daleko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 18 ~cooooo

skoro działał nieumyślnie tzn. że nie wiedział co robi więc za co bierze kasę i kto go zatrudnia skoro on sie nie orientuje w materii w której podejmuje decyzje ???

! Odpowiedz
5 14 ~zeflik

No to jechać tymi szmaciarzami z USów i UKSów, że o zusach nie wspomnę!

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl