REKLAMA

Urzędnik stworzył 15 fikcyjnych etatów. Pensje przelewał na swoje konto

2021-06-09 17:57
publikacja
2021-06-09 17:57
Urzędnik stworzył 15 fikcyjnych etatów. Pensje przelewał na swoje konto
Urzędnik stworzył 15 fikcyjnych etatów. Pensje przelewał na swoje konto
fot. Pressmaster / / Shutterstock

Urzędnik z Pragi-Północ miał wyłudzać pieniądze z budżetu dzielnicy. Jest podejrzenie, że Mariusz G. stworzył aż 15 fikcyjnych pracowników szkół i dopisał ich do listy płac, a ich pensje przelewał na swoje konto - informuje w środę "SE". Proceder trwał dwa lata.

Jak pisze dziennik, sprawę potwierdziła kontrola z ratusza. "Urzędnik Pragi-Północ i były kandydat Platformy Obywatelskiej do rady dzielnicy miał przelać sobie na konta około 300 tys. zł. Wykorzystał do tego aż 15 fikcyjnych pracowników lub dane osób już niepracujących - m.in dozorców i sprzątaczek. Na ich dane dopisywane były wypłaty na szkolnych listach płac. Pieniądze, jak ustalili kontrolerzy, miały trafiać m.in. na konto urzędnika dzielnicowego biura finansów oświaty Mariusza G. Trwało to prawie dwa lata" - czytamy.

"Super Express" dotarł też do treści dokumentu. "Pracownicy biura finansów oświaty poinformowali, że na liście płac sporządzonej przez Mariusza G. znalazło się nazwisko osoby, która już nie pracuje od kilku lat w szkole podstawowej przy ul. Kawęczyńskiej. Przy nazwisku był wpisany numer rachunku bankowego wskazany wcześniej przez Mariusza G. jako jego" - czytamy w tym dokumencie, który cytuje gazeta.

"Mariusz G. został natychmiast zwolniony, jeszcze przed zakończeniem kontroli" - potwierdza dziennikowi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Ale dyrektor biura Edyta Federowicz pozostała na stanowisku. "Sprawę wykryła i zgłosiła do prokuratury dyrekcja Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty" - wyjaśniła rzeczniczka dzielnicy Karolina Jakobsche. "Ale po więcej szczegółów proszę zgłosić się do prokuratury" - dodała.

Prokuratura sprawdza, jak na konto Mariusza G. trafiło około 300 tys. Łącznie z budżetu biura na różne konta fikcyjnych pracowników zostało wysłanych ponad 700 tys. zł. To również informacja zawarta, w dokumencie z kontroli na Pradze Północ.

"Na podstawie dokumentacji ustalono, że w okresie od lipca 2019 do stycznia 2021 ze środków publicznych dokonano nieuprawnionych wypłat na łączną kwotę 727 291,32 zł w tym na 2 rachunki bankowe zidentyfikowane jako rachunki bankowe Mariusza G. dokonano operacji przekazania przelewów łącznej kwoty 361 467 zł oraz na 4 inne ujawnione w czasie kontroli niezidentyfikowane rachunki bankowe, dokonano przelewów w łącznej kwocie 365 824 zł" - wynika z dokumentu z kontroli na Pradze Północ.

Sprawą zajęła się prokuratura. "Policja pod nadzorem prokuratury rejonowej prowadzi śledztwo dotyczące artykułu 286 z kodeksu karnego. Chodzi o oszustwo, na razie nikt nie usłyszał zarzutu" - przekazała "SE" rzecznik praskiej prokuratury okręgowej Katarzyna Skrzeczkowska.(PAP)

nmk/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: O tym mówią ludzie

Komentarze (10)

dodaj komentarz
uczen_manueli_g
Czyli zaokrąglając, 15 osób przez 19 miesięcy otrzymywało po 2550 zł netto miesięcznego wynagrodzenia.

Zawsze mnie zastanawia jak autor takiego pomysłu kalkuluje? Rok, 2 lata max i stop i wymazuje wszelkie powiązania? Czy w umyśle jest wizja perpetuum mobile zysków?
andregru
"na razie nikt nie usłyszał zarzutu" - mając takie dowody urzędnik jeszcze nie siedzi ? no tak to tylko pieniądze Państwowe .
mikroprzedsiebiorca
Tak myślę, a ile jest jeszcze przewałów w państwie, o których nie wiemy. Podejrzewam, że w każdej instytucji państwowej można by było znaleźć przestępstwa kwalifikujące się do sądu. A to co wypływa to wierzchołek góry lodowej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
carlito1
Afera wychodzi tylko wtedy gdy ktoś nie dostał swojej doli lub dostał za mało.....
qart
Nie pójdzie siedzieć bo to chłopak z PO. A jak mówił Neumann sędziowie są ich.
pakamera
został zwolniony dyscyplinarnie za to,że stworzył fikcyjne etaty,czy za to,że przelewał pieniądze na swoje konto?
luxferre
Za to, że nie podzielił się z ratuszem.
lorelie odpowiada luxferre
POdobno podzielił...
broiniac odpowiada lorelie
Stara szkoła xD

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki