Urlop ojcowski to ponad 1100 zł dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy mają znacznie mniej praw niż pracownicy etatowi, ale to nie znaczy, że brakuje im ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest urlop ojcowski, który może przynieść spore korzyści finansowe. Dzięki 2 tygodniom urlopu ojcowskiego przedsiębiorca może zyskać ponad 1100 zł. Jak to możliwe?

Urlop ojcowski - jakie zasady dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorca, który planuje powiększyć rodzinę powinien pamiętać, że może uzyskać od państwa całkiem sporą kwotę, która nie wymaga zawieszania lub zamykania działalności. Taką możliwość daje urlop ojcowski.

Urlop ojcowski trwa 14 dni, w trakcie których ZUS:

  • wypłaca przedsiębiorcy zasiłek macierzyński,

  • zawiesza konieczność zapłaty składek społecznych.

Warunek jest jeden - trzeba opłacać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Wystarczy mieć opłaconą terminowo tylko jedną składkę ZUS zawierającą opłatę na to ubezpieczenie.

Urlop ojcowski trzeba wykorzystać przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca. Ostatni dzień urlopu musi zawierać się w tym okresie.

Oczywiście nie trzeba wtedy zawieszać, czy wręcz zamykać działalności, ale czy w ciągu wspomnianych 14 dni można prowadzić działalność? Przepisy nie określają tego wprost. Zdarza się jednak, że w niektórych terenowych oddziałach ZUS-u wymaga się od ojca oświadczenia o zaprzestaniu prowadzenia działalności na czas urlopu.

Ile można otrzymać z ZUS-u za urlop ojcowski?

W trakcie 14 dni przysługuje zasiłek macierzyński, obliczany analogicznie jak dla kobiet. Obliczenia kwoty zasiłku można dokonać w 3 krokach:

1. Ustalamy podstawę i odejmujemy od niej 13,71%

Wyjściowa kwota dla zasiłku macierzyńskiego to podstawa zgłoszona w ZUS-ie do obliczenia składek społecznych ZUS. Minimalna podstawa dla dużego ZUS-u w 2014 r. wynosi 2247,60 zł.

Dla ZUS-u liczy się średnia podstawa z ostatnich 12 miesięcy, w których było opłacane ubezpieczenie chorobowe. Jeśli chorobowe było płacone krócej, to średnia liczona jest z krótszego okresu (minimalnie musi to być jeden miesiąc).

Od średniej podstawy odejmuje się 13,71%, co dla dużego ZUS-u daje kwotę:

2247,60 - 308,15 = 1939,45 zł

2. Ustalamy zasiłek za 1 dzień

Wynik z kroku 1. dzieli się przez 30 (zakładając, że miesiąc ma 30 dni): 1939,45 / 30 = 64,65 zł

3. Odejmujemy podatek dochodowy

Zasiłek macierzyński to dochód, od którego trzeba zapłacić 18% podatku. Dlatego daje to kwotę: 64,65 - 11,64 = 53,01 zł netto dziennie. W związku z tym przedsiębiorca za 14 dni urlopu macierzyńskiego dostanie zasiłek "na rękę" w wysokości ok. 742 zł.

Uwaga: Powyższe wyliczenia są orientacyjne - kwoty wypłacane przez ZUS mogą się od nich różnić.

W trakcie urlopu ojcowskiego nie trzeba płacić składek ZUS

Druga możliwość, z której ojciec-przedsiębiorca może skorzystać, to obniżone składki ZUS. Za 14 dni, w trakcie których przedsiębiorca przebywa na urlopie ojcowskim nie trzeba płacić składek społecznych. O tę możliwość trzeba się samodzielnie upomnieć. W jaki sposób?

Przedsiębiorca musi obliczyć kwoty obniżonych składek, a następnie złożyć deklarację ZUS DRA, na której te kwoty są wyszczególnione. Obniżone składki ZUS oblicza się ustalając nową, niższą podstawę (stawki procentowe składek pozostają bez zmian). Obliczenia w miesiącu, w którym przedsiębiorca wziął 14 dni urlopu ojcowskiego wyglądają następująco:

  • 2247,60 zł to podstawa dla dużego ZUS-u - daje to 74,92 zł* podstawy dziennie,

  • 14 dni urlopu ojcowskiego sprawia, że podstawę liczy się dla 16 dni*:

16 x 74,92 zł = 1198,72 zł

  • tę podstawę mnożymy przez stawki składek społecznych, co daje kwotę ok. 412 zł

*Zakładając, że rozpatrywany miesiąc ma 30 dni.

Tym samym za miesiąc, w którym przedsiębiorca udaje się na urlop ojcowski płaci ok. 412 zł składek społecznych ZUS-u zamiast ok. 772 zł. Składkę zdrowotną płaci w pełnej wysokości.

Łączne oszczędności na urlopie ojcowskim to ponad 1100 zł

Z powyższych wyliczeń wynika ile przedsiębiorca może zyskać i zaoszczędzić korzystając z 14-dniowego urlopu ojcowskiego. Są to następujące kwoty:

  • ok. 742 zł - zasiłek macierzyński,

  • ok. 360 zł - oszczędność na składkach ZUS.

Razem daje to ok. 1102 zł zysku dla ojca-przedsiębiorcy. Zdecydowanie warto mieć na uwadze tę możliwość, w sytuacji powiększenia rodziny.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Patka

A czy jest okreslone w jakim czasoe zus ma wyplacic te pieniadze? Maz byl od 8 lutego, do dzis pieniedzy z zusu nie dostalismy, a pani w zusie powiedziala ze nie wie ile to moze trwac i mamy czekac:/

! Odpowiedz
2 8 ~pablo

mnie wypłacili 713,80. kuźwa liczę i liczę i nie wiem jak im taka kwota wyszła. byłem 14 dni w sierpniu na ojcowskim. podstawa 2247,60. mnie wychodzi 717,84 że powinienem dostać

! Odpowiedz
2 5 ~greg

lol... polityka prorodzinna ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne