REKLAMA

Upadłość konsumencka – nadal ponad tysiąc bankrutów miesięcznie

Michał Kisiel2021-06-19 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-19 06:00
Upadłość konsumencka – nadal ponad tysiąc bankrutów miesięcznie
Upadłość konsumencka – nadal ponad tysiąc bankrutów miesięcznie
fot. Krzysztof Serafin / / FORUM

Zainteresowanie upadłością konsumencką nie maleje. W maju 2021 r. z możliwości stwarzanych przez prawo upadłościowe skorzystało prawie 1,4 tys. osób fizycznych. W pierwszych 5 miesiącach roku upadło ponad 7,5 tys. konsumentów.

Maj był kolejnym miesiącem, w którym liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich utrzymywała się na poziomie przekraczającym 1 tys. Jak wynika z danych gromadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w zakończonym miesiącu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” znalazły się powiadomienia o bankructwie 1396 osób. Rok temu odnotowano zaledwie 531 przypadków.

fot. / / Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Liczba upadłości konsumenckich wspięła się na nowe poziomy w czerwcu 2020 r. Wówczas zbiegły się ze sobą efekty dwóch ważnych wydarzeń. Pierwszym była nowelizacja prawa upadłościowego wchodząca w życie w marcu 2020 r. Drugim – odmrożenie działalności sądów po pierwszym lockdownie związanych z początek pandemii koronawirusa.

Od niemal roku liczba bankructw konsumentów nie spada poniżej 1 tys. przypadków miesięcznie. Rekordowy był pod tym względem grudzień 2020 r., w którym z możliwości nowego startu skorzystało 1,8 tys. dłużników.

Przypomnijmy, że obowiązujące od marca 2020 r. przepisy zliberalizowały dostęp do bankructwa. Wcześniej osoby, które „doprowadziły do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększyły jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa”, nie mogły ogłosić upadłości konsumenckiej. Wymóg ten zniesiono, a kwestii winy dłużnika nie bada się na pierwszym etapie postępowania. Ma ona tylko wpływ na warunki oddłużenia konsumenta już po ogłoszeniu bankructwa. Wydłuża się m.in. okres realizowania planu spłaty wierzycieli.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lorelie
dlaczego w Polsce jest to zjawisko marginalne a na zachodzie powszechne? bo Polak splaca zobowiązania za wszelką cenę, a Hiszpan czy Brytyjczyk wcale się tym nie przejmuje. Niektórzy ogłaszają bankructwa po dwa razy.
300_pala
Żeby ogłosić bankructwo trzeba mieć 5000 zł…

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki