REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

2022-04-25 16:04
publikacja
2022-04-25 16:04

Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 381. miejscu w rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). Niewiele za nim jest Uniwersytet Warszawski – na 402. pozycji. Pierwsze miejsce niezmiennie od 11 lat zajmuje Harvard University.

Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR
Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR
fot. SN87 / / Shutterstock

W rankingu CWUR - The Center for World University Rankings - znalazło się 2000 uczelni z całego świata.

Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem. Ich wysoka pozycja nie zmienia się od początku notowań – czyli od 2012 r.

Miejsca na podium zajęły kolejno: Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University, Na czwartym i piątym miejscu znalazły się dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Princeton University, University of Chicago, Columbia University i University of Pennsylvania.

W drugiej dziesiątce - poza uczelniami ze Stanów Zjednoczonych - uplasowały się – Uniwersytet Tokijski i francuski Uniwersytet PSL (Paris Sciences & Lettres)

Wśród polskich uczelni najwyższe - 381. miejsce - zajął Uniwersytet Jagielloński. Nieco dalej - na 402. miejscu - znalazł się Uniwersytet Warszawski. Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa uplasowała się na 590. miejscu, a Politechnika Warszawska na 711., zaś 818. miejsce w zestawieniu zajął Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. 999. miejsce zajęła Politechnika Wrocławska.

Wśród uczelni medycznych najwyżej został oceniony Warszawski Uniwersytet Medyczny – zajął 917. miejsce. Wrocławski Uniwersytet Medyczny zajął natomiast 926. miejsce.

Najodleglejsze miejsce wśród polskich uczelni zajął Uniwersytet Rzeszowski – z pozycją numer 1867. Ten sam uniwersytet zajmuje jednak 39. pozycję z krajowym zestawieniu.

Ranking uniwersytetów CWUR jest tworzony w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

Wyniki rankingu są dostępne na stronie: https://cwur.org/2022-23.php

uka/ agt/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bratpeat
większe wydatki na reklamę i marketing przyciągają lepszy talent. Wykładowcy wszędzie te same obrzępały.
chenoch
Najbardziej przyszłościowy kierunek: gender z elementami maksizmu.
prywaciasz
No cóz nie konczylem zadnej z osławionych, nobliwych uczelni wymienionych wyżej, tylko zwykłą Politechnike Poznanską 10 lat temu i wiecie co teraz mowie do aboslwentów UW? dwie cole i frytki, a wiecie co mowie do aboslwentek? Albo dobra nie bede wam już mowił co mowie im i za ile bo to nie ten portal XD
niederfurzdorf
Poziom Pańskiego komentarza potwierdza wyniki rankingu. Uczelnie z czołowki nie tylko kształcą np. jak zbudować przekładnię, most aby się nie zawalił (a jednak się walą mimo projektowania przez genialnych absolwentów politechnik) ale też kształcą absolwentów na odpowiednio wysokim poziomie kultury. Choć i z tym coraz częściej w dryfującym Poziom Pańskiego komentarza potwierdza wyniki rankingu. Uczelnie z czołowki nie tylko kształcą np. jak zbudować przekładnię, most aby się nie zawalił (a jednak się walą mimo projektowania przez genialnych absolwentów politechnik) ale też kształcą absolwentów na odpowiednio wysokim poziomie kultury. Choć i z tym coraz częściej w dryfującym w lewą stronę świecie jest problem. PS. Połączenie cukru z coli z tłuszczem z frytek jest szkodliwe, za to wiele mówi o wyjątkowych kubkach smakowych konsumenta. Zdrowia życzę, zupełnie szczerze!
prywaciasz odpowiada niederfurzdorf
Dziekuje, dziekuje nadrabiam witaminami. A najwiecej witaminy mają... stu dętki medycyny XD
prywaciasz odpowiada niederfurzdorf
A i nie słyszałem o żadnym moście w Polsce który by się zawalił ostatnio, nie słyszałem o takim w Polsce w ogóle! Nie wiem gdzie tacy inzynierowie mosty projektuja, Chyba wiszace nad przepaścia w Andach ale to nie mosty tylko przejscia i nikt ich nie projektuje. Jak zwykle humanista z bujną wyobraźnią, nie wie gdzie Krym a gdzie A i nie słyszałem o żadnym moście w Polsce który by się zawalił ostatnio, nie słyszałem o takim w Polsce w ogóle! Nie wiem gdzie tacy inzynierowie mosty projektuja, Chyba wiszace nad przepaścia w Andach ale to nie mosty tylko przejscia i nikt ich nie projektuje. Jak zwykle humanista z bujną wyobraźnią, nie wie gdzie Krym a gdzie Rzym. Podpowiem Krym jest na ciastku, idz pracowac do maka to cie naucza...

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki