REKLAMA

Unia stworzy specjalny urząd ds przeciwdziałania praniu pieniędzy

2022-06-29 20:04
publikacja
2022-06-29 20:04
Unia stworzy specjalny urząd ds przeciwdziałania praniu pieniędzy
Unia stworzy specjalny urząd ds przeciwdziałania praniu pieniędzy
/ Komisja Europejska

Aby zwiększyć skuteczność walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, UE stworzy specjalny Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLA). W środę państwa członkowskie uzgodniły swoje częściowe stanowisko w sprawie tego projektu.

Z uwagi na transgraniczny charakter tego typu przestępstw oczekuje się, że AMLA znacząco i skutecznie przyczyni się do przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Do jego zadań należeć będzie m.in. pomoc w harmonizacji i koordynacji praktyk nadzorczych w sektorach finansowym i niefinansowym, bezpośredni nadzór nad transgranicznymi podmiotami finansowymi wysokiego ryzyka oraz koordynacja jednostek analityki finansowej.

W swoim stanowisku Rada rozszerza uprawnienia urzędu o bezpośredni nadzór nad określonymi instytucjami kredytowymi i finansowymi, w tym dostawcami usług w zakresie kryptoaktywów, jeśli zostaną one uznane za instytucje stwarzające ryzyko. Ponadto powierza urzędowi nadzór nad maksymalnie 40 grupami i podmiotami – przynajmniej podczas pierwszej procedury wyboru – oraz całkowity nadzór nad rynkiem wewnętrznym. Rozszerza się także uprawnienia Rady Generalnej, która zarządza urzędem.

Stanowisko Rady ma charakter częściowy, ponieważ nie uzgodniono jeszcze lokalizacji nowego urzędu.

Projekt stanowi część pakietu wniosków legislacyjnych, który ma wzmocnić unijne przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu i który Komisja Europejska przedstawiła 20 lipca 2021 roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jarunia
może zatrudnią jednego Polaka i 500 Niemców koniecznie
karbinadel
Najlepiej Sasina, potrafi zepsuć więcej niż nie tylko 500, ale nawet 1000 Niemców
dmarch1
Polska i Węgry będą przeciw ...
godunow2
Ciekawe ile nowiutkich papierków inflacyjnych wydrukują na ten cel.
tomaszszewc
Hurra to stworzy nowe miejsca pracy dla setek ludzi , przez co spadnie bezrobocie. Poza tym urzędnicy w Brukseli są b. dobrze opłacani więc poziom zamożności społeczeństwa wzrośnie.
O tym, że wszyscy będziemy czuć się bezpieczniej już nie wspomnę. W uni codziennie dochodzi do aktów terroryzmu, więc jak wyeliminujemy pranie brudnych
Hurra to stworzy nowe miejsca pracy dla setek ludzi , przez co spadnie bezrobocie. Poza tym urzędnicy w Brukseli są b. dobrze opłacani więc poziom zamożności społeczeństwa wzrośnie.
O tym, że wszyscy będziemy czuć się bezpieczniej już nie wspomnę. W uni codziennie dochodzi do aktów terroryzmu, więc jak wyeliminujemy pranie brudnych pieniędzy to poziom terroryzmu znacząco spadnie. Już dawno nalezało zajać się praniem brudnych pieniędzy u tych wszystkich którzy dorobili sie na kryptowalutach i innych aktywach podczas ubiegłej hossy. Pozatym dzisiaj zakładanie konta brokerskiego dla osoób fizycznych jest zdecydowanie zbyt proste i otwiera furkę do tego by te osoby bogaciły się w sposób szybki i niekontrolowany. Jeśli firma sp.z.o.o chce otworzyć rachunek brokerski musi kupić numer LEI, wypełnić ca. 40 - 50 stron formularzy, zgłosić się do rejestru beneficjentów rzeczywistych , wypełnić kilkanaście stron formularza w8ben. Dlaczego osoby prywatne mają mieć łatwiej ! ? !
zoomek
Przecież oni robią non-stop wały finansowe.
Umowy w sprawie szczepionek covidowych - przykład pierwszy z brzegu.
bha
Może lepiej i korzystniej by było dla wszystkich jakby powstał urząd przeciwko nadmiernemu drukowaniu pięniędzy na rynek!!!!!!!!.
zoomek
A wystarczy wrócić do złota i/lub srebra i żaden kolejnybiurwo-urząd nie jest potrzebny.
wibor3m10procent
Najwięcej pieniędzy piorą ogromne banki ale ci biurokraci pewnie będą nękać i molestować zwykłych ludzi którzy przeleją sobie parę tysięcy dolców zarobione na wzroście jakiejś kryptowaluty.
qwertas
A czy ten urząd będzie w Polsce (Kraków/Wrocław)? Albo chociaż w jakimś kraju naszego regionu (Czechy/Słowacja/Chorwacja)?

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki