REKLAMA

„Ulica” ruszyła po złoto

2019-09-02 11:36
publikacja
2019-09-02 11:36
ingimage

Hossa na rynku złota znalazła się na radarze inwestorów detalicznych. Globalnie świadczą o tym wzmożone napływy do „złotych” ETF-ów, a lokalnie rosnące zainteresowanie Polaków cenami złota.

Przez ostatnie trzy miesiące ceny złota wyrażone w USD wzrosły o blisko 20% i osiągnęły poziomy po raz ostatni widziane przed pamiętnym krachem z kwietnia 2013 roku. Jeszcze bardziej imponujące zwyżki mogliśmy obserwować w ujęciu złotowym. Kurs złota wyrażony w PLN od początku roku poszedł w górę o 26% pod koniec sierpnia ustanawiając nowe rekordy wszech czasów, powyżej 6000 zł za uncję.

/ Bankier.pl

Zwykle jest tak, że silny wzrost cen jakiegoś aktywa finansowego dopiero po pewnym czasie przeciąga na rynek mniej zorientowanych w temacie inwestorów detalicznych. Branża finansowa nieco pogardliwie określa ich terminem „ulica”.

I w danych powoli zaczyna widać wzrost zainteresowania złotem ze strony mas inwestujących. Pierwszym sygnałem jest skala napływu gotówki do funduszy ETF. Tylko w sierpniu te pasywnie inwestujące podmioty zakupiły 101,9 ton złota. W czerwcu i lipcu „złote” ETF-y dorzuciły do swych skarbców 154,1 tony kruszcu. Na koniec sierpnia ETF-y posiadały 2453,4 tony złota.

Niestety, za sprawą „dobrodziejstw” Komisji Europejskiej i Komisji Nadzoru Finansowego, inwestorzy z Polski są odcięci od możliwości inwestowania w zdecydowaną większość ETF-ów. Nie znamy także krajowych statystyk sprzedaży złota fizycznego. Dysponujemy za to danymi z wyszukiwarki Google, według której w sierpniu zainteresowanie frazą „cena złota” osiągnęło najwyższy poziom od 7 lat.

Pierwsze efekty tego zainteresowania można już zobaczyć w statystykach platformy Bossa Fund, na której w sierpniu trzecim najczęściej wybieranym funduszem był PKO Akcji Rynku Złota inwestujący w akcje spółek wydobywających królewski metal.

KK

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (49)

dodaj komentarz
niedziela16
Poniżej się naprodukowałem i napisałem może nie całkiem zrozumiały post. Sorry. Emocje. Postaram się tym razem krótko. "Ulicy" w złocie już nie ma. To aktywo dla mających już sporo odłożone zarówno w portfelu jak i w rozumie. Serdecznie pozdrawiam tych co mają tyle oz by przyjąć to do Poniżej się naprodukowałem i napisałem może nie całkiem zrozumiały post. Sorry. Emocje. Postaram się tym razem krótko. "Ulicy" w złocie już nie ma. To aktywo dla mających już sporo odłożone zarówno w portfelu jak i w rozumie. Serdecznie pozdrawiam tych co mają tyle oz by przyjąć to do wiadomości.
zbyszek_
W te ETF'y to nie ulica a fundusze inwestycyjne ruszyly.
Najpierw zloto, potem srebro a ostanio wyskoczyła platyna jak byla po 800 usd/oz.

Nie ulyca. Ulica to wyskoczy jak bedzie w CNN czy NBC, ze w roku '19 na zlocie mozna bylo zarobic 30%

grzegorzkubik
Ludzie są cały czas tacy sami. Ja na złocie gram tradując. Dla mnie nie ma różnicy czy kurs jest na poziomie 1300 USD i rośnie do 1320 czy jest 1530 i rośnie do 1550. I tu i tu mam podobny ruch w górę na wykresie. Teraz w okresie spowolnienia przy wizji recesji i kryzysu złoto mknie do 1900 USD za uncję lub nieco wyżej.Ludzie są cały czas tacy sami. Ja na złocie gram tradując. Dla mnie nie ma różnicy czy kurs jest na poziomie 1300 USD i rośnie do 1320 czy jest 1530 i rośnie do 1550. I tu i tu mam podobny ruch w górę na wykresie. Teraz w okresie spowolnienia przy wizji recesji i kryzysu złoto mknie do 1900 USD za uncję lub nieco wyżej. Można inwestować na wzrost. Przeczekać każdą korektę i iść pod górkę.
po_co
Dla Ciebie nie ma różnicy bo nie jesteś inwestorem tylko osobą która ewentualnie chce ulokować swoje oszczędności w złocie.
Przy cenach które podałeś różnica wynosi aż 15% ewentualnych zysków ! Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że dla Ciebie nie ma różnicy czy zarabiasz 5000 zł na rękę czy 4000 zł.

Jeżeli
Dla Ciebie nie ma różnicy bo nie jesteś inwestorem tylko osobą która ewentualnie chce ulokować swoje oszczędności w złocie.
Przy cenach które podałeś różnica wynosi aż 15% ewentualnych zysków ! Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że dla Ciebie nie ma różnicy czy zarabiasz 5000 zł na rękę czy 4000 zł.

Jeżeli dla Ciebie stopa zwrotu wynosząca 1,5% jest bezpieczna i opłacalna to pierwsza zmiana jest dla Ciebie interesująca, a druga oferuje zwrot o 0,23% mniejszy czyli poniżej Twoich założeń.

Żeby jeszcze bardziej Ci to zobrazować to weźmy inwestycję na poziomie 2 mln. zł w złoto, czyli zakup ok. 10 kg tego kruszcu. Zakładając stopę zwrotu na poziomie 1,53% (pierwszy przypadek 1300 -> 1320 $) zyskał byś na takiej transakcji 30,6 tys. zł (pomijając wszelkie podatki, prowizje etc.), w drugim przypadku 26 tys. zł.
Dla Ciebie nie ma różnicy, a dla mnie jest ona widoczna gołym okiem.

Tym bardziej, że kurs na poziomie 1500 $ to również informacja o gorszym stanie gospodarki i mniejszej wartości pieniądza, porównując siłę nabywczą, różnica między obiema kwotami nie wynosiła by 15%, a 16% lub więcej. Ponownie możesz powiedzieć, że ten 1% to niewiele ale to tylko Twoja subiektywna opinia mająca niewiele wspólnego z założeniami inwestowania.

Jeszcze bardziej widać różnicę w sytuacji gdy oczekujesz zmiany z 1300 na 1900 $ bo w tym przypadku Twój zysk to 46%, a przy zmianie z 1500 na 1900 $ to 27%.
Dla Ciebie nie ma żadnej różnicy, a dla mnie jest ona gigantyczna.
grzegorzkubik odpowiada po_co
Tradowanie to tradowanie. I tu i tu zarabiam na podobnym ruchu na wykresie.
zubr93
I znowu powtórka ulica się ubiera na górce
sel
Nie na górce , ale w dołku na razie, dolarów od 1980r gdy srebro było 3 razy tańsze niż dzisiaj jest już 20 razy tyle nie licząc długów, a srebra wydobywa się rocznie raptem za kilkanaście mld dolarów to mniej niż USA drukuje świeżych dolarów w dobrym tygodniu., a do tego 70% wydobytego do tej pory srebra na świecie Nie na górce , ale w dołku na razie, dolarów od 1980r gdy srebro było 3 razy tańsze niż dzisiaj jest już 20 razy tyle nie licząc długów, a srebra wydobywa się rocznie raptem za kilkanaście mld dolarów to mniej niż USA drukuje świeżych dolarów w dobrym tygodniu., a do tego 70% wydobytego do tej pory srebra na świecie przepadła bezpowrotnie i jest nie do odzyskania.. .
sel odpowiada sel
w 1980 r było trzy razy droższe niż jest dzisiaj , to dzisiaj jest trzy razy tańsze niż w 1980r...drobna różnica(: ale ma gdzie rosnąć razy 10 na początek..
open_mind
A tymczasem: "Chiński łazik znalazł dziwną substancję na Księżycu" Znaczy, nasi tam byli !
pc1974
Połowa tych fanów fizyka nawet nie wie ile ma zapasu wolframu. Test dzwięku z apki na smartfonie ...to nawet nie jest śmieszne.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki