Cena złota przekroczyła 6 000 zł/uncję

2019-08-26 09:07
publikacja
2019-08-26 09:07
fot. Narodowy Bank Polski /

Cena złota w Polsce osiągnęła nowy rekord, przekraczając pułap 6 000 złotych za uncję trojańską. Od początku roku królewski metal podrożał o przeszło 26%, raz jeszcze potwierdzając swą rolę w zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym.

W trakcie weekendu doszło do eskalacji amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Inwestorzy oczekują, że banki centralne drastycznie poluzują politykę monetarną w odpowiedzi na rosnące ryzyko recesji. Na rynkach akcji trwają spadki, choć jeszcze nikt nie nazywa ich bessą. W takich warunkach rodzi się hossa na rynku złota.

/ Bankier.pl

Notowania żółtego metalu idą w górę od początku czerwca. W ujęciu dolarowym cena złota przez ostatnie trzy miesiące wzrosła o 21%, podnosząc się z 1280 USD/oz. do 1550 USD/oz. w poniedziałek rano. To najwyższe notowania złota od pamiętnego krachu z kwietnia 2013 roku.

W Polsce ze względu na osłabienie złotego względem dolara (wobec euro zresztą też) ceny złota rosły jeszcze szybciej. W poniedziałek rano uncja żółtego metalu była wyceniana na ok. 6 005 złotych za uncję. Wcześniej ceny osiągnęły nawet 6 095 zł, co jest nowym rekordem w historii PLN.

Wysokie tegoroczne stopy zwrotu ze złota rekompensują polskim inwestorom straty ponoszone na rynku akcji oraz zabezpieczają siłę nabywczą oszczędności erodowaną przez słabość złotego. WIG20 od początku roku stracił już blisko 9%. A polski złoty stracił do dolara 4,8%. Zatem rozsądny udział złota w zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym pozwolił zamortyzować spadki na GPW i deprecjację złotego.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (21)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Ziemia drożeje szybciej.
silvio_gesell
Przykro mi, nie można jej wydobywać.
luri
Polski rzad powinien kupic cale wydobycie srebra z polskich kopaln.
Po prostu bic z nich monety obiegowe, powiedzmy 1:9 czyli koszt kruszcu+koszt+zysk bicia razy 9 i taka kwote umiescic w nominale. albo i 1:20
zapewniam, ze chetnych bylo by bardzo duzo. A nasza waluta miala by pokrycie w kruszcu. chocby w kilku procentach
jes
Przecież bije tych monet na potęgę i sprzedaje w takich cenach i nakładach, że nikt nie chce kupić. I jeszcze po drodze dolicza sobie vat.
nhl odpowiada jes
Gościowi chodzi o pieniądz obiegowy , ten do codziennego użytku , a Ty mieszasz sprawę z monetami kolekcjonerskimi bądź z okolicznościowymi , a to dwie różne sprawy . Ceny tych monet ( kolekcjonerskich i okolicznościowych ) to faktycznie idiotyzm i zdzierstwo, kosztem tych co mają takie hobby ,i są po prostu łupieni Gościowi chodzi o pieniądz obiegowy , ten do codziennego użytku , a Ty mieszasz sprawę z monetami kolekcjonerskimi bądź z okolicznościowymi , a to dwie różne sprawy . Ceny tych monet ( kolekcjonerskich i okolicznościowych ) to faktycznie idiotyzm i zdzierstwo, kosztem tych co mają takie hobby ,i są po prostu łupieni w majestacie prawa . Inna sprawa to tematy takich monet , często idiotyczne . Jeszcze inna rzecz to wartość takich obiegówek srebrnych , szybko by się okazało że z powodu inflacji byłyby dużo więcej warte niż nominał i kółko się zamyka . Pomysł oczywiście bez sensu .
jes odpowiada nhl
Wiem i tłumaczę. Po co mają bić monetę w srebrze jak wybiją w niklu, aluminium czy mosiądzu i dla obywatela ma taką samą wartość. Srebro kosztuje drożej a na to pisu nie stać. A papieru, po wycince Szyszki, jest pod dostatkiem i nawet pomysły Łona można realizować.
dariuszfurmaniuk
Na blogu Powiernika już od 6 lat przekonujemy do kupowania fizycznego złota inwestycyjnego.
20-30 procent oszczedności powinno być ulokowane w tym " królewskim " metalu.
Tylko fizyczne złoto jest zabezpieczeniem każdego portfela inwestycyjnego
jes
Z takim haczykiem, że jak będziesz chciał je sprzedać to zaoferują Ci cenę z takim spreadem, że cała inwestycja się zawali. Patrząc na różnicę pomiędzy kupnem a sprzedażą można odczuć wrażenie jakiejś zmowy albo braku konkurencji.
zops
Odcinek drugi: Nie była chora chyba że ją gach czymś zaraził. Nawet przyszła z gachem bo gach miał swoje rzeczy u mnie. A gach jest leniwy i pracować nie chce, więc żyje w ochronce na garnuszku. No... Złotem nikt nie pogardzi. a teraz pora na Telesfora: w w w . wells24.com
jaykob
Odkąd PIS jest przy władzy na inwestycji w złoto cały czas zyskuję. W chwili obecnej już 3/4 wartości wkładu. Byle tak dalej

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki