REKLAMA

Ukraiński generał dostał pokaźny spadek dzięki Microsoftowi. Przekazał go armii

2023-01-25 08:18
publikacja
2023-01-25 08:18

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny otrzymał spadek w wysokości 1 mln USD od obywatela Stanów Zjednoczonych o ukraińskich korzeniach; całą sumę dowódca przekazał na rzecz armii ukraińskiej - podała w środę agencja Interfax-Ukraina.

Ukraiński generał dostał pokaźny spadek dzięki Microsoftowi. Przekazał go armii
Ukraiński generał dostał pokaźny spadek dzięki Microsoftowi. Przekazał go armii
fot. ABACA / /  Abaca Press

Agencja powołuje się na doniesienia dziennika "New York Times", któremu o przekazaniu spadku opowiedziała rodzina darczyńcy, Hryhorija Stepanca. Załużny przekazał te fundusze armii w styczniu br.

Służby prasowe armii ukraińskiej potwierdziły, że generał "przekazał całą sumę na specjalny rachunek w Narodowym Banku Ukrainy służący do zbiórki środków na potrzeby armii". Dokument bankowy o przelewie dla armii datowany jest na 5 stycznia.

"Całe swoje życie poświęciłem siłom zbrojnym i nie miałem wątpliwości, co zrobić ze spadkiem. Jest jasne, że ostatnią wolą pana Hryhorija było to, aby w mojej osobie wesprzeć wojsko ukraińskie. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają Siłom Zbrojnym Ukrainy, jestem też wdzięczny mojej rodzinie za zrozumienie" - cytuje oświadczenie Załużnego Ukrainska Prawda.

Portal informuje, że Hryhorij Stepanec pochodził z Winnicy, był matematykiem i chemikiem, znał kilka języków. W latach ZSRR, gdy pracował w instytucie naukowym w Moskwie, podpisał list w obronie dysydentów i został zwolniony z pracy. Nie pozwalano mu na wyjazd z ZSRR i wyemigrował dopiero za rządów Michaiła Gorbaczowa. Trafił do USA w 1989 roku i zaczął pracować w koncernie Microsoft, dla którego opracował jeden z patentów, wspólnie z innym programistą.

Według "New York Timesa" Ukraińcy - zwykli obywatele i firmy - przekazali na potrzeby swej armii w 2022 roku równowartość łącznie 500 mln USD. (PAP)

awl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
darius19
juz widze chlopakow z farmy Putlera - zarabiaja wpisami jak np. nick "faramir". Klasyka propagandy
darius19
mialem nie karmic troll. "Agencja powołuje się na doniesienia dziennika "New York Times", któremu o przekazaniu spadku opowiedziała rodzina darczyńcy, Hryhorija Stepanca"
faramir_z_gondoru
Czy ktoś niezależny może potwierdzić tę informację? Jak do tej pory, to co wypisywały ukraińskie media to można było między bajki włożyć.
mirek6504
To kurcze po co my im pomagamy jak oni takie bogate
darius19
facet ma klase. Niewielu by tak zrobilo dla ojczyzny. Sam nie wiem jak bym postapil. I zrobil to bez rozglosu. Ciekawym, co trollnia napisze?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
arzab
Nie zakopał na działce, tylko kupił działkę.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki