Ukraina: są ustalenia ws. szczytu czwórki normandzkiej

Przywódcy państw czwórki normandzkiej porozumieli się w sprawie wznowienia rozmów o uregulowaniu sytuacji w Donbasie, jednak data ich spotkania nie została jeszcze ustalona - poinformował zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew.

"Osiągnęliśmy konsensus co do konieczności przeprowadzenia szczytu czwórki normandzkiej i trwają do niego przygotowania" powiedział w piątek na konferencji prasowej. Format normandzki tworzą: Ukraina, Francja, Niemcy i Rosja.

Jelisiejew, który w administracji Petra Poroszenki zajmuje się sprawami międzynarodowymi, przekazał, że przygotowywane są również dokumenty na szczyt normandzki. "Do szczytu dojdzie, kiedy będą gotowe dokumenty, które będą przede wszystkim uwzględniały interesy strony ukraińskiej" oświadczył.

W zeszłym tygodniu o wysiłkach na rzecz wznowienia rozmów w formacie normandzkim informowali w Kijowie ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault, oraz szef dyplomacji ukraińskiej Pawło Klimkin.

"Staramy się przywrócić żywotność tego formatu. Staramy się uruchomić go ponownie i przygotować wszystkie warunki w celu zorganizowania szczytu w formacie normandzkim na najwyższym szczeblu i z udziałem prezydenta Francji Francois Hollande'a, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i prezydenta Rosji Władimira Putina" - przekazał wówczas Ayrault.

Tzw. czwórka normandzka po raz pierwszy rozmawiała o uregulowaniu sytuacji na wschodniej Ukrainie latem 2014 roku przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~silvio_gesell

Ukraina wcale nie wyglada jak na zdjęciu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil