Udomowienie banków? Jesteśmy na tak

W trakcie seminarium mBank-CASE dotyczącego przyszłości unii bankowej poruszono także temat silniejszej koncentracji sektora bankowego w polskich rękach. Były wiceminister finansów Stefan Kawalec stwierdził, że polskie banki należy "udomowić".

- Nie powinniśmy wchodzić do unii bankowej, dopóki nie jesteśmy w strefie euro. Musimy uważać na nadmierną koncentrację w polskim sektorze bankowym oraz równocześnie zwiększyć „udomowianie banków” w Polsce, tak by jak najwięcej z nich było kontrolowanych przez nasz kapitał - mówił Kawalec. 

W trakcie trwania debaty zapytaliśmy użytkowników Bankier.pl, czy zgadzają się z tą opinią. Aż 75% osób, które wzięły udział w naszej sondzie, zgadzają się z nią. Odmiennej opinii było 17% pytanych, a 8% nie miało zdania.

Czy jesteś za "udomowieniem" polskich banków?
Tak 75%
Nie 17%
Nie wiem 8%
Źródło: Sonda Bankier.pl przeprowadzona wśród użytkowników portalu w dniu 09.04.2015 r. (n=130).

Zdaniem Stefana Kawalca unia bankowa to nowa koncepcja, która mogłaby być niebezpieczna dla Polski, bo nasz sektor jest stosunkowo bezpieczny, mamy też dobrą relację zadłużenia do PKB. Dzisiaj to nie polskim bankom trzeba by było pomagać tylko zagranicznym, a to oznacza, że płacilibyśmy za rozwiązanie problemu, który nas nie dotyczy.


- Koncepcja unii bankowej powstała stosunkowo nagle w 2012 roku, kiedy okazało się, że hiszpańskie banki mogą potrzebować kilkudziesięciu miliardów dolarów (na razie wydano 18 mld na ich ratowanie). Rząd musiałby pożyczyć te pieniądze, a to oznaczałoby wzrost długu i podważenie wiarygodności kredytowej tego kraju. To mogłoby wywołać gigantyczne problemy w strefie euro. Podobny problem miały też inne kraje – dodaje Kawalec.

Czy Polska powinna wstępować do unii bankowej?

Ekonomista był przeciwny udziale Polski w unii bankowej dopóki nie jesteśmy w strefie euro. Zwrócił też uwagę, że musimy uważać na nadmierną koncentrację w polskim sektorze bankowym oraz równocześnie zwiększyć "udomowienie banków" w Polsce tak, by jak najwięcej z nich było kontrolowanych przez rodzimy kapitał.

Unia bankowa to ciekawy projekt, który w dużym skrócie tworzy specjalny, ponadnarodowy fundusz upadłościowy dla banków, które znalazły się w trudnej sytuacji. Składki do tego funduszu finansowane byłyby przez banki, ale niewykluczone, że gdyby zgromadzone środki były niewystarczające, to część pieniędzy pochodziłaby z budżetów narodowych.


Dodatkowo unia bankowa nakłada restrykcyjne zasady na sektor bankowy, niejako kontroluje też instrumenty polityki pieniężnej w krajach, które nie są członkami strefy euro. Intencją powstania unii bankowej jest ochrona gospodarek państw członkowskich przed upadkiem banków, które często nie inwestując na ich terenie i w ich interesie doprowadziły do trudnej sytuacji w finansach publicznych tychże państw. M.in. zmuszając je do pokrycia z pieniędzy podatników kosztów upadłości instytucji określanych mianem "zbyt dużych, żeby upaść".

Użytkownicy Bankier.pl aktywnie zaangażowali się w dyskusję na forum.

Użytkownik Tyle napisał:

"Banki w Polsce trzeba nauczyć ETYKI, pod każdym względem, zaczynając od stosunku do klienta, poprzez zachowania względem pracowników, po odpowiedzialność względem społeczeństwa i państwa w ramach którego działają. Problem wynika z tego, że z instytucji zaufania publicznego zrobił się cyniczny sprzedawca (produktów bankowych), człowiek/firma się tutaj nie liczą, liczy się sprzedaż, która jest premiowana, jak sprzedawca nie wyrabia planów wciskania przekombinowanych produktów to jest skreślany, zwalniany, mobbingowany itp. Chciwość prezesów zarabiających MILIONY przekracza granice PRZYZWOITOŚCI i jest skrajnie nieetyczna."

Zeneczek odpowiedział:

"Oczywiście !!! Obowiązująca jest zasada, ze im mniej etyczne jest zajęcie, tym wyższe wynagrodzenie. Kiedyś to była bezpieka , a dziś wrogiem publicznym jest banksterka . Jutro będą to urzędnicy państwowi ! We wszelkich społeczeństwach istnieje nieustający konflikt pomiędzy tymi co generują wartość dodaną a tymi, co dzielą te nadwyżki. Od faraonów po księży - ta sama gierka. Ciągle ktoś chce Cię oszukać za Twoje własne pieniądze !!!"

Z dyskusji i wyników sondy wynika, że nie tyle jesteśmy przeciwnikami unii bankowej lub zwolennikami udomowienia polskiego sektora bankowego, a stanowczymi przeciwnikami sposobu obecnego działania instytucji finansowych. Być może to jasny sygnał dla banków, że czas na rewolucyjne zmiany w podejściu do klienta?

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~sylwia

ja tam na banki nie narzekam. jest ich na tyle dużo,że można wybrać jakiś dla siebie. zwłaszcza, że są takie o których wiadomo że nie warto próbować a są takie jak getin, które wychodzą do klienta, jak np ostatnio gdy uruchomili program pomocy dla ludzi mających kredyty hipoteczne w chf. inne banki powinny brać przykład.

! Odpowiedz
2 4 ~tt

syjonistyczne instytucje: EBC, MFW, BŚ pożyczają kasę państwowym bankom centralnym też zarządzanym przez syjonistów ... to jak ma być dobrze, nie wiadomo do kogo te pieniądze trafiają a zrzucają się na to całe społeczeństwa...

! Odpowiedz
2 2 ~tt

udomowić należy banki, firmy telekomunikacyjne, huty, itd...

! Odpowiedz
1 1 ~Anty_bankier

W temacie naszych drogich banków

1. Tajemnica ratowania banków - https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ

2. Kryzys finansowy w Islandii https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1 ... 3edQ#t=955

! Odpowiedz
0 0 ~hello

ciekawy film, to samo dzieje się dzisiaj w Grecji, gdy musi spłacać zadłużenie, dlatego dziwie się że na forach tyle szczekaczy przeciwko Grecji. Jestem za tym, żeby Grecja nie oddawała tej kasy, ale jeśli to się stanie będą nas straszyć wojna na Ukrainie.... Syjoniści mówili, że jeśli któreś z państw się wyłamie, to natychmiast ma być wojna, w celu ochrony dotychczasowego systemu monetarnego. Obserwujcie to pod tym kątem, każde wyłamanie się od EBC, MFW, BŚ, będzie kontrowane działaniami wojennymi...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Anty_bankier odpowiada ~hello

Zgadzam się w zupełności. Straty powinni ponieść wierzycieli, bynajmniej cześć.

Podobnie w polsce banki powinny ponieść czesc strat odnośnie kredytów frankowych. Dzizas.. jakie straty.. mniejsze zyski:)

! Odpowiedz
1 0 ~Zdenek

Money Monsters
https://www.youtube.com/watch?v=NAh22s8LW-w&list=PLqazUIBR2Q95_FGw3GMyzS6qNPcdyFuTn&index=1

! Odpowiedz
0 0 ~Zdenek

Coś dla najmłodszych, wiadomo trzeba krzewić wiedzę od najmłodszych lat + nauka języków https://www.youtube.com/watch?v=Ob_Kbnf3zCk

Nasze kochane banki

! Odpowiedz
4 4 ~polak

Ludzie wycofajcie wszystkie swoje pieniądze z banków.Wtedy zaczną nas szanować.Karty beda darmo,wklady wysoko oprocentowane ,kredyty nisko o%ne.Jak damy wszystkie oszczednosci do banków to bedziemy ich niewolnikami.Za chwile wycofaja pieniadz i beda tylko karty.Pozniej każą nam oddac wszystko co mamy.Samochody tez beda na przydział,domy,mieszkania też.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Przemysl

Ja juz nie chce od nich zadnych kart. Dzis potne je na strzepy. Przechodze na gotowke.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil