REKLAMA

Ubezpieczenie dla "elektryka" wcale nie musi być drogie

2020-08-31 06:00
publikacja
2020-08-31 06:00
fot. ALDECAstock / Shutterstock

Niedawno ruszyły w Polsce dopłaty do samochodów elektrycznych. Sprawdzamy, ile kosztuje ubezpieczenie OC oraz AC takich pojazdów. Czy właściciele elektryków muszą przygotować się na  wysoką składkę polisy? 

Zgodnie z danymi Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) Polska pod koniec 2018 roku cechowała się udziałem całkowicie elektrycznych aut, który nawet przekraczał unijną średnią. Tym niemniej, rząd zamierza aktywnie wspierać popularyzację takich pojazdów. 

Wspomnianemu celowi ma służyć uruchomienie trzech programów wsparcia dla osób i firm nabywających całkowicie elektryczne samochody. Mowa o programach Zielony Samochód, eVAN i Koliber, które ruszyły 26 czerwca 2020 r. W ramach odpowiedzi na rządowe zachęty eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili sprawdzić, ile za ubezpieczenie muszą płacić osoby, które już wcześniej kupiły elektryczne auto.

 W badaniu wzięto pod uwagę nie tylko obowiązkową polisę OC, lecz również dobrowolne autocasco.

 Jakie samochody elektryczne wzięto pod uwagę? 

Polska oferta samochodów elektrycznych (zarówno nowych, jak i używanych) nie jest jeszcze bardzo rozbudowana. Tym niemniej, na rynku można już znaleźć pojazdy o bardzo różnej mocy silnika. 

W ramach badania eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili sprawdzić, ile za ochronę na kolejny rok muszą zapłacić właściciele następujących e-samochodów: 

  • wariant 1 - volkswagen e-golf (100 kW) z 2018 roku
  • wariant 2 - jaguar I-Pace EV400 AWD HSE (294 kW) z 2019 roku 

Dobór przykładowych aut nie jest oczywiście przypadkowy. W pierwszym przykładzie mamy bowiem do czynienia ze stosunkowo tanim i słabym samochodem elektrycznym. Jaguar analizowany w drugim wariancie to auto ze znacznie wyższej półki (zarówno pod względem mocy, jak i ceny rynkowej). 

Eksperci Ubea.pl przyjęli, że każdy z tych samochodów eksploatuje czterdziestodwuletni adwokat z Krakowa, który może się pochwalić dobrą historią ubezpieczeniową (ostatnia szkoda z OC - 7 lat temu, ostatnia szkoda z AC - 5 lat temu). „Dokładniejsze założenia na temat przykładowego kierowcy i pojazdów zostały zaprezentowane na końcu naszej analizy” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Ubezpieczenie OC dla elektryka nie jest szczególnie wysokie 

Widoczne w poniższej tabeli składki OC + NNW sugerują, że przykładowy kierowca z Krakowa zarówno w pierwszym, jak i drugim przykładzie nie zapłaciłby bardzo dużo za obowiązkowe ubezpieczenie oraz polisę NNW. Pakiet OC + NNW dotyczący elektrycznego Jaguara byłby nieco droższy (średnio: 1894 zł) niż w przypadku e-Golfa (1495 zł). 

„Warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo znacznie wyższej mocy Jaguara składkowe różnice nie są bardzo duże” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Jaka jest składka OC dla spalinowego golfa? 

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili również sprawdzić, czy polisa OC dotycząca spalinowego Volkswagena Golfa z 2018 r. (o podobnej mocy silnika) byłaby tańsza niż w wariancie pierwszym. W tym celu zachowaliśmy wszystkie założenia z tego wariantu, zmieniając tylko ubezpieczane auto na VW Golfa VII 1.4 TSI BMT Highline DSG (125 KM/92 kW). 

„Po wykonaniu obliczeń okazuje się, że koszt polisy OC + NNW dotyczącej spalinowego golfa byłby dość podobny, jak w przypadku jego elektrycznego odpowiednika. Średni koszt rocznej składki wyniósł 1291 zł” - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Gdzie kupi się ubezpieczenie AC przez internet dla elektryka? 

Wyniki kalkulacji bazujące na danych Ubea.pl potwierdzają, że koszt ubezpieczenia OC dla samochodu na prąd bywa bardzo zróżnicowany. Duże różnice cenowe zdarzają się również w przypadku pojazdów spalinowych, o czym świadczy chociażby przykład zwykłego golfa z 2018 r. 

Analiza kosztów ubezpieczenia autocasco dla właściciela elektrycznego auta potwierdza, że różnice składki mogą być jeszcze większe.

 „Jest to doskonale widoczne po zbadaniu cen pakietów OC + AC + NNW dotyczących elektrycznego golfa. W przypadku tego pojazdu dwóch ubezpieczycieli ewidentnie zaproponowało zaporową składkę autocasco z najszerszym zakresem ochrony” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Sytuacja wygląda jeszcze ciekawiej po sprawdzeniu kosztów ubezpieczenia autocasco obejmującego elektrycznego jaguara I-Pace. Tylko jeden z analizowanych ubezpieczycieli zaproponowałby przez Internet pakiet OC + AC + NNW przykładowemu posiadaczowi tego auta. Analizy dotyczące innych droższych samochodów elektrycznych (np. tesli X75) również sugerują, że zakłady ubezpieczeń nie są skłonne do łatwej sprzedaży internetowego AC dla posiadaczy takich pojazdów. 

„Brak oferty online nie oznacza jednak, że dana firma w ogóle nie ubezpieczy drogiego samochodu elektrycznego. W takiej sytuacji najlepiej bezpośrednio skontaktować się z danym ubezpieczycielem i zapytać o indywidualną propozycję autocasco” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Przykładowe koszty polis OC, AC i NNW dla właściciela elektrycznego samochodu (sierpień 2020 r.)

Nazwa ubezpieczyciela 

 

Składka OC + NNW - wariant 1

Składka OC + NNW - wariant 2

Składka OC + AC + NNW -

wariant 1

Składka OC + AC + NNW - wariant 2

Aviva

924 zł

2015 zł 

3419 zł

9923 zł

Generali

1265 zł

1246 zł

4714 zł 

brak ofert

Proama

1146 zł 

1130 zł

4377 zł 

brak ofert

UNIQA

1688 zł

2159 zł 

12 755 zł

brak ofert

Wiener 

2452 zł

2920 zł

9910 zł 

brak ofert

Średni wynik dla analizowanych firm

1495 zł

1894 zł

7035 zł

9923 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl z 22 sierpnia 2020 r.

Założenia do analizy:

Wariant 1: Ubezpieczany samochód to zielony volkswagen e-golf (100 kW). Auto pochodzi z 2018 roku i zostało zakupione w Polsce jako nowe (data zakupu: sierpień 2018 r.) Samochód po raz pierwszy zarejestrowano pod koniec sierpnia 2018 r. Przebieg całkowity e-golfa wynosi 10 000 km (przewidywany roczny przebieg: 5 000 km). Samochód ma na wyposażeniu autoalarm, GPS oraz immobilizer. Właściciel e-golfa parkuje swój pojazd w garażu indywidualnym (30-221, Kraków, Wola Justowska). Auto jest regularnie używane w kraju (tylko na potrzeby prywatne). Pojazd od nowości nie miał żadnych uszkodzeń. Samochód nie jest regularnie wykorzystywany przez inne osoby poza ubezpieczającym. 

Wariant 2: Ubezpieczany samochód to czerwony jaguar I-Pace EV400 AWD HSE (294 kW). Samochód pochodzi z 2019 roku i został zakupiony w Polsce jako nowy (data zakupu: sierpień 2019 r.) Samochód po raz pierwszy zarejestrowano pod koniec sierpnia 2019 r. Przebieg całkowity jaguara wynosi 8000 km (przewidywany roczny przebieg: 8000 km). Samochód ma na wyposażeniu autoalarm, GPS oraz immobilizer. Właściciel jaguara parkuje swój pojazd w garażu indywidualnym (30-221, Kraków, Wola Justowska). Auto jest regularnie używane w kraju (tylko na potrzeby prywatne). Pojazd od nowości nie miał żadnych uszkodzeń. Samochód nie jest regularnie wykorzystywany przez inne osoby poza ubezpieczającym. 

Założenia wspólne dla wariantu 1 oraz wariantu 2: ubezpieczający to krakowski adwokat, który obecnie liczy sobie 42 lata. Ten kierowca otrzymał prawo jazdy w marcu 1999 r. Właściciel elektrycznego pojazdu ma żonę i dwoje dzieci (8 lat, 12 lat). Klient ubezpieczyciela posiada nieprzerwaną historię zakupu polis OC trwającą już 16 lat. Ostatnia szkoda z OC została przez niego spowodowana 7 lat temu. Dlatego zniżka w OC wynosi aż 60%. Historia zakupu autocasco jest krótsza (10 lat), a ostatnia szkoda z AC miała miejsce 5 lat temu (zniżka 40%). Posiadacz samochodu elektrycznego zakupi ubezpieczenie przez Internet (na Ubea.pl) i skorzysta z domyślnych propozycji ubezpieczycieli oraz wszystkich dostępnych promocji. Składka będzie zapłacona jednym przelewem internetowym. Polisa AC ma zostać zakupiona w najdroższym możliwym wariancie (minimalny udział własny, wycena bez amortyzacji części, wariant serwisowy, zastosowanie oryginalnych części). Ochrona dotycząca wszystkich ubezpieczeń rozpocznie się 31 sierpnia 2020 r.

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (2)

dodaj komentarz
knl111
Raczej nierzetelnie zrobiona kalkulacja. To jest niemożliwe aby w tym samym TU (Generali, Proama) składka za Jaguara była niższa niż za Golfa.
stachsgh
Witam !!
200 zł różnicy na ubezpieczeniu elektryka i tradycyjnego spalinowego to nie jest znikoma różnica. Dodajmy do tego koszt zakupu podobnych pojazdów, utratę wartości itd. To pokazuje, że elektryk nie jest aż taki super.

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki