USA zaniepokojone projektem Węgier ws. szkolnictwa wyższego

Stany Zjednoczone z ogromnym zaniepokojeniem patrzą na projekt nowelizacji ustawodawstwa, złożony we wtorek przez rząd węgierski - oznajmił w środę charge d'affaires ambasady USA w Budapeszcie w oświadczeniu przekazanym agencji MTI.

(fot. Laszlo Balogh / Reuters)

Charge d'affaires David Kostelancik napisał, że złożona w parlamencie Węgier nowelizacja poważnie utrudniłaby działanie Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) w Budapeszcie.

Kostelancik podkreślił, że CEU to znakomita placówka szkolnictwa wyższego, która cieszy się ogromną renomą na Węgrzech i na świecie, i jest ważnym ośrodkiem wolności akademickiej w regionie.

Jak zaznaczył, CEU cieszy się mocnym dwupartyjnym poparciem w USA i jego kraj jest przeciwny jakimkolwiek dążeniom zagrażającym pracy lub niezależności uniwersytetu.

Sekretarz stanu odpowiedzialny za edukację w Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich na Węgrzech Laszlo Palkovics oświadczył w środę na konferencji prasowej, mówiąc o projekcie nowelizacji, że w przyszłości wydająca dyplomy zagraniczna placówka szkolnictwa wyższego będzie mogła działać na Węgrzech, jeśli będzie dysponować międzypaństwową umową o wspieraniu jej pracy. Jak podkreślił, projekt jest wynikiem kontroli, która wykazała nieprawidłowości w pracy niektórych placówek szkolnictwa wyższego.

Dodał, że uczelnie powinny spełnić warunki zawarte w nowych przepisach do lutego 2018 r., a jeśli to nie nastąpi, nie będą mogły rozpocząć kształcenia nowych roczników od września 2018 r., przy czym dotychczasowe roczniki będą mogły zakończyć studia.

CEU zaapelował wcześniej o wycofanie wspomnianego projektu nowelizacji, twierdząc, że jego przyjęcie uniemożliwiłoby mu działalność. Uczelnia, która została założona przez George'a Sorosa, oceniła, że projekt nowelizacji jest skierowany bezpośrednio przeciwko CEU, wobec czego ma charakter dyskryminujący i jest niedopuszczalny.

Palkovics zaprzeczył, by celem rządu było uniemożliwienie CEU działalności, i zapowiedział rozmowy z rektorem uczelni.

Przeciwko projektowi nowelizacji zaprotestowały w środę węgierskie partie opozycyjne, m.in. Węgierska Partia Socjalistyczna i Koalicja Demokratyczna.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jhp/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~xyz

Komuchy sie bronia jak moga

! Odpowiedz
4 19 ~MGM

soros to jest koles ktory pod przykrywka wielkich chasel demokracji destabilizuje tobie panstwo

! Odpowiedz
3 3 ~Antek

chasel.... MGM jeśli mogę zapytac, z jakiego kraju piszesz?

! Odpowiedz
2 18 ~PATRYJOTA

Soros to wspolczesny szatan ktory krazy po swiecie i sieje biede i zniszczenie....

! Odpowiedz
1 4 ~goj

n apal zparchem!

! Odpowiedz
5 21 ~ruskitroll

psy od sorosa sie uaktywniły .niestety nadaremnie

! Odpowiedz
6 26 ~zz

majdan tez był zachcianka i kaprysem tego socjalisty ,moze by sie spotkał z wdowani,zonami i dziecmi i im powiedzial o tej swojej wizji to by zobaczyl i losie tych ukrainców których wysłał na smierc dla swoich ideałów i i zysków , trategia tego zydowskiego socjalisty polega na wywołaniu wojny wsadzeniu swoich na stolki i wydojenie kraju z czego sie da

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 11 ~TW-Balbina

Zamach na polski konsulat na Ukrainie i blokady dróg przez niby polaków oraz wysyp na forach kremlowskich pachołków.Wygląda to na jakąś grubszą akcję putlera i jego ferajny.

! Odpowiedz
4 16 ~Cacola

CIA i Soros znowu się uaktywnili oni kochają zamę bo na tym super zarabiają.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil