REKLAMA

USA: trzy stany wystąpiły wobec Volkswagena z nowymi pozwami

2016-07-19 22:35
publikacja
2016-07-19 22:35

Mimo wielomiliardowej ugody, jaką koncern Volkswagen wynegocjował z wymiarem sprawiedliwości USA w następstwie skandalu - wokół fałszowania pomiarów toksyczności spalin, trzy amerykańskie stany wystąpiły we wtorek z nowymi pozwami w tej sprawie.

USA: trzy stany wystąpiły wobec Volkswagena z nowymi pozwami / FORUM

W wydanym wspólnym oświadczeniu prokuratorzy generalni stanów Maryland, Nowy Jork i Massachusetts napisali, iż manipulowanie oprogramowaniem systemu neutralizacji spalin odbywało się w myśl planów i za zezwoleniem kierownictwa koncernu, w tym ówczesnego prezesa zarządu Martina Winterkorna. Ich pozwy domagają się finansowego ukarania Volkswagena za działania na szkodę środowiska naturalnego i zdrowia mieszkańców trzech stanów, w których sprzedano łącznie 53 tys. samochodów z zakwestionowanym oprogramowaniem.

Volkswagen skrytykował te nowe roszczenia. "Należy ubolewać, że kilka stanów postanowiło wnieść teraz pozwy z tytułu ochrony środowiska naturalnego nie bacząc na wcześniejsze wspieranie przez nie postępowania prowadzonego w imieniu wszystkich stanów" - oświadczył rzecznik Volkswagena.

W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu ubiegłego roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. W ramach ugody z wymiarem sprawiedliwości USA zobowiązał się do wykupienia bądź przekonstruowania setek tysięcy samochodów z silnikami Diesla, wpłacenia 2,7 mld dolarów na fundusz wspierania projektów ochrony środowiska oraz zainwestowania 2 mld dolarów w infrastrukturę służącą redukowaniu emisji. (PAP)

dmi/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~hbj
a w Polsce kupuja dalej, powinni zaplacic ogromne odszkodowanie wlascicielom aut w Polsce -ale Polska jest w kropce bo niemcy inwestuja najwiecej i Polska to nie USA - a wiec jak urazimy niemcow to gospodarczo beda prawdopodobnie nas chcieli przygwozdzic
~Henryk
VW chce się wykpić wpłaceniem kilku mld doców za grube przestępstwo , dodatkowo dokonane rozmyślnie za wiedzą i poparciem szefów firmy. Pytanie do RZĄDU - kiedy VW zaplaci ludziom w Polsce za okłamywanie? Kiedy Minister ŚRODOWISKA RP zajmie się aferą Volkswagena i odczepi od idiotycznej idei wycinki Puszczy Białowieskiej?VW chce się wykpić wpłaceniem kilku mld doców za grube przestępstwo , dodatkowo dokonane rozmyślnie za wiedzą i poparciem szefów firmy. Pytanie do RZĄDU - kiedy VW zaplaci ludziom w Polsce za okłamywanie? Kiedy Minister ŚRODOWISKA RP zajmie się aferą Volkswagena i odczepi od idiotycznej idei wycinki Puszczy Białowieskiej? To test jego rzeczywistych kompetencji i poczucia realizmu rządu PiS.
~JOJO
I za papierosy amerykańskie też....
~Pirat
Jak do tej pory tylko Korea i USA pokazało ze mają jaja i dbaja o swoich obywateli i nie pozwalają zeby jakiś koncern pani merkel robil ich w balona.
Niestety w Polsce jak i całej Europie możemy VW cmoknąc w czarci ślip.
Nic tylko bojkotowac kupno nowych aut.
~Ktoś
I tak na nówkę cię nie stać a więc problemu nie ma
~Dżejms odpowiada ~Ktoś
Dość nisko kopiesz. Skąd wiesz że niema? Po sobie cenisz innych? To częste zjawisko.
~JA6969
A ciekawe jest to że nie tylko VW to robił ale tylko o nim słychać.
Nie oszukujmy się nie chodzi o ekologie, spaliny czy inne bzdety. VW w Usra ma lepszą pozycję niż "rodzinni" wytwórcy i o to chodzi aby ich zajechać.
Jest to początek wojny ekonimicznej europa-usra i tyle.
~rei
Dlaczego NFZ nie pozywa VW? Faktem jest, że wydaje więcej na leczenie chorych na nowotwory czy choroby układu krążenia czy oddechowego dzięki większym ilościom"syfu" w powietrzu niż deklarowali. Faktem tez jest ze dzięki deklaracjom tym unikali oplat środowiskowych, które miały cel właśnie również leczniczy...
~ie
U nas jest za mało nowych VW. Jest mnóstwo starych raszpli VW bez filtrów
~Człowiek
A ŻYWNOŚĆ? Ile jest mięsa w mięsie a ile wstrzykniętych konserwantów? A w chlebie -ile preparatów ??? Jak to wpływa na zdrowie w długim okresie czasu? Rzeki Bzura, Ner i inne -jak zanieczyszczono i jak wpłynęło to na zdrowie okolicznych mieszkańców???

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki