REKLAMA

USA: będzie ponowne liczenie głosów w Wisconsin

2016-11-26 01:16
publikacja
2016-11-26 01:16

Zgodnie z zapowiedzią kandydatka Partii Zielonych w wyborach prezydenckich Jill Stein złożyła w piątek wniosek o przeliczenie głosów oddanych w wyborach prezydenckich w stanie Wisconsin i zapowiedziała, że zwróci się o to samo także w stanach Michigan i Pensylwania.

Jill Stein / fot. Jim Young / FORUM

W tych trzech stanach, zdaniem niektórych ekspertów, mogło dojść do ataków hakerów na systemy głosowania.

"Zasługujemy na to, by wierzyć w wybory" - powiedziała Stein w oświadczeniu, tłumacząc swą decyzję. - Nie próbujemy zakwestionować zwycięstwa Donalda Trumpa i nie oczekuję zresztą, by taki był rezultat (przeliczania)".

Na razie milczy w tej sprawie pokonana w wyborach prezydenckich Demokratka Hillary Clinton, która powinna być najbardziej zainteresowana. Gdyby bowiem okazało się, że to Clinton wygrała we wszystkich tych trzech stanach, zaliczanych do tzw. wahających się (jak zapowiadała to większość sondaży), to ona wygrałaby całe wybory, a nie kandydat Republikanów Donald Trump.

Niemniej większość komentatorów jest bardzo sceptyczna, by przeliczenie wpłynęło na zmianę wyników.

Komisja wyborcza w Wisconsin potwierdziła w piątek wieczorem czasu lokalnego, że wpłynął do niej wniosek o przeliczenie głosów. Poinformowała, że jest gotowa rozpocząć ponowne liczenie głosów w końcu przyszłego tygodnia, skoro koszty pokryje kandydatka Zielonych.

Przeliczanie głosów jest bardzo kosztowne. Prawo nakazuje, by koszty pokrył kandydat wnioskujący przeliczenie. Sztab Stein zebrał w tym celu w zaledwie trzy dni ponad 5 mln dolarów. Miał na to niewiele czasu, bo w piątek minął termin na złożenie wniosku o przeliczenie głosów w Wisconsin, w poniedziałek mija w Pensylwanii, a w Michigan w środę. Sztab Stein szacuje, że by przeliczyć głosy we wszystkich trzech stanach potrzeba w sumie 7 mln dolarów.

Amerykańskie media zauważyły, że Stein zebrała w tak krótkim czasie więcej środków na przeliczenie głosów niż w całej kampanii na swą kandydaturę. W wyborach, według wciąż nieoficjalnych wyników, uzyskała zaledwie 1 proc. poparcia.

Stein zdecydowała się wnioskować o przeliczenie głosów po tym, jak zarekomendowała to grupa prawników oraz ekspertów ds. zbierania danych. Zwrócili się oni w tej sprawie do sztabu kandydatki Demokratów Hillary Clinton, argumentując, że w trzech ważnych stanach wahających się: Wisconsin, Michigan i Pensylwanii mogło dojść do cyberataków, których celem było zmanipulowanie wyniku.

Wszystkie te trzy stany używają papierowych, tradycyjnych kart do głosowania. Zdaniem ekspertów, należałoby ręcznie przeliczyć głosy, by upewnić się, że nie doszło do ataku na komputery, z których skorzystano do liczenia głosów.

Komputery te nie pracują w sieci, więc nie mogło być mowy o ataku hakerskim bezpośrednio przez internet - wyjaśnił w artykule opublikowanym w środę na portalu Medium ekspert ds. bezpieczeństwa informatycznego z uniwersytetu stanu Michigan J. Alex Haldeman, lider grupy namawiającej do przeliczenia głosów. Jak dodał, krótko przed wyborami pracownicy komisji wyborczych kopiują elektroniczne karty do głosowania z komputerów rządowych i za pomocą nośnika przenoszą je do maszyn do głosowania. I to ten "wyjściowy komputer", który zdaniem Haldemana "z pewnością nie jest dobrze zabezpieczony", mógł być przedmiotem ataku. Przypomniał też, że agenci federalni ostrzegali przed wyborami, że Rosja może za pomocą ataków hakerskich próbować wpłynąć na wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych.

Ani Clinton, ani jej rzecznik nie chcieli skomentować w mediach ani rewelacji ekspertów ani faktu, że Stein złożyła wniosek o przeliczenie głosów.

Pierwszy o sprawie napisał "New York Magazine", sugerując, że Clinton zdobyła mniej głosów w tych komisjach, gdzie częściej korzystano z elektronicznych maszyn do głosowania. Jednak Haldeman podkreślił, że nie ma dowodów na cyberatak, lub na oszustwa wyborcze. Natomiast należy przeliczyć głosy, by wyeliminować taką ewentualność.

Według oficjalnych wyników, kandydat Republikanów wygrał wyścig do Białego Domu, uzyskując 290 głosów elektorskich; Clinton zdobyła 232 głosy. Trump pokonał Clinton w - Wisconsin i Pensylwanii bardzo niewielką ilością głosów. W Michigan prowadzi z niewielką przewagą; wciąż trwa tam liczenie głosów.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (51)

dodaj komentarz
~RIMET
Dla Clinton o Obamy w Polsce jest faszyzm i bolszewizm, a Fidel Castro by mężem stanu milujacym demokracje. Cala logika lewacko - genderowego towarzystwa.
~RIMET
U nas po ewidentnie przekreconych wyborach samorzadowych wystapil Komorowski z Rzeplinskim i powiedzieli, ze kto kwestinuje wyniki wyborow jest niespelna rozumu. Czyli po Austrii teraz Clintonki sa niespelna rozumu. Gdzie bylo wtedy lewactwo europejskie tak czule lamanie demokracji.
~King
No i Clinton będzie miała czyste łapki... Ciekawi mnie jakim cudem uzbierała taką sumę w tak krótkim czasie ta od zielonych skoro na swoją kampanię zebrała znacznie mniej w znacznie dłuższym czasie... Czyżby Klin-tonowa jej zapłaciła ? ;-) Trump nie daj się ! ! !
~skaurus
Lewacka logika wyżera szare komórki i mamy scenę jak wydać miliony dolków na rzecz która niczego nie zmieni, oglądam z uśmiechem na ustach bo przeliczenie nic nie da. Poczekajcie jak zobaczycie co niepowodzenie tej akcji zrobi z lewakami za oceanem. Miodzio.
~QAmać
Clinton wreszcie wygra. Odetchnąłem bo mi wojny brak.
~Miś
Demokracja działa tylko wtedy jak wygrywają lewaki. Dlatego u nas też ponoć nie ma demokracji,a w USA już ją podważają.
~rosenbaum
Stein,Haldeman sami swoi I wszystko wiadomo.
~as
Żałosne podrygi agonalne bandy.
~Gender
Co to za slowo bez kontekstu lewactwo czyzby piasal je ktos zeby zapomiwiec o prawiczek prezes
~Reporter
Definicja: ruchu, Lewacko - Grender – Liberalneg który przegryzł jak robak jabłko demokrację świata pod tęczowymi flagami zboków.

Jedna z najgorszych trucizn jaką zaimplementowano zachodowi przez karierowiczów politycznych i lewactwo jest "Poprawność polityczna i wszelkiego rodzaju "KOMUNY" Działają
Definicja: ruchu, Lewacko - Grender – Liberalneg który przegryzł jak robak jabłko demokrację świata pod tęczowymi flagami zboków.

Jedna z najgorszych trucizn jaką zaimplementowano zachodowi przez karierowiczów politycznych i lewactwo jest "Poprawność polityczna i wszelkiego rodzaju "KOMUNY" Działają na zasadzie że "stado" może więcej. Walczą tym jak zatrutą szpadą a rozsądni ludzie są zastraszani, pierze im się mózgi i zmuszani są do milczenia oraz zgody na ich idiotyczne pomysły które obecnie doprowadziły świat na skraj przepaści pod każdym względem, jedynie co ma się obecnie dobrze to siła i głupota rządzących lewaków - poprawnych politycznie, oraz korupcja i malwersacja od której zależny jest dzisiejszy świat i nasze codzienne życie. Lewak zawsze wyciąga rękę po cudzą własność, przypisze sobie cudze sukcesy, zapętla problem, dla zmylenia przyjmuje maskujące postacie, wyciąga jakiś badyl i będzie cię żgać tak długo aż wybuchniesz i powie a widzisz to wasza wina. W razie potrzeby zdolny jest do zabicia swojego pierworodnego aby zwiększyć korzyść. Przeciągnie w dół do swojego poziomu, aby następnie swą głupotą i arogancją cię pokonać. Ciągle maja do wszystkich i wszystkiego pretensje ale sami nic oprócz „złej krwi” do społeczności nie potrafią wnieść, a do pracy dwie lewe. Podnoszą straszny kwik jak im się prawdę wygarnie i pozbawia przywilejów wydartych przez nich podstępem od społeczności. Tylko potrafią przywoływać cały świat nawet wszechświat że niby za nimi stoi i ich popiera. Dobry lewak to martwy lewak.

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki