REKLAMA

UOKiK ma dane o akcji serwisowej Volkswagena, ale szczegóły są utajnione

2016-07-19 16:39
publikacja
2016-07-19 16:39

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma dane o akcji serwisowej Volkswagena w Polsce, ale szczegóły są utajnione. Chodzi o naprawę samochodów z oprogramowaniem fałszującym emisję spalin w pojeździe. W naszym kraju po ulicach może ich jeździć nawet 140 tysięcy. Każdy właściciel powinien dostać zawiadomienie o konieczności naprawy na koszt firmy. Do tej pory nie wiadomo było czy akcja się rozpoczęła.

/ fot. Fabian Bimmer / Reuters

Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKIK mówi, że akcja trwa i dotyczy pojazdów Volkswagen, Seat, Skoda i Audi. Szczegóły zostały wskazane jako tajemnica przedsiębiorstwa, dlatego nie może o nich informować.

Urząd przesłał także dodatkowe pytania m. in. o ile przekroczona jest norma emisji zanieczyszczeń do środowiska. Na odpowiedź Volkswagen ma czas do połowy sierpnia. Konrad Kacprzak mecenas ze Stowarzyszenia osób poszkodowanych przez spółki grupy Volkswagen AG mówi, że jest podejrzenie, że akcja serwisowa nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dodaje, że naprawa może obniżyć moc silnika i zwiększyć zużycie paliwa. Dlatego zachęca do pozwu zbiorowego przeciwko niemieckiemu producentowi. Do tej pory zgłosiło się 1200 osób, które chcą wejść na drogę sądową.

W Stanach Zjednoczonych w zeszłym miesiącu doszło do ugody prawników reprezentujących właścicieli wadliwych aut, a Volkswagenem, na jej podstawie każdy z nich otrzyma 10 tysięcy dolarów odszkodowania, a koncern odkupi od nich samochody. Niemiecki koncern motoryzacyjny zapłaci za to 15 miliardów dolarów.

IAR/ Natalia Żyto/sk

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki