UE przyjęła zasady ułatwiające nakładanie sankcji na terrorystów

Unia Europejska przyjęła we wtorek zasady, które umożliwią jej nakładanie sankcji za terroryzm albo członkostwo w organizacjach terrorystycznych na osoby, które nie są objęte sankcjami ONZ albo poszczególnych państw członkowskich.

UE przyjęła zasady ułatwiające nakładanie sankcji na terrorystów
UE przyjęła zasady ułatwiające nakładanie sankcji na terrorystów (YAY Foto)

Z inicjatywą rozszerzenia zasad dotyczących nakładania przez UE sankcji wystąpiła Francja. Do tej pory Unia jako całość mogła nakładać sankcje w związku z zaangażowaniem w terroryzm na osoby i spółki wpisane na czarną listę ONZ. Także państwa członkowskie mogą z własnej inicjatywy wprowadzać sankcje.

Nowe zasady pozwolą na wprowadzanie unijnych sankcji w formie zakazu wjazdu na terytorium UE oraz zamrożenia aktywów wobec osób, które planowały ataki terrorystyczne albo brały w nich udział, osób i firm finansujących grupy terrorystyczne, jak Państwo Islamskie czy Al Kaida, dostarczających im ropę i broń, a także osób, które przeszły szkolenia w takich organizacjach - poinformowano w komunikacie Rady UE.

Unia będzie mogła objąć restrykcjami także za rekrutowanie członków grup terrorystycznych, zachęcanie albo publiczne prowokowanie do działań wyrażających poparcie dla takich organizacji, a także za zaangażowanie w poważne naruszanie praw człowieka poza UE.

Sankcje będą mogły być nakładane także na tzw. zagranicznych bojowników, czyli osoby, które wyjeżdżają do Syrii czy Iraku, by przystąpić do Państwa Islamskiego, a następnie wracają do Unii, gdzie mogą planować zamachy. Jeżeli taka osoba jest obywatelem jednego z państw UE, to - w przypadku objęcia sankcjami - będzie mogła wrócić do swojego kraju, ale dostać zakaz wjazdu do pozostałych państw unijnych - wynika z komunikatu.

Tzw. zagraniczni bojownicy, którzy mieli obywatelstwo unijne, byli zaangażowani w ubiegłoroczne zamachy w Paryżu oraz atak w Brukseli w marcu br. (PAP)

awi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~MacGawer

NIEMOŻLIWE aby UE nałożyła sankcje na USA KATAR I ARABIĘ SAUDYJSKĄ .

! Odpowiedz
0 0 ~kalwa321

Nie no.. Teraz to dowalili tym terrorystom! Pewnie każdy teraz sra w gacie na myśl o sankcji. Dzieki Ci Boże na UE, która tak bardzo chroni Nas przed terrorystami!

! Odpowiedz
0 3 gonwo

No zarty po prostu.

Beda sie przejmowac jakimis terrorytami na koncu swiata a tu smiertelne zagrozenie na wyciagniecie reki.

Nielegalny handel kiszonkami w polsce kwitnie w najlepsze, czarny rynek serow tez ma sie dobrze.

Zamiast dyskryminowac biednych muzulanow za to ze sa mocno wierzacy i sa w stanie poswiecic
sie dla swojej wiary(nie tak jak Ci katole!) powinni zamknac tych wszystkich Januszy-asasynow ktorzy zabijaja nielegalnym jadlem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil