REKLAMA

UE chce zakazać nazw produktów mięsnych dla wyrobów roślinnych. Polscy rolnicy popierają ten pomysł

2020-10-14 12:55
publikacja
2020-10-14 12:55
UE chce zakazać nazw produktów mięsnych dla wyrobów roślinnych. Polscy rolnicy popierają ten pomysł
UE chce zakazać nazw produktów mięsnych dla wyrobów roślinnych. Polscy rolnicy popierają ten pomysł
fot. Artur_eM / / Shutterstock

Polskie organizacje rolnicze nie chcą, by wyroby roślinne były nazywane tak jak produkty mięsne i popierają kampanię "To nie jest stek" - poinformowała w środę Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

"Domagamy się tylko zdrowego rozsądku. Nie można stosować nazw produktów żywnościowych, które są fałszywe i wprowadzają konsumentów w błąd. Polskie organizacje rolnicze zamierzają się aktywnie włączyć w kampanie +To nie jest stek+ zainicjowaną przez Copa-Cogeca" - poinformowała Federacja.

Jak wynika z informacji Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Parlament Europejski chce zmienić poprawkę 165 do sprawozdania w sprawie zmiany Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych, autorstwa Erica Andrieu, która została przyjęta w kwietniu 2019 roku. "Poprawka ta odnosi się do zakazu wykorzystywania nazw mięsa w sprzedaży żywności wegańskiej i wegetariańskiej. FBZPR w pełni popiera tę poprawkę" - poinformowano.

Unia Europejska jest zdania, że nazwy wyrobów mięsnych nie powinny być stosowane do oznaczania produktów roślinnych. Ostateczne głosowanie na ten temat ma się odbyć w Parlamencie Europejskim w dniach 19-22 października.

Przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora zauważa, że w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele produktów roślinnych wykorzystujących nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego np. wegańskie kiełbaski czy sojowe burgery. "Oprócz stosowania tych oznaczeń, niektóre podmioty działające na rynku spożywczym realizują ambitne strategie reklamowe i marketingowe, które w wielu przypadkach wprowadzają konsumentów w błąd, gdyż podmioty te starają się sprzedawać produkty wegańskie lub wegetariańskie jako substytuty produktów pochodzenia zwierzęcego" - powiedział, cytowany w informacji FBZPR.

W opinii organizacji rolniczych konsumenci mogą oczywiście samodzielnie wybierać produkty, które im odpowiadają, powinni jednak to czynić w oparciu o wiarygodne informacje uczciwie opisujące właściwości produktów. Każdy produkt spożywczy ma właściwe jemu wartości odżywcze czy składniki. Dlatego - jak wskazuje Federacja - należy unikać stosowania tych samych określeń w różnych kategoriach produktów, w celu zachowania uczciwej konkurencji i przejrzystości wobec konsumentów.

Sikora poinformował, że Federacja apeluje do Parlamentu Europejskiego o utrzymanie poprawki w brzmieniu przyjętym w kwietniu 2019 r. i o niegodzenie się na żadne kompromisy.

Federacja zaznaczyła, że polskie organizacje rolnicze skupione w Copa-Cogeca w pełni popierają zainicjowaną właśnie kampanię „To nie jest stek”, której celem jest nagłośnienie problemu wśród społeczeństwa.

Wskazano, że nazwy mięsa są głęboko zakorzenione w naszym dziedzictwie kulturowym. Boczek, szynka, carpaccio, stek, filet, kotlet i salami są nazwami tradycyjnymi, które kształtowały się przez wieki ciężkiej pracy rolników i rzeźników i które ponadto bardzo się różnią w zależności od regionu, z którego pochodzą - co sprawia, że są tak wyjątkowe. Nikomu nie trzeba dzisiaj tłumaczyć, czym są te produkty lub czego można się spodziewać, gdy uda się po nie do sklepu. Dlatego też nazwy te do tej pory nie potrzebowały żadnej ochrony. Tą lukę w przepisach wykorzystują firmy wytwarzające produkty roślinne - wskazała Federacja.

autor: Anna Wysoczańska

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
adamvoice

W takim razie skoro lobby mięsne uważa, że "konsumenci mogą oczywiście samodzielnie wybierać produkty, które im odpowiadają, powinni jednak to czynić w oparciu o wiarygodne informacje uczciwie opisujące właściwości produktów" to należy na mięsie pisać, jak na opakowaniach papierosów, ostrzeżenia

W takim razie skoro lobby mięsne uważa, że "konsumenci mogą oczywiście samodzielnie wybierać produkty, które im odpowiadają, powinni jednak to czynić w oparciu o wiarygodne informacje uczciwie opisujące właściwości produktów" to należy na mięsie pisać, jak na opakowaniach papierosów, ostrzeżenia jak np.: "Naukowcy z Uniwersytetu z Południowej Kalifornii ustalili, że osoby, które spożywają białko zwierzęce, są cztery razy bardziej narażone na nowotwory niż osoby stosujące dietę roślinną" oraz "Skala obecnej hodowli zwierząt jest główną przyczyną emisji gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie, zużywa jedną trzecią wody pitnej Ziemi" itd.
jes
No popatrz. A wegetarianie wyjadają roślinność i niedługo nie będzie czym oddychać. Argument na twoim poziomie.
adamvoice
Proponuję, aby nie wprowadzać w błąd, pisać na produktach mięsnych: zwłoki krowy, zwłoki świni, albo trup kury, tudzież zwłoki dziecka krowy itd.
pkc
Hitler tak mówił o rosole, "wywar z trupa" podczas odprawy swojego sztabu, pierdział przy tym po swoich wegetariańskich smakołykach

nie lewacz lewaku!
jes
To jaki z ciebie wegan jak wszystko musi ci przypominać smak i zapach mięsa, a nawet walczysz o nazwę?

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki