REKLAMA

Tysiące oszukanych, straty sięgające 10 mln zł. Policyjni łowcy głów rozbili grupę oszustów internetowych

2023-02-07 13:10
publikacja
2023-02-07 13:10

Nawet kilka tysięcy osób miało paść ofiarą zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się oszustwami internetowymi, straty szacowane są na ok. 10 mln zł. Policja poinformowała o ujęciu dwóch mieszkańców Wielkopolski podejrzanych o kierowanie grupą.

Tysiące oszukanych, straty sięgające 10 mln zł. Policyjni łowcy głów rozbili grupę oszustów internetowych
Tysiące oszukanych, straty sięgające 10 mln zł. Policyjni łowcy głów rozbili grupę oszustów internetowych
fot. CC7 / / Shutterstock

Biuro prasowe KWP w Poznaniu podało w poniedziałek, że w wyniku współpracy polskiej i niderlandzkiej policji, bieżącej wymiany informacji poprzez sieć ENFAST w ręce stróżów prawa w południowej Holandii wpadli pochodzący z Wielkopolski 53-letni Tomasz Sz. i 43-letni Grzegorz P., podejrzani o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się oszustwami internetowymi.

Członkowie grupy oferowali do sprzedaży pojazdy i wyłudzali pożyczki na poczet przyszłych transakcji. Przestępcy oszukali w ten sposób kilka tysięcy osób z całej Polski.

Za mężczyznami Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał listy gończe oraz europejskie nakazy aresztowania.

"Czynności wykonane przez policjantów z Wielkopolski pozwoliły na ustalenie, że obaj poszukiwani ukrywają się na terenie Niderlandów. Wtedy też poznańscy łowcy głów - prowadzący sprawę poszukiwawczą poinformowali o tym fakcie przedstawicieli sieci ENFAST w Komendzie Głównej Policji, którzy nawiązali współpracę ze swoimi holenderskimi odpowiednikami. Wyspecjalizowany w lokalizowaniu najbardziej poszukiwanych przestępców zespół poszukiwań zaczął weryfikować informacje uzyskane od polskich funkcjonariuszy" - podała policja.

Jak podkreślono obaj poszukiwani byli bardzo ostrożni i przez jakiś czas skutecznie wymykali się stróżom prawa, m.in. zmieniali miejsca pobytu i stosowali inne metody, aby uniknąć zasądzonej przez polski sąd kary pozbawienia wolności.

"Rankiem 2 lutego w miejscowości Rijswijk, w południowej Holandii, doszło do zatrzymania Grzegorza P. Drugi z poszukiwanych wpadł w ręce policjantów w godzinach wieczornych, w tej samej miejscowości. Aktualnie obaj oczekują w areszcie na ekstradycję do Polski" - podała policja.

Sieć ENFAST, czyli europejska sieć współpracy Policji zajmująca się lokalizowaniem i zatrzymywaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców poszukiwanych europejskimi nakazami aresztowania funkcjonuje na terenie Unii Europejskiej od dwunastu lat. Policjanci należący do sieci współpracują na co dzień z Europolem, Interpolem i dziesięcioma krajami partnerskimi spoza UE.

Polskie przedstawicielstwo sieci znajduje się w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
No cóż . Zaradni , pracowici . Wielkopolska … wzór dla reszty kraju? Tyle się nasłuchałem , naczytałem o wielkopolskiej pracowitości . PS. W sumie to bardzo lubię tam jeździć, tyle że słuchanie tych mitów już mi się znudziło.
jacek-19
niederfurzdorf w Wadowicach tez sa zlodzieje.
samsza
https://www.dw.com/pl/ekstradycja-polaka-amsterdamski-s%C4%85d-wy%C5%82%C4%85cza-polsk%C4%99-z-ena/a-56538262
efg
Wszyscy oszuści zasługują na jedno. Jestem za przywróceniem kary śmierci. To nie ludzie tylko śmieci, zwykle bydło bez prawa do życia.
shk7421
I rozumiem, że pis będzie decydował według swojego widzi misie kogo posłać na tamten świat?
infinityhost odpowiada shk7421
Amerykanom jakoś udało się odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki