REKLAMA

Turecki kryzys rozprzestrzenia się na inne rynki wschodzące

2018-08-30 11:10, akt.2018-08-30 13:42
publikacja
2018-08-30 11:10
aktualizacja
2018-08-30 13:42
YAY Foto

Czwartek przyniósł dalsze osłabienie tureckiej waluty, która wczesnym popołudniem straciła prawie 5%. „Turecka zaraza” powoli rozprzestrzenia się na inne waluty rynków wschodzących: tracą także indyjska rupia i południowoafrykański rand.

Dwie waluty idą łeb w łeb w wyścigu do dna. Są to turecka lira i argentyńskie peso. Ta druga od początku doku straciła wobec dolara prawie 42%, w środę zaliczając najsilniejszy dzienny spadek od 2015 roku. Z kolei turecka lira od początku roku osłabiła się o przeszło 43%. Dla porównania, polski złoty stracił w tym roku „tylko” 5,3%.

/ Bankier.pl

W czwartek o 11:00 kurs dolara w Turcji rósł o 2,8%, osiągając poziom 6,61 liry. Lira słabnie więc czwarty dzień z rzędu, ale kurs USD/TRY jeszcze nie pobił rekordu z połowy sierpnia, gdy za dolara płacono w porywach 7,11 liry.

[Aktualizacja 13:42] Po południu przecena liry była kontynuowana. W efekcie o 13:40 dolar drożał już o blisko 5%, osiągając cenę przeszło 6,76 liry.

O ile kryzys argentyński rozgrywany jest zgodnie z „podręcznikiem” (ostra podwyżka stóp procentowych, cięcia budżetowe i pożyczka od MFW), o tyle władze Turcji robią wszystko za wyjątkiem tego, czego od nich oczekuje rynek. Nie ma więc zdecydowanych podwyżek stóp procentowych w banku centralnym, wykluczone są rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i eskalowany jest spór ze Stanami Zjednoczonymi.

„Chcą wywrzeć na nas presję używając gospodarki (...) Istnieją strukturalne problemy w tureckiej gospodarce, które trzeba rozwiązać. Wiemy o tym i pracujemy nad ich rozwiązaniem” – powiedział w środę prezydent Recep Tayyip Erdogan. Turecki „sułtan” dodał, że gospodarka jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie z obecnym zamieszaniem wywołanym według niego przez „spekulantów”.

Tyle że inwestorzy są na ogół przeciwnego zdania i wycofują kapitał znad Bosforu. Rynek finansowy jest mocno zaniepokojony galopującą inflacją (sięgającą w lipcu 16%), brakiem adekwatnej reakcji banku centralnego oraz wysokim deficytem na rachunku bieżącym.

Niepokoić może też zjawisko rozprzestrzeniania się tureckiego kryzysu na inne waluty zaliczane do grona rynków wschodzących (ang. emerging markets). Południowoafrykański rand słabnie dziś o 1,75%. Rekordowo niskie są notowania indyjskiej rupii, która przed południem traciła do dolara pół procent. Jeden dolar kosztuje już przeszło 70 rupii, choć jeszcze na początku roku kurs USD/INR kształtował się na poziomie 64 rupii.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (34)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Za wysokie stopy mieli od pokolenia, brali kredyty w dolarze, a teraz dolarowe odsetki niszczą walutę.
pis_po_jedno_zlo
Jasne, wprowadzić -10% we wszystkich krajach, zlikwidować pieniądz papierowy, zakazać kryptowalut pod groźbą śmierci i będzie spokój:P Niskie stopy procentowe są prawdziwą zarazą dla ekonomii, bo prowadzą do bezsensownych inwestycji, utrzymują spółki zombie przy życiu, a gdy domek z kart się rozpada, kryzys sieje Jasne, wprowadzić -10% we wszystkich krajach, zlikwidować pieniądz papierowy, zakazać kryptowalut pod groźbą śmierci i będzie spokój:P Niskie stopy procentowe są prawdziwą zarazą dla ekonomii, bo prowadzą do bezsensownych inwestycji, utrzymują spółki zombie przy życiu, a gdy domek z kart się rozpada, kryzys sieje znacznie większe spustoszenie.
silvio_gesell odpowiada pis_po_jedno_zlo
Nie ma czegoś takiego jak bezsensowne inwestycje, bo i tak ostatecznie idziemy do piachu. Nie ma nic do stracenia.
john-eire
Wow open mind, masz wiele do powiedzenia.
open_mind
Tak dla przykładu, jak by Polska zarządziła wyprowadzkę US army to momentalnie złotówa by runęła pewnie na początek w okolice 10/za dolara. W tym chórze trzeba śpiewać jak dyrygent z USA nakazuje. Albo trafiony i zatopiony taka to gra.!.
open_mind
Tak dla przykładu, jak by Polska zarządziła wyprowadzkę US army to momentalnie złotówa by runęła pewnie na początek w okolice 10/za dolara. W tym chórze trzeba śpiewać jak dyrygent z USA nakazuje. Albo trafiony i zatopiony taka to gra.......
open_mind
Tak dla przykładu, jak by Polska zarządziła wyprowadzkę US army to momentalnie złotówa by runęła pewnie na początek w okolice 10/za dolara. W tym chórze trzeba śpiewać jak dyrygent z USA nakazuje. Albo trafiony i zatopiony taka to gra......
open_mind
Tak dla przykładu, jak by Polska zarządziła wyprowadzkę US army to momentalnie złotówa by runęła pewnie na początek w okolice 10/za dolara. W tym chórze trzeba śpiewać jak dyrygent z USA nakazuje. Albo trafiony i zatopiony taka to gra....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki