Turcja: zwolniono ponad 7 tys. kolejnych policjantów i pracowników państwowych

Władze Turcji ogłosiły w piątek, czyli w przeddzień pierwszej rocznicy nieudanego puczu wojskowego, zwolnienie z pracy ponad 7 tysięcy policjantów, pracowników państwowych i nauczycieli akademickich.

Łącznie przez ubiegły rok zwolniono bądź zawieszono w pełnieniu obowiązków służbowych ponad 150 tys. tureckich funkcjonariuszy państwowych, a około 50 tys. aresztowano. Czystki te objęły wojsko, policję, wymiar sprawiedliwości, szkolnictwo wyższe oraz inne sektory.

Na mocy najnowszego dekretu zdymisjonowano 2303 policjantów, w tym pewną liczbę funkcjonariuszy wyższych rang oraz 302 nauczycieli akademickich z uniwersytetów w całym kraju. Zdegradowano też 342 emerytowanych już oficerów i innych wojskowych.

Władze twierdzą, że za próbą puczu stał muzułmański kaznodzieja Fethullah Gulen, który był dawniej sojusznikiem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Przebywający od dłuższego czasu na emigracji w USA Gulen uważa te zarzuty za bezpodstawne.

dmi/ ap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~SZ

Dobra zmiana ...

! Odpowiedz
0 0 ~aa

W Polsce bedzie tak samo. Kaczyński jest dobrym naśladować. Najpierw papugował Orbana, teraz zacznie Ordegana. Co za podobieństwo nazwisk. Jest jedno ale. Jak zwykle Polak niepotrafi nic mądrego wymyślić, więc posuwa się do plagiatu. Kto za to odpowie?

! Odpowiedz
0 0 ~Gomez

Kurdupel nam nie taka Turcję wykreci, on z nas zrobi republikę rosyjską

! Odpowiedz
0 4 ~Dlaczego2lata

Dlaczego za dwa?? To juz się dzieje. Reforma KAA czy sądownictwa to dokladnie to samo. Turcja to większy kraj. Stad też cyfry sa większe.
Mechanizm jest dokladnie ten sam. Zmonopolizować władze w imię wyimaginowanej naprawy obecnegi stanu rzeczy.
Narod w większej części to ludzis bezmyslni nieumiejacy zauważyć konsekwencji. Zawiatni i zazdrośni sukcesów innuch także naród omamionu kłamliwą propagandą jest kontent. Wszystko się zgadza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 11 ~Erdog

Obserwujmy Turcję bo to co tam się teraz dzieje u nas będzie za 2 lata. Idziemy tą samą"demokratyczną" drogą

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil