Trump krytykuje Fed za "szkodliwą politykę"

Donald Trump we wtorek skrytykował politykę Fed za to, że - jego zdaniem - wysokie stopy procentowe i silny dolar szkodzą producentom w USA. Fed "to nasi najgorsi wrogowie” - napisał na Twitterze prezydent, który wielokrotnie atakował już bank centralny.

(fot. Leah Millis / Reuters)

"Jak zapowiadałem, Jey Powell (szef Fed) i Rezerwa Federalna pozwoliły, aby Dolar stał się tak silny, zwłaszcza w odniesieniu do WSZYSTKICH walut, że wpływa to negatywnie na naszych producentów. Stopa Fed za wysoka. Są naszymi najgorszymi wrogami, nie mają pojęcia. Żałosne!" - napisał Trump.

W sierpniu Fed obniżył główną stopę procentową po raz pierwszy od dekady. Fed zasygnalizował też, że w razie konieczności gotów będzie nadal obniżać koszty kredytów i zadziała, aby podtrzymać rekordowo długą ekspansję gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.

Tweety Trumpa budzą niepokój inwestorów, stawiają bowiem pod znakiem zapytania niezależność banku centralnego. W czerwcu Trump powiedział, że polityka banku centralnego Chin "daje im kolosalną przewagę konkurencyjną". Dodał: "My nie mamy tej przewagi, bo mamy Fed, który nie obniża stóp procentowych (....) Fed jest dla nas bardzo, bardzo destrukcyjny" - oznajmił prezydent.

"Nie zapominajmy, że w Chinach szefem Fed jest prezydent Xi, prezydent Chin. I jako szef Fed może robić to, co chce" - podkreślił.

Prezydent krytykuje politykę monetarną banku centralnego, prowadzoną przez Jeremy'ego Powella, mimo że on sam go powołał na to stanowisko.

Trumpowi zależy na obniżce stóp procentowych, liczy bowiem na to, że przyspieszą one wzrost gospodarczy lub spowolnią jego hamowanie, ponieważ złe wyniki amerykańskiej gospodarki zaszkodziłyby jego zabiegom o reelekcję w 2020 roku.

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 open_mind

Podoba mi się jak lewactwo socjalistyczne jedzie z Trumpem, jak nie oskarżenia to coś innego i ciągle go atakują jak wściekła psy, przecież w takich warunkach nie można normalnie pracować jako prezydent. Natomiast prawica ciągle się odgraża co oni nie zrobią z tym Deep state oraz Trump jak indyk chwali gospodarkę a to wcale nie jest prawda. To wszystko zaczyna być bardzo żałosne i prędzej czy później doprowadzi do upadku Ekonomi nie tylko w USA. Może taki mają plan ? No bo jak wytłumaczyć że Stany niby kwitną ekonomicznie a Trump domaga się obniżki stóp procentowych a placówki handlowe zamykają jak szaleni ? To wszystko aż w oczy szczypie tak jest przewałka i jeszcze dług się powiększa jak szalony rządowy i prywatny natomiast prawdziwe aktywa jadą z ceną w dół tak że w USA nie opłaca się np. za te ceny wydobywać gaz i ropę. Tylko papier jedzie pod chmury, i giełdy to nie jest chore ? To jest szalone. I dodatkowo banki mają brak kasy i zostają po cichu dofinansowywane (REPO) przez FED !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 grzegorzkubik

Trump jest spox. Czasem po prostu przyspiesza spadek na indeksach. Jednak spadki tak czy siak są pewne.

! Odpowiedz
4 2 prs

Chcialbym by rzadzil druga kadencje,
Trump chce zalac kasa Stany.
Wiadomo, jak tam dobrze to i tutaj dobrze.
Przeziebiona Ameryka to i w Europie kaszel, katar, spowolnienie..

! Odpowiedz
5 8 silvio_gesell

Jakby nie można było po prostu zakazać lichwy, tak jak jest napisane w Biblii?

! Odpowiedz
0 7 bha

Najszkodliwsze to jest zadłużanie od wielu ,wielu lat na coraz droższy kredyt do spłaty co roku całego społeczeństwa Niby rządzicielstwem dla niby wielkiego dobra ogółu niestety na wieki już wieków !.

! Odpowiedz
6 3 johny11palcow

Tramp co chce to tak bedzie

! Odpowiedz
0 8 grzegorzkubik

Nie dość, że złe dane z gospodarki to Trump skrytykował politykę FED. S&P 500 w dół i może przekroczyć kluczowe wsparcia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil