Trump: Wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania

Prezydent USA Donald Trump, który zapowiedział wprowadzenie ceł na stal i aluminium, napisał w piątek na Twitterze, że "wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania". Eksperci ostrzegają przed retorsjami partnerów handlowych USA i wojną handlową.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

"Gdy kraj (USA) traci wiele milionów dolarów na handlu z niemal każdym krajem, z którym prowadzi interesy, wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania!" - głosi wpis prezydenta.

"Przykład - gdy tracimy 100 mld dolarów (w handlu) z pewnym krajem (...) nie handlujmy więcej i wygramy na dużą skalę. To łatwe!" - napisał dalej Trump.

Reuters przypomina, że po czwartkowej zapowiedzi prezydenta dotyczącej wprowadzenia ceł spadły notowania na światowych giełdach, co wynika z obawy przed rozpętaniem wojen taryfowych oraz gorszej wyceny spółek metalurgicznych.

Decyzja USA została skrytykowana przez partnerów handlowych Ameryki.

Trump powiedział w czwartek, że wprowadzi cła w przyszłym tygodniu; import stali ma być objęty podatkiem w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc.

KE krytykuje władze USA za cła na import stali i aluminium

KE skrytykowała w piątek władze USA za zapowiedź nałożenia dodatkowych ceł importowych na eksport z UE stali i aluminium do Stanów Zjednoczonych. Zapowiedziała, że w razie potrzeby zaproponuje zgodne z WTO działania ochronne, by unijny rynek był stabilny.

KE podkreśla, że cła te mają przede wszystkim chronić amerykański przemysł przed zagraniczną konkurencją. "Wszelkie uzasadnienia bezpieczeństwa narodowego wydają się bardzo słabe: minister obrony USA oświadczył publicznie, że amerykańskie wymagania wojskowe odpowiadają nie więcej niż 3 proc. produkcji w USA i że resort jest w stanie pozyskać stal i aluminium, których potrzebuje" - podała w piątek Komisja.

W sprawie tej w piątek wypowiedziała się też unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. "Te amerykańskie środki będą miały negatywny wpływ na relacje transatlantyckie i na globalne rynki, a ponadto zwiększą koszty i zmniejszą wybór dla amerykańskich konsumentów stali i aluminium, w tym branż, które importują te towary" - podkreśliła komisarz.

Jak dodała, UE będzie chciała rozstrzygnąć ten spór z USA "przy najbliższej okazji" w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Komisja będzie monitorować sytuację na rynku i w razie potrzeby zaproponuje, zgodne z WTO, działania ochronne w celu zachowania stabilności unijnego rynku. Podstawową przyczyną problemów w tych dwóch sektorach jest globalna nadwyżka potencjału spowodowana produkcją wbrew zasadom rynkowym. Można rozwiązać ten problem tylko u źródła i we współpracy z zaangażowanymi krajami, a to samodzielne działanie USA w tym nie pomoże" - dodała komisarz.

Z kolei rzecznik KE Alexander Winterstein powiedział, że odpowiedź UE będzie "szybka, stanowcza i proporcjonalna", a także "zgodna z obowiązującymi ustaleniami międzynarodowymi", jak np. regulacje WTO. Nie chciał jednak ujawnić, jakiego rodzaju będą to kroki.

Winterstein zaznaczył przy tym, że formalnie UE odpowie na zapowiadane przez prezydenta Trumpa kroki, gdy otrzyma ze strony USA oficjalne powiadomienie.

fit/ mal/ luo/ gpal/ ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 rttyuiop

dobry polityk to taki który potrafi ograć i wycisnąć soki z przeciwnika tak by przeciwnik nie był tego świadomy i jeszcze się na to godził.... i Trump jest w tym mistrzem, tyle że jego przeciwnikiem nie są Ciny Rosja czy UE, są nim wyborcy (jak z reszta dla każdej władzy). Takimi hasełkami zwiększa tylko ilość wrogów USA (co żadnemu krajowi jeszcze na dobre nie wyszło) ale za to prosty lud czuje euforię i "dumę" że ma władcę który się nie patyczkuje. To samo co z naszą PISmanterią, tyle że Trump ma przynajmniej za sobą największą siłę militarną i gospodarczą (puki co największą)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 12 mb-1

Nie no, spoko podejście. Dla gościa wszystko jest proste, jak w jego biznesie nieruchomości.
Z tym, że USA to nie biznes a zależności handlowe są bardziej zawiłe, niż Trump myśli.
Z tymi cłami pierwsze co się zacznie to downslide firm automotive, sport & outdoor goods, czyli rednecki które ślepo głosowały na Trumpa dostaną pierwsi po kieszeni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 rttyuiop

Trump dobrze wie co robi, ma też świadomość że większość jego działań raczej nie pomoże amerykańskiej gospodarce w dłuższym terminie - jak zwykle wszystko po to by zadowolić prosty lud. Najbardziej płytki typ polityka (jak i nasz jarek) potrafi położyć na szli dobro kraju by tylko zgarnąć parę głosów więcej...

! Odpowiedz
2 15 pluto85md

Ujemny bilans handlowy nie jest rowny stracie. Albo jest blad w artykule albo Trump jest wiekszym ignorantem niz wielu sadzilo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil