REKLAMA

To były najdroższe wybory w historii

2014-11-17 11:49
publikacja
2014-11-17 11:49

Psujące się serwery oraz indolencja PKW sprawiają, że wciąż nie znamy wyników wczorajszych wyborów. Z pełnym przekonaniem można natomiast stwierdzić, że były to nominalnie najdroższe wybory w historii III RP.

To były najdroższe wybory w historii
To były najdroższe wybory w historii
fot. SZYMON LASZEWSKI / / FORUM

Co kilka lat ok. kilkadziesiąt procent dorosłych Polaków przerywa niedzielny wypoczynek i idzie wrzucić swój głos lub głosy do urny. Koszt takiego przedsięwzięcia zmieniał się na przestrzeni ostatnich lat. Dodatkowo, wybory wyborom nierówne – w samorządowych wyższy jest choćby koszt przygotowania kart, których jest po prostu więcej niż w prezydenckich.

Wszystkich zniecierpliwionych i oburzonych postawą PKW pragnę uspokoić, że za wzrost kosztów przeprowadzania wyborów w największym stopniu odpowiadało nie wdrożenie systemu komputerowego, lecz podwyżki dla członków komisji. 2010 roku przewodniczący terytorialnej komisji wyborczej mógł zarobić maksymalnie 245 zł – teraz 650 zł. Członek obwodowej komisji wyborczej zarobi 300 zł, czyli o 165 zł więcej niż 4 lata temu, a członek terytorialnej komisji wyborczej zarobi 550 zł, czyli 350 zł więcej niż w 2010 roku. Warto też pamiętać, że dane dotyczące wczorajszych wyborów bazują na planowanym koszcie, a wcześniejszych na rozliczonym. Trudno się jednak spodziewać, aby w budżecie zostało blisko 173 mln zł, co zepchnęłoby wczorajsze wybory z pierwszego miejsca na podium.

 

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~PSL
łapówki nie poszły w las słuszna koalicja zwyciężyła PO-SLD-PIS dziękujemy towarzyszom z PKW !! towawarzysze nagroda was nie ominie !!
~jola
To były najdroższe wybory w historii, a zarazem najgorsze jakościowo w liczeniu głosów. Coś tu nie dobrze się dzieje w Polsce bo Żelichowski z PSL powiedział że w Polsce jest byle jakość, no no no jeżeli członek partii współrządzącej tak się wypowiada to w wyborach parlamentarnych nie warto głosować na PO i PSL bo nic się nie zmieni.
~LELO49
Rząd ustalał wynagrodzenia dla członków komisji,rozliczyć ich z tego
~Ania
Niech doliczą jeszcze 400 tysi za system komputerowy. I ciekawe co jeszcze
~Polak
Może gdyby kupiono liczydła i patyczki byłoby taniej ?
~szlamowka
te drogie ale skomplikowane urzadzenia do liczenia glosow w wyborach zakupione przez kraj(oczywiscie na rzadanie panstw zainteresowanych demokracja w Polsce np USA) sa P S U T E(Z PREMEDYTACJA= SABOTAZ) przez tych , ktorych dotychczasowe zlapanie za reke przy kradziezy KRZYCZELI, ze to NIE ich raczka. Durnie i zlodzieje rzadza w Polsce .
~polskadogorynogami
wiecie czego dziś brakuje "dziennikarzom" WSI? Mundurów:)
~roth
To jest ostatni skok na kasę SITWY wspierającej odchodzącą PO, chcą się nachapać przy korycie bo zostało im jeszcze góra 11 miesięcy
~none odpowiada ~roth
jak tak dalej pójdzie to za rok będzie rządzić "jedna rosja"

Powiązane: Wybory samorządowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki