To były najdroższe wybory w historii

Psujące się serwery oraz indolencja PKW sprawiają, że wciąż nie znamy wyników wczorajszych wyborów. Z pełnym przekonaniem można natomiast stwierdzić, że były to nominalnie najdroższe wybory w historii III RP.

Co kilka lat ok. kilkadziesiąt procent dorosłych Polaków przerywa niedzielny wypoczynek i idzie wrzucić swój głos lub głosy do urny. Koszt takiego przedsięwzięcia zmieniał się na przestrzeni ostatnich lat. Dodatkowo, wybory wyborom nierówne – w samorządowych wyższy jest choćby koszt przygotowania kart, których jest po prostu więcej niż w prezydenckich.

Wszystkich zniecierpliwionych i oburzonych postawą PKW pragnę uspokoić, że za wzrost kosztów przeprowadzania wyborów w największym stopniu odpowiadało nie wdrożenie systemu komputerowego, lecz podwyżki dla członków komisji. 2010 roku przewodniczący terytorialnej komisji wyborczej mógł zarobić maksymalnie 245 zł – teraz 650 zł. Członek obwodowej komisji wyborczej zarobi 300 zł, czyli o 165 zł więcej niż 4 lata temu, a członek terytorialnej komisji wyborczej zarobi 550 zł, czyli 350 zł więcej niż w 2010 roku. Warto też pamiętać, że dane dotyczące wczorajszych wyborów bazują na planowanym koszcie, a wcześniejszych na rozliczonym. Trudno się jednak spodziewać, aby w budżecie zostało blisko 173 mln zł, co zepchnęłoby wczorajsze wybory z pierwszego miejsca na podium.

 

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~PSL

łapówki nie poszły w las słuszna koalicja zwyciężyła PO-SLD-PIS dziękujemy towarzyszom z PKW !! towawarzysze nagroda was nie ominie !!

! Odpowiedz
0 2 ~jola

To były najdroższe wybory w historii, a zarazem najgorsze jakościowo w liczeniu głosów. Coś tu nie dobrze się dzieje w Polsce bo Żelichowski z PSL powiedział że w Polsce jest byle jakość, no no no jeżeli członek partii współrządzącej tak się wypowiada to w wyborach parlamentarnych nie warto głosować na PO i PSL bo nic się nie zmieni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~LELO49

Rząd ustalał wynagrodzenia dla członków komisji,rozliczyć ich z tego

! Odpowiedz
1 13 ~Ania

Niech doliczą jeszcze 400 tysi za system komputerowy. I ciekawe co jeszcze

! Odpowiedz
0 12 ~Polak

Może gdyby kupiono liczydła i patyczki byłoby taniej ?

! Odpowiedz
2 6 ~szlamowka

te drogie ale skomplikowane urzadzenia do liczenia glosow w wyborach zakupione przez kraj(oczywiscie na rzadanie panstw zainteresowanych demokracja w Polsce np USA) sa P S U T E(Z PREMEDYTACJA= SABOTAZ) przez tych , ktorych dotychczasowe zlapanie za reke przy kradziezy KRZYCZELI, ze to NIE ich raczka. Durnie i zlodzieje rzadza w Polsce .

! Odpowiedz
1 35 ~polskadogorynogami

wiecie czego dziś brakuje "dziennikarzom" WSI? Mundurów:)

! Odpowiedz
10 37 ~roth

To jest ostatni skok na kasę SITWY wspierającej odchodzącą PO, chcą się nachapać przy korycie bo zostało im jeszcze góra 11 miesięcy

! Odpowiedz
0 0 ~none odpowiada ~roth

jak tak dalej pójdzie to za rok będzie rządzić "jedna rosja"

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil