REKLAMA

Thunberg: Wybuch epidemii nie oznacza, że nie ma kryzysu klimatycznego

2020-04-22 16:19
publikacja
2020-04-22 16:19

Należy zajmować się jednocześnie pandemią koronawirusa i kryzysem klimatycznym — powiedziała szwedzka aktywistka Greta Thunberg w środę podczas rozmowy z okazji 50. Dnia Ziemi. Dodała, że wybuch epidemii nie oznacza, że przestał istnieć kryzys klimatyczny.

/ fot. PIERRE ALBOUY / Reuters

Thunberg o kryzysie klimatycznym i pandemii koronawirusa mówiła podczas transmitowanej w internecie telekonferencji z Johanem Rockstromem z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu.

Aktywistka podkreśliła, że wybuch epidemii koronawirusa nie oznacza, że przestał istnieć kryzys klimatyczny. "Musimy zajmować się kryzysem związanym z pandemią koronawirusa i jednocześnie zajmować się kryzysem klimatycznym" - stwierdziła. Dodała, że w czasie kryzysu należy odłożyć na bok różnice i działać.

Thunberg stwierdziła, że słuchanie naukowców i innych ekspertów jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. "To dotyczy wszystkich kryzysów, czy to kryzys związany z koronawirusem, czy kryzys klimatyczny, który wciąż trwa i nie zwalnia tempa, nawet w takich czasach, jakie są teraz" - stwierdziła.

Zdaniem aktywistki po zakończeniu pandemii ludzie będą musieli zdecydować, jaki kierunek wybrać. "Czy nam się to podoba, czy nie, świat się zmienił. Wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu i prawdopodobnie nigdy nie będzie już wyglądał tak samo, i będziemy musieli wybrać nową drogę" - powiedziała Thunberg.

Thunberg stwierdziła też, że "jeżeli jeden wirus może zniszczyć gospodarkę w ciągu kilku tygodni, to pokazuje to, że nie myślimy długoterminowo i nie bierzemy pod uwagę takich zagrożeń".

Aktywistka odniosła się także do informacji o zmniejszeniu emisji w wyniku pandemii koronawirusa. "Nie można powiedzieć, że to coś dobrego, nie można powiedzieć, że to optymistyczne czy że jest to coś dobrego, co wynika z pandemii, bo to jest pandemia, to jest tragedia, nie można na to tak patrzeć, to kryzys" - podkreśliła.

Ruch Fridays for Future, który zapoczątkowała Thunberg, opublikował z okazji 50. Dnia Ziemi nagranie, na którym widać rodzinę mieszkającą w płonącym domu. To nawiązanie do słów aktywistki: "Nasz dom płonie!". (PAP)

kib/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
innowierca
Dopiero z czasem ludzie sie zorientowali ze jej rodzice w Szwecji to celebryci aktorzy i spiewaki
a cale przedsiewziecie Gretka bylo animowane jak show.
itsofunny
A ze specjalistami od pijaru u polityków jest inaczej ?
itsofunny
Gretka Gretka w tobie moja nadziejaaa :)

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki