REKLAMA

Rekordowy rajd Tesli

2020-01-07 10:10, akt.2020-01-08 07:54
publikacja
2020-01-07 10:10
aktualizacja
2020-01-08 07:54

Tesla nie tylko dowiozła lepsze od oczekiwań analityków wyniki, ale i z impetem wjechała na chiński rynek, zyskując wsparcie tamtejszych władz. W ciągu trzech miesięcy cena akcji spółki Elona Muska niemal się podwoiła.

/ fot. ALY SONG / Forum

Akcjonariusze Tesli mają za sobą trzy wspaniałe miesiące. Każda akcja w ich rękach jest już wyceniana przez rynek na ponad 450 dolarów, o ponad 200 dolarów więcej niż na początku października. I o 30 dolarów więcej niż miała wynieść cena wykupu walorów przy zdjęciu spółki z giełdy, które w sierpniu 2018 r. zapowiedział Elon Musk. Do transakcji nie doszło, a Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych uznała, że miliarder wprowadził inwestorów w błąd i musiał zapłacić grzywnę oraz zrezygnować z zasiadania na czele rady dyrektorów firmy. Pozostał jednak jej dyrektorem generalnym.

W październiku rajd Tesli zapoczątkowały zaskakujące dobre wyniki w III kwartale - spółka wypracowała zysk oraz zwiększyła stan gotówki i ekwiwalentów. Akcje wjechały na historyczny szczyt notowań w styczniu - po tym, jak spółka ogłosiła, że w czwartym kwartale ubiegłego roku dostarczyła klientom 112 tys. egzemplarzy swoich aut, a w całym 2019 r. - 367,5 tys. sztuk. To wynik o 50 proc. lepszy niż w 2018 r. oraz rezultat zgodny z wcześniejszymi zapowiedziami rzędu 360-400 tys. samochodów i oczekiwaniami rynku na poziomie 361 tys. Dużą popularnością cieszą się też podobno nowe pomysły Tesli - m.in. "pancerny" pick-up, na którego miało się już zapisać 250 tys. nabywców.

/ Bloomberg

Do wyobraźni inwestorów może również przemawiać dynamiczny rozwój działalności spółki w Chinach. Tesla rozpoczęła produkcję w fabryce w Szanghaju i dostarczyła już klientom pierwsze egzemplarze modelu 3 tam wyprodukowane. Dziś Musk poinformował, że za Murem będzie wytwarzany również nowy model Y.

Amerykańska spółka zdobyła istotne poparcie chińskich władz, objawiające się niebywałą szybkością procedur biurokratycznych, subsydiami czy kredytami od państwowych banków, a także zwolnieniami podatkowymi dla nabywców. Fabryka w Szanghaju jest pierwszą zagraniczną fabryką Tesli.

W tym kontekście wycenie spółki sprzyja polityka międzynarodowa. 15 stycznia Donald Trump i przedstawiciel Pekinu mają podpisać w Białym Domu pierwszą część porozumienia handlowego. Z kolei rosnące ryzyko konfliktu na Bliskim Wschodzie wspiera notowania ropy naftowej.

Na poniedziałkowym zamknięciu kapitalizacja Tesli przekraczała 81 mld dol. Jak podaje "The Wall Street Journal" jest to najwyższa wycena w historii amerykańskich spółek motoryzacyjnych notowanych na giełdzie.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
krystio2
Kolejny balon ktory sprzedal 360k+ aut rocznie, gdyby nie supsydia rzadowe dzisiaj juz by byl chapter11.
Spekulacja jak na Beyond,Roku, Einhron i innych podobnych tworach. Ale nie przecze ze mozna na callsach zarobic i na szortach. Spolka trudna do grania bo Musk to celebryta na krawedzi a jego spolka to kult a nie stock. Tweetuje
Kolejny balon ktory sprzedal 360k+ aut rocznie, gdyby nie supsydia rzadowe dzisiaj juz by byl chapter11.
Spekulacja jak na Beyond,Roku, Einhron i innych podobnych tworach. Ale nie przecze ze mozna na callsach zarobic i na szortach. Spolka trudna do grania bo Musk to celebryta na krawedzi a jego spolka to kult a nie stock. Tweetuje jak ryzy w stanach. Dzisiaj jest warta wiecej niz ford i GM lacznie. Hype i parabolic. Idealne wejscie na szorta
antonicaracal
Coś niesamowitego z Teslą ! Akcje są już po 481 $ ...
Na dodatek pod Berlinem ma też budować gigantyczną fabrykę elektryków !
sel
Balon i akcja pod publikę , tyle elektrycznych aut to za chwilę będą Turcy produkować.. i dużo taniej..
ezpz
Do pkc,
trader21 mówił, że zwiększa pozycję, jeśli kurs idzie w przeciwnym kierunku od założonego heh
pkc
Ciekawe czy trader21 dalej szortuje :))
ekwador15
bo ci co tak szortują to pozniej lubia mowic ze mieli racje, rok wczesniej gra na spadki, spolka idzie do gory a oni pozniej oglosza ze wiedzieli. no wiadomo ze kiedys kurs spadnie. cdp tez sie cofnal do 130zl chyba i wrocil ponad wczesniejsze szczyty. a ten jeden slawny spekulant mowil ze szortuje i informowal, ze to przewidzial bo ci co tak szortują to pozniej lubia mowic ze mieli racje, rok wczesniej gra na spadki, spolka idzie do gory a oni pozniej oglosza ze wiedzieli. no wiadomo ze kiedys kurs spadnie. cdp tez sie cofnal do 130zl chyba i wrocil ponad wczesniejsze szczyty. a ten jeden slawny spekulant mowil ze szortuje i informowal, ze to przewidzial i ze wielki sukces. kiedys tam wszystko sie cofnie przeciez :D
nonnn
trader21 z szortami Tesli a Zaorski z szortami Bitcoina - oto mistrzowie spekulacji :D lol, dlatego zadnych rekomendacji traderow ludziska, bankierow i innych, wyglada na to ze kazdy chce kogos ograc prowadzac na mine innych.
specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada nonnn
Zaorski niby zle wyszedl jak bral te szorty na poziomie ponad 10k$ za sztuke a potem spadlo ponizej 4$ pare miesiecy pozniej? Chyba ze zmyslal ze je bral.
nonnn odpowiada specjalnie_zarejstrowany1
dla mnie jest nr1 z ta filozofia :), ale o bycie w opozycji do technologii Bitka nununu

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki