REKLAMA

Obajtek: Termin pozyskania partnera nie wpływa na termin przejęcia Lotosu

2021-06-23 11:28
publikacja
2021-06-23 11:28
Obajtek: Termin pozyskania partnera nie wpływa na termin przejęcia Lotosu
Obajtek: Termin pozyskania partnera nie wpływa na termin przejęcia Lotosu
fot. KACPER PEMPEL /

Termin pozyskania partnera przy zakupie części aktywów Grupy Lotos nie wpływa na termin przejęcia Lotosu. PKN Orlen chce mieć czas na wynegocjowanie najkorzystniejszych warunków i przeprowadzenie wycen aktywów, które w tym procesie mogłyby trafić do Orlenu - poinformował prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek.

"Termin pozyskania partnera nie wpływa na termin przejęcia Lotosu. Chcemy wynegocjować jak najlepsze warunki. Mają one być zmaterializowane w postaci konkretnych propozycji i wycen. Jeśli chcemy uzyskać coś w zamian i rozmawiamy z partnerami, to potrzebujemy czasu, by pewne aktywa wyceniać również po drugiej stronie. Robimy wszystko, by to przejęcie nastąpiło i wszystkie inne procesy w tym zakresie nie są wstrzymane" - powiedział dziennikarzom prezes Obajtek.

Prezes nie odniósł się bezpośrednio do nieoficjalnych informacji Gazety Prawnej, która podała, że Orlen chce do końca roku przedłużyć czas na wyłonienie nabywcy lub nabywców części aktywów Lotosu, co jest warunkiem przejęcia gdańskiej spółki. Wcześniej już jednak Daniel Obajtek sygnalizował taką możliwość, wskazując, że nie chce, by Orlen był zbyt mocno przywiązany do terminu lipcowego, gdyż może to utrudniać wynegocjowanie korzystnych warunków.

"To jest kwestia sztuki negocjacyjnej. Nie mogę być pod presją czasu. Musimy tak gospodarować czasem, by dla naszej firmy znaleźć partnera, który da nam dodatkową dynamikę rozwoju" - powiedział w środę prezes Orlenu.

PKN Orlen ma przejąć Grupę Lotos i PGNiG w transakcji bezgotówkowej, poprzez wymianę akcji. Koncern zakłada, że do września opracowany będzie model połączenia, a cały proces zostanie zakończony w tym roku.

W połowie maja Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

Jak podano, połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w tej transakcji, który umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia.

Połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych, w tym wydzielenia części aktywów Lotosu na rzecz zewnętrznych partnerów. Prezes Obajtek wielokrotnie zapowiadał, że preferowanym przez niego rozwiązaniem jest wymiana aktywów na inne z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a nie ich sprzedaż. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki