REKLAMA

Ten wskaźnik zostanie "nowym WIBOR-em"? Większość rynku jest zgodna

2022-08-01 17:18
publikacja
2022-08-01 17:18
Ten wskaźnik zostanie "nowym WIBOR-em"? Większość rynku jest zgodna
Ten wskaźnik zostanie "nowym WIBOR-em"? Większość rynku jest zgodna
fot. Kamil Zajaczkowski / / Shutterstock

Większość uczestników konsultacji publicznych ws. wyboru i metody indeksów stopy procentowej wskazało na Warszawski Indeks Rynku Finansowego (WIRF) jako na potencjalny nowy wskaźnik referencyjny lub zamiennik WIBOR-u w przypadku jego likwidacji - podał GPW Benchmark w podsumowaniu wyników konsultacji, które załączamy do niniejszej depeszy.

"Odpowiedzi (...) w większości popierały wybór Warszawskiego Indeksu Rynku Finansowego. Poparcie dla WIRF płynęło przede wszystkim z instytucji kredytowych oraz instytucji finansowych. Poparcie dla Warszawskiego Indeksu Rynku Depozytowego (WIRD) było zdecydowanie niskie w tych najliczniej reprezentowanych grupach. Jednocześnie struktura poparcia w ramach poszczególnych grup pozostała rozproszona" - podaje GPW Benchmark.

Pytania w konsultacjach dotyczyły wyboru optymalnego indeksu, który mógłby pełnić rolę wskaźnika referencyjnego stosowanego w umowach i instrumentach finansowych oraz wyboru indeksu będącego podstawą do kalkulacji zamiennika w rozumieniu art. 23c rozporządzenia BMR.

Rozróżnienie wynika z faktu, że wprowadzenie zamiennika dla wskaźnika kluczowego, którego opracowywania zaprzestać może administrator na podstawie stosownych przesłanek (wspomniane zapisy BMR), wiąże się z zastosowaniem korekty spreadu lub odpowiednich istotnych zmian dostosowawczych wynikających z ewidentnych różnic między wskaźnikiem zastępowanym i zastępującym go indeksem/wskaźnikiem referencyjnym.

GPW Benchmark, administrator wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID, przedstawił do konsultacji propozycje trzech nowych alternatywnych indeksów dla rynku stopy procentowej. Są to: Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF, Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - WIRD oraz Warsaw Repo Rate - WRR. Pierwsze dwa oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz - w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw. Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych.

Zgodnie z założeniami administratora podmioty uczestniczące w konsultacjach nie wykazywały w ramach wyboru indeksu poparcia dla indeksu WRR.

"Warto odnotować jednak, że podmioty wskazywały w przekazanych do administratora komentarzach wysokie poparcie dla koncepcji wskaźnika referencyjnego opartego o transakcje zabezpieczone, niemniej dostrzegały niski poziom parametrów charakteryzujących ten indeks w kontekście ryzyka jego nieustalenia (niski wolumen transakcji, a w związku z tym wyższe ryzyko nieustalenia indeks) w stosunku do WIRF-a i WIRD-a" - dodano.

Wstępnie o wynikach konsultacji, które zostały później wydłużone i rozszerzone o nowych uczestników, poinformowała w czerwcu wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj.

Dla nowych indeksów zakłada się definiowanie trzech okresów odsetkowych 1-, 3- i 6-miesięcznych.

Indeks terminowy dla predefiniowanych terminów będzie wyliczany na koniec okresu (z dołu) poprzez złożenie oprocentowania wynikającego z wysokości indeksu ON (reprezentowanego przez wybrany indeks), kalkulowanego przez Administratora dla zadanego okresu poprzedzającego dzień jego wyznaczenia i publikacji.

GPW Benchmark nie planuje obecnie kalkulacji indeksów predefiniowanych na okresy inne niż 1M, 3M lub 6M. W przypadku potrzeby kalkulacji indeksów na inne terminy zapadalności, administrator może włączyć inny termin do oferty w późniejszym terminie.

Prace w kierunku reformy wskaźników referencyjnych rozpoczęła w lipcu narodowa grupa robocza (NGR), w skład której wchodzą instytucje bezpieczeństwa finansowego i przedstawiciele sektora. NGR ma w sierpniu 2022 r. określić optymalny scenariusz działania w zakresie zmiany wskaźników, uwzględniający m.in. potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania rynku finansowego.

Opisane w wyniki konsultacji stanowić mają wsparcie NGR w podjęciu decyzji w zakresie rekomendowanego indeksu spełniającego kryteria wskaźnika referencyjnego stopy procentowej.

Pod koniec lipca weszła w życie ustawa, która zawiera zapisy dotyczące procesu wyznaczenia zamiennika dla WIBORu na mocy prawa krajowego, w przypadku konieczności jego zastąpienia, co jest regulowane przez unijne rozporządzenie BMR (art. 23c). Zamiennik wskaźnika i data jego wprowadzenia zostaną ustalone krajowym rozporządzeniem.

Rząd zapowiadał do tej pory, że reforma WIBOR-u wejdzie w życie od początku 2023 r., z ewentualnie niewielkim okresem przejściowym (równoczesne funkcjonowanie WIBOR-u i nowego benchmarku) dla instrumentów rynku kapitałowego, opartych o tę stawkę.

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

43096998_Podsumowanie_konsultacji_publicznych_08.2022.pdfpdf
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
pozhoga
Czy ktoś może wytłumaczyć jak oni chcą to liczyć:

,,Indeks (...) będzie wyliczany na koniec okresu (z dołu) poprzez złożenie oprocentowania wynikającego z wysokości indeksu ON (...), kalkulowanego (...) dla zadanego okresu poprzedzającego dzień jego wyznaczenia i publikacji.
GPW Benchmark nie planuje obecnie kalkulacji
Czy ktoś może wytłumaczyć jak oni chcą to liczyć:

,,Indeks (...) będzie wyliczany na koniec okresu (z dołu) poprzez złożenie oprocentowania wynikającego z wysokości indeksu ON (...), kalkulowanego (...) dla zadanego okresu poprzedzającego dzień jego wyznaczenia i publikacji.
GPW Benchmark nie planuje obecnie kalkulacji indeksów predefiniowanych na okresy inne niż 1M, 3M lub 6M."

Jak oni chcą liczyć indeks np. 1M? Złożą (jakoś - jak?) 30 indeksów O/N za 30 DNI WSTECZ? Jeżeli tak, to co to ma wspólnego ceną DZISIAJ/WCZORAJ pieniądza na 1M NAPRZÓD? Dlaczego to nie będzie liczone jako złożenie kwotowań transakcji wykonanych WCZORAJ na okres 30 dni (naprzód)?
ehud
Będą liczyć na drapane :)
hozexxx
Bo celem jest jak najłatwiejsze implementowanie nowego wskaźnika. BTW WIBOR 1m też ma niewiele wspólnego z ceną pieniądza w nadchodzącym miesiącu tylko jest fotografią kwotowań na dziś. W nowym wskaźniku notowania będą przynajmniej oparte o rzeczywiste transakcje.
pozhoga
Mam dziwne przeczucie graniczące z pewnością, że szykuje się grubszy wałek - jak zresztą ze wszystkim, co wymyślają w Brukseli / Londynie...
szprotkafinansjery
Peroniarzom czas zagrać requiem.
ehud
Firma GPW Benchmark, administrator wskaźników WIBOR i WIBID, prowadziła 'konsultacje' z firmami kredytowymi? W czyim imieniu?

Wygląda na to, że Minda i Bluj mają nadzieję na utrzymanie swoich stołków :)
siema123
Czy jako kredytobiorca mogę wypowiedzieć umowę kredytową, wpłacić pozostały kapitał i ubiegać się o zwrot zapłaconych odsetek z powodu utraty wartości mojego kredytu ?
mohel
możesz … pisz na Berdyczów :)
lxc
Niezależnie od wskaźnika - finansowanie nie będzie tańsze. Jak się pewnie niektórym wydaje, że wystarczy zmienić wskaźnik, a ratka spadnie do tej sprzed roku..
ptokbentoniczny2
Może być tak, że przez rok dwa nieco spadnie, ale potem kredyciarze wyjdą na tym jak Zabłocki na mydle.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki