REKLAMA
PIT 2023

Te firmy importowały zboże z Ukrainy. Resort rolnictwa opublikował listę

2023-11-28 14:20, akt.2023-11-28 16:43
publikacja
2023-11-28 14:20
aktualizacja
2023-11-28 16:43

Ministerstwo rolnictwa opublikowało na stronie internetowej wykaz firm importujących zboże z Ukrainy. Minister rolnictwa Anna Gembicka wyjaśniła, że lista składa się z danych, którymi dysponują inspekcje podlegające resortowi. Dodała, że wystąpiła do Krajowej Administracji Skarbowej o udostępnienie listy KAS.

Te firmy importowały zboże z Ukrainy. Resort rolnictwa opublikował listę
Te firmy importowały zboże z Ukrainy. Resort rolnictwa opublikował listę
fot. Michal Kosc / / FORUM

We wtorek po południu na stronie resortu rolnictwa zamieszczono informację ws. firm importujących zboże z Ukrainy. Zamieszczony dokument z wykazem przedsiębiorstw ma 62 strony. Na liście znajduje się kilkaset firm, nazwy niektórych z nich powtarzają się wielokrotnie.

Minister rolnictwa Anna Gembicka na platformie X (dawniej Twitter) przekazała, że "lista składa się z danych, którymi dysponują nasze inspekcje i została opublikowana w takiej kolejności, w jakiej otrzymaliśmy ją od inspekcji".

"Oprócz tego wystąpiłam do Krajowej Administracji Skarbowej o udostępnienie nam listy KAS w celu publikacji. Jeśli nie będzie możliwości publikacji listy z KAS, to zaproponuję projekt ustawy, który pozwala na zdjęcie tajemnicy skarbowej w uzasadnionych interesem publicznym sytuacjach" - dodała.

300 tys. bochenków chleba z technicznego zboża z Ukrainy. Są pierwsze zarzuty

100 ton pszenicy "technicznej" z Ukrainy trafiło do polskich młynów, stamtąd do piekarni, by finalnie znaleźć się na stołach Polaków - wynika z aktu oskarżenia, jaki przygotowała rzeszowska prokuratura. Mogło z niej powstać co najmniej 300 tys. bochenków chleba.

Domaganie się publikacji list związane było z nadmiernym importem zbóż z Ukrainy, z tego powodu miały miejsce liczne protesty rolników m.in. na granicy. Zboże, które miało przejeżdżać tranzytem przez nasz kraj, w dużej części pozostawało na polskim rynku.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Podczas spotkania z protestującymi rolnikami w Szczecinie w kwietniu br. ówczesny minister rolnictwa Robert Telus stwierdził, że "najważniejsza rzecz to zablokowanie zboża, które jest przywożone do Polski". Minister zapytany przez dziennikarzy o listę podmiotów, które skupowały ukraińskie zboże, powiedział wówczas, że "rolnicy mają prawo poznać te firmy". Dopytywany o to, czy będzie pełna lista takich podmiotów, przekazał, "że na tę chwilę takich rzeczy nie może obiecać, bo nie ma podstawy prawnej".

Dziennikarze o publikację list importerów pytali ministra niemal na każdej konferencji prasowej.

23 listopada br. podczas konferencji prasowej prezentującej wyniki kontroli importu i obrotu zboża i rzepaku z Ukrainy dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Najwyższej Izby Kontroli Marek Adamiak na pytanie dziennikarzy, czy NIK zna listę firm zajmujących się tym handlem, poinformował, że Izba otrzymała takie listy, ale nie może ich ujawnić, gdyż objęte są one tajemnicą celną.

W odpowiedzi na informację NIK Robert Telus poinformował, że zwrócił się do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) o podanie list firm handlujących zbożem technicznym z Ukrainy, jednak w odpowiedzi KAS przekazała, że nie może podać mu list z uwagi na obowiązującą tajemnicę skarbową. Telus poinformował też, że zwrócił się z wnioskiem do prokuratury o przedstawienie tych informacji i o zgodę na ich upublicznienie. "Mam odpowiedź, że nie mogę takiej listy otrzymać" - stwierdził. 

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Teraz to sobie możecie publikować. Wiadomo, że przez ten cały czas robiliście edycję w papierach i tworzyliście słupy, żeby nie wyszło kto naprawdę te zboże wysyła.
langdon25
grzegorzkubik bardzo lubi chleb ze zboża technicznego z masłem roślinnym jeść z zupą pomidorową
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lpg_plus_benzyna
Prawda boli, zakłamany ukraińcu?
zoomek
A takiego gnidziarza jak ty niema kto wywalić, taka to moderacja. To smutne bo ponoć w Polsce jesteśmy.

Powiązane: Kryzys zbożowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki