Tak wygląda nowy wzór paszportu

2018-11-02 19:25, akt.2018-11-06 13:33
publikacja
2018-11-02 19:25
aktualizacja
2018-11-06 13:33
MSWiA

Każda osoba, która od poniedziałku złożyła wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument przygotowany według nowego wzoru - przypomina MSWiA. Na stronach paszportu znajdują się grafiki przedstawiające m.in. Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości.

Nowe wzory paszportów określa zmienione rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które obowiązuje od 5 listopada.

/ MSWiA

"Każdy, kto od poniedziałku 5 listopada br. złożył wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument według nowego wzoru. Polski paszport będzie bezpieczniejszy, ponieważ zastosowane w nim rozwiązania będą jeszcze skuteczniej chroniły dokument przed próbą fałszowania. Na stronach nowego paszportu znajdą się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole" - przypomniało w komunikacie MSWiA.

Resort zwrócił uwagę, że motywy graficzne paszportu nawiązują do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. "Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania - tym samym, po raz pierwszy w historii mogliśmy sami zdecydować o wyglądzie urzędowego dokumentu. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza" - wyjaśniono.

/ MSWiA

MSWiA podkreśliło, że paszport będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa. "Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie. Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Ta strona będzie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego +zawiasu+. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna. Jest to rozwiązanie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych" - zwrócono uwagę.

Jak zaznaczono w komunikacie, dotychczasowy wzór polskiego paszportu biometrycznego funkcjonuje od 2006 roku. "Konieczność zapewnienia wysokiego poziomu zabezpieczeń wymaga, aby średnio raz na dekadę zmieniać jego wzór. Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza jednak konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy ona tych osób, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy" - napisano.

/ MSWiA

MSWiA przypomniało, że osoby, które złożą wniosek o nowy paszport, otrzymają go w terminie do 30 dni. Każdy, kto złożył wniosek o paszport, może sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, czy jego dokument jest już dostępny do odbioru. Pełną prezentację nowego wzoru paszportu można zobaczyć w załączonym pliku PDF.

Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, które zajmuje się m.in. przygotowywaniem dokumentów, co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 miliona paszportów. W 2016 r. było to 1 mln 334 tys. dokumentów paszportowych, a w 2017 r. 1 mln 452 tys. Tylko we wrześniu tego roku wydano 132 tys. paszportów.(PAP)

autor: Paweł Żebrowski

pż/ mark/

Źródło:PAP

Do pobrania

Paszport 2018pdf
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
po_co
Nie wiem z czego się tutaj cieszyć, po pierwsze to nie jest paszport Polski.
To jest paszport kolonialny, Polska jest suwerennym członkiem UE, od wielkiego dzwona możemy taką informację umieścić na awersie ale w żuciu nie powinno pisać się "Unia Europejska" ponad nazwą kraju. Tak wyglądały paszporty kolonialne.
Nie wiem z czego się tutaj cieszyć, po pierwsze to nie jest paszport Polski.
To jest paszport kolonialny, Polska jest suwerennym członkiem UE, od wielkiego dzwona możemy taką informację umieścić na awersie ale w żuciu nie powinno pisać się "Unia Europejska" ponad nazwą kraju. Tak wyglądały paszporty kolonialne.

Paszport to relikt polityki migracyjnej wprowadzanej, tym dokumentem różnicuje się ludzi na lepszych i gorszych. Co więcej pakuje się do niego dane biometryczne tak jakby każdy człowiek na ziemi był co do zasady przestępcą.

Szkoda słów, Polska dała przykład światu konstytucją dajmy przykład z paszportami.
londonern
To jest paszport Polski. Jednoczesnie nalezymy do UE. Nie podoba sie? Zacznij zachecac i zbierac glosy o referendum do wystapienia. Bedziesz mial wtedy to samo, tylko bez jednego napisu na gorze. No i kasy nie bedzie z UE. I VAT podniosa od razu i za twarz chwyca, bo nic juz nie bedzie ich wstrzymywalo.
No dalismy piekny przyklad
To jest paszport Polski. Jednoczesnie nalezymy do UE. Nie podoba sie? Zacznij zachecac i zbierac glosy o referendum do wystapienia. Bedziesz mial wtedy to samo, tylko bez jednego napisu na gorze. No i kasy nie bedzie z UE. I VAT podniosa od razu i za twarz chwyca, bo nic juz nie bedzie ich wstrzymywalo.
No dalismy piekny przyklad konstytucja. Pare lat po niej juz nas nie bylo. Czad, nie? Przyklad to dala Angla swoja Magna Carta. W tym samy roku w Polsce kosciol uzyskal przywilej immunitetowy. I tak jest do dzis.
po_co odpowiada londonern
Bardzo proszę o czytanie ze zrozumieniem, wyraźnie napisałem że paszport nie jest paszportem Polski, gdyby tak było to awers wyglądał by następująco:
"RZECZPOSPOLITA POLSKA"
i tutaj ewentualnie "UNIA EUROPEJSKA".

I ma to zasadnicze znaczenie, bo Polska przez lata zaborów zapomniała czym
Bardzo proszę o czytanie ze zrozumieniem, wyraźnie napisałem że paszport nie jest paszportem Polski, gdyby tak było to awers wyglądał by następująco:
"RZECZPOSPOLITA POLSKA"
i tutaj ewentualnie "UNIA EUROPEJSKA".

I ma to zasadnicze znaczenie, bo Polska przez lata zaborów zapomniała czym jest tożsamość narodowa, a to pierwszy krok do tego aby zapomnieć czym jest Polska. Będąc Polakiem Twoim obowiązkiem jest szanowanie pewnych symboli, są nimi między innymi Flaga, Godło, Hymn, tymczasem w urzędach czy w sądzie najwyższym wisi karykatura orła w szklanym wykonaniu. Ustawa natomiast jasno precyzuje barwy, kształt i symbolikę. To jest nasza historia która tworzy naród, nie ma to nic do rzeczy jeżeli chodzi o sojusze polityczne czy militarne. Tymczasem po stu latach kiedy możemy o sobie znowu mówić jako o państwie Polskim walimy na środek oficjalnego dokumenty nazwę wspólnoty.
Docenianie i szanowanie własnej wartości, w tym przypadku wartości symboli nie oznacza, że przestajemy szanować naszych partnerów to oznacza, że szanujemy samych siebie, a tym samym dajemy jasno do zrozumienia, że pozostali również mają to robić.
I ucinając spekulacje to nie jest żadna konserwatywna czy narodowościowa postawa to jest normalna postawa która w równym stopniu powinna przyświecać każdemu kto utożsamia się z Polską bez względu na religię czy poglądy polityczne bo w przeciwnym przypadku jak można mówić o sobie, że jest się Polakiem ? Można być po prostu urodzonym w Polsce.

Gdzie w tym zdanie zawarłem informacje o tym aby występować ze wspólnoty, gdzie poruszyłem temat VAT (który zresztą jest właśnie przez UE narzucany na państwa członkowskie, wcześniej Polska nie wszędzie stosowała ten podatek, a to właśnie wspólnota wymusiła próg nie mniejszy niż 15%) ?
londonern odpowiada po_co
Karykatura orla znajduje sie na wiekszosci koszulek firmowanych przez firmy w stylu red is bad. Karykatura flagi znajduje sie na kazdym meczu reprezentacji dowolnej z nabazgranymi nazwami miast. Mam w glebokim powazaniu takie symbole, bo one nie swiadcza o niczym, moze o kompleksach jedynie. Dla mnie wazne jest jak panstwo traktuje Karykatura orla znajduje sie na wiekszosci koszulek firmowanych przez firmy w stylu red is bad. Karykatura flagi znajduje sie na kazdym meczu reprezentacji dowolnej z nabazgranymi nazwami miast. Mam w glebokim powazaniu takie symbole, bo one nie swiadcza o niczym, moze o kompleksach jedynie. Dla mnie wazne jest jak panstwo traktuje mnie jako obywatela, a nie czy wisi orzel w koronie piastowskiej czy jagiellonskiej.
Skoro nie podoba Ci sie tak marginalna rzecz jak ukald nazw na okladce, wysnulem wniosek, ze z UE w ogole Ci nie po drodze. Poza tym widze, ze o wysokosciach podatku VAT i w Polsce i w innych krajach Unii masz mgliste pojecie. Znajdz liste produktow zwolnionych z VAT, tych o stawce nizszej niz nie tylko 23% ale i 15%, Zreszta zaczelismy od VAT 22%, a nie 15% i nikt nam tego nie narzucal.
po_co odpowiada londonern
Ponawiam swoją prośbę czytaj ze zrozumieniem, jest istotna różnica między państwowym urzędem jakim jest Sąd Najwyższy, a koszulkami kibiców. Mnie osobiście cieszy, że ktoś zakłada orła na pierś tak długo jak długo robi to w sposób który nie hańbi symbolu. Nie ma tutaj większego znaczenia czy jest to wierna Ponawiam swoją prośbę czytaj ze zrozumieniem, jest istotna różnica między państwowym urzędem jakim jest Sąd Najwyższy, a koszulkami kibiców. Mnie osobiście cieszy, że ktoś zakłada orła na pierś tak długo jak długo robi to w sposób który nie hańbi symbolu. Nie ma tutaj większego znaczenia czy jest to wierna replika czy wykonana ze smakiem forma artystyczna bo to jest oznaka, że ten człowiek cieszy się z bycia Polakiem.

Państwo traktuje Cię w taki sposób na jaki sobie pozwalasz, jeżeli wszystko Ci wisi to dlaczego ktoś ma robić coś za Ciebie ? Jeżeli wisi Ci Polska i w olewczy sposób podchodzisz do tej kwestii to nie dziw się, że żyje Ci się źle. Jest od groma osób które starają się coś zmienić robią to na każdym szczeblu, od wspólnot sąsiedzkich po parlament. Polska to nasz kraj więc jak coś Ci leży na sercu to staraj się to poprawić. Mój sąsiad był wkurzony na sytuację w mieście, razem biegaliśmy po podwórku, a teraz on jest prezydentem miasta i zmienia to co wkurzało nas wszystkich przez grube lata. Pojawiły się miejsca pracy, służby nabrały większego szacunku do mieszkańców ale zadziałało to w dwie strony bo i mieszkańcy nabrali większego szacunku do służb, sytuacja od kilku lat polepsza się z dnia na dzień. Można, można ? Tylko trzeba w coś wierzyć, a nie wszystko olewać.

A odnośnie VAT wmieszanego w symbolikę chyba brakuje mi sił na taką głupotę tym bardziej, że starasz się mnie zaczepiać, a sam nic nie zweryfikowałeś. Unia Europejska narzuca krajom członkowskim stawkę 15% wyraźnie to napisałem, a jak chcesz z tym polemizować to nie twierdź, że tak nie jest tylko błagam Cię sprawdź to samodzielnie (wprowadzoną ją w 1993 roku). Wiele reform przeprowadzanych w latach 90 było wynikiem funkcjonowania UE na długo zanim Polska przystąpiła do wspólnoty. Nie traktuję tego w kategoriach zła czy dobra, tak musiało się stać aby dziś mogliśmy być tu gdzie jesteśmy. Ty natomiast wszystko chcesz kategoryzować, jeżeli coś Ci nie odpowiada to momentalnie wrzucasz to do koszyka z krytyką i na siłę dorabiasz sobie filozofię.
Polska musiała wprowadzić VAT bo takie były realia, a w wielu aspektach UE podniosła nam stawki już po wstąpieniu do wspólnoty. Sztandarowym przykładem może być internet.
Nie do końca rozumiem gdzie w Twojej głowie następuje konflikt pomiędzy tym co narzuca nam UE, a tym co sami wprowadziliśmy ? Nie twierdzę, że stawka 22% wynika z przepisów UE twierdzę natomiast, że nie może wynosić mniej niż 15% i to wyraźnie napisałem.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomalo
Do tego czasu zaoszczędzisz 2-6h w kolejkach do złożenia wniosku paszportowego i 140 zł (co najmniej)
zenonka
"Bóg, honor, ojczyzna"? Serio.... Od kiedy jesteśmy państwem wyznaniowym?

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki