REKLAMA

Szef MSW Niemiec: Duży spadek liczby uchodźców - w marcu 20 tys.

2016-04-08 10:42
publikacja
2016-04-08 10:42

W marcu do Niemiec dotarło tylko 20 tys. uchodźców, czyli o dwie trzecie mniej niż w lutym - poinformował w piątek szef MSW Thomas de Maiziere. W pierwszym kwartale br. zarejestrowano blisko 170 tys. imigrantów wobec 500 tys. w ostatnim kwartale 2015 roku.

fot. Marko Djurica / / Reuters

Szef resortu spraw wewnętrznych powiedział dziennikarzom, że rzeczywista liczba przybyszy może być jeszcze mniejsza, ponieważ komputerowy system EASY, z którego pochodzą dane, dopuszcza możliwość dwukrotnej lub nawet wielokrotnej rejestracji tej samej osoby.

Z danych policji federalnej wynika, że w pierwszym kwartale tego roku granicę przekroczyło 107 tys. uchodźców - sprecyzował de Maiziere. Według policji w styczniu do Niemiec, głównie do Bawarii, wjechało 65 tys. osób, w marcu już tylko 5 tys. Dzienna liczba uchodźców jest znacznie niższa niż 200 - podkreślił minister.

De Maiziere zaznaczył, że niemieckim władzom udało się zwiększyć liczbę imigrantów, których deportowano do kraju pochodzenia po odrzuceniu ich wniosków o azyl. W styczniu i lutym br. odesłano w ten sposób 4,5 tys. osób - dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie roku zeszłego. Dzięki podpisanemu niedawno porozumieniu z Tunezją, w czwartek deportowano po raz pierwszy do tego kraju 24 osoby. Wzrosła też liczba osób, które ze względu na brak szans na azyl zdecydowały się dobrowolnie wyjechać z Niemiec. W lutym w tym trybie wyjechało 5 tys. imigrantów, przed rokiem było ich 1,3 tys.

"Imigranci, którzy mają szansę na pozostanie, powinni być szybko integrowani, a ci, którzy nie mają takiej perspektywy, muszą szybko, szybciej niż dotąd opuścić nasz kraj" - wyjaśnił minister.

De Maiziere odmówił podania prognozowanej liczby imigrantów w całym bieżącym roku. Jak uzasadniał, ze względu na brak pewności co do długofalowych skutków umowy UE-Turcja, a także obaw, że po zamknięciu szlaku bałkańskiego migranci będą próbowali dostać się do Europy inną drogą, stawianie takich prognoz byłoby "niepoważne".

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało 1,1 mln uchodźców, głównie z Syrii, Iraku i Afganistanu.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ulb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~piada
Muszą uspokoić nastroje antyislamskie bo już jest niezły dym ( polacy pracujący w Niemczech doskonale to widzą, ale ludki oglądające tv już nie )
~Baszczelik
"Imigranci... ingerowani". Marzyciel.
~abc
No to szalona Anielcia musi być zawiedziona.
Obiecała przyjmować 1 mln rocznie.
Gadanie kanclerza rzeszy UE już nic nie znaczy?
~pipiripi
a juz myslałem że artykuł jej o deportacji. ot tani chwycik dziennikarski....
~spo
niech mnie nie wkurzają, dlaczego nie napiszą dlaczego bo z Austrri jest limit dzienny wydany przez Niemcy w przyjmowaniu uchodzćów w dodatku muszą mnieć aktualne dokumenty torżsamości wszyscy są tu w Austrii ostatnio przekroczono 1 mln. w kraju gdzie jest 8 mln ludzi co 8 to azylant. Od 1 marca podnieśli podatki lepiej niech mnie nie wkurzają, dlaczego nie napiszą dlaczego bo z Austrri jest limit dzienny wydany przez Niemcy w przyjmowaniu uchodzćów w dodatku muszą mnieć aktualne dokumenty torżsamości wszyscy są tu w Austrii ostatnio przekroczono 1 mln. w kraju gdzie jest 8 mln ludzi co 8 to azylant. Od 1 marca podnieśli podatki lepiej zarabiającym bo ostanie 6 mies tylko kursy jezykowe dla azylantów kosztowały 1 mln euro my musimy na nich płacić, gdy Austria w tamtym tyg. oznajmiła że wyśle wojsko do ochrony granic aby ograniczyć ich liczbę to Niemcy podniesli raban że to niezgodne z układem schengen, niech mnie ci germańcy nie denerwuja bo nie wiele brakuje a wyjdziemy na lice protestowac przeciwko mieszaniu sie niemiec w sprawy suwerennego państwa.
~cccc
Manipulatorzy.
Zapomnieli dodać "przybywających", aby tytuł podpowiadał o czym jest treść.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki