REKLAMA

Szef MON: Powstała polsko-izraelska grupa robocza ds. zamówień zbrojeniowych

2016-11-22 13:59
publikacja
2016-11-22 13:59

Polska i Izrael powołały grupę roboczą, która uszczegółowi sprawę zamówień zbrojeniowych - powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz po polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych. Chodzi o transfer najnowocześniejszych technologii do Polski - podkreślił.

fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

"Zdecydowaliśmy się powołać wspólną grupę roboczą, która w bardzo krótkim czasie uszczegółowi kwestie związane z zamówieniami zbrojeniowymi. Jesteśmy nimi bardzo zainteresowani. Chodzi o transfer najnowocześniejszych technologii do Polski, ale także możliwość dysponowania produktami, wtedy kiedy będą wytwarzane w pełni Polsce, żeby mogły być sprzedawane na rynkach zewnętrznych - powiedział dziennikarzom szef MON.

Podkreślił, że "to bardzo ważna, nowa forma rozwoju obronnych zdolności Polski"

Macierewicz zaznaczył, że omawiane były m.in. stosunki z NATO. Izrael jest partnerem NATO. Jesteśmy zainteresowani tą współpracą. Mamy świadomość, że sytuacja zagrożenia na północnej flance z punktu widzenia Izraela jest balansowana przez ich zagrożenie, w jakim się znajdują w związku z obecnością armii rosyjskiej na terenie Syrii - powiedział minister.

"Rozpoczęła się dyslokacja żołnierzy batalionowej grupy bojowej"

Rozpoczęła się dyslokacja ponad 1200 żołnierzy batalionowej grupy bojowej, która będzie w Polsce. Dyslokacja powinna zostać zakończona do stycznia - powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz. Dodał, że niedługo na Łotwie będzie rozmieszczona kompania polskich czołgów PT-91 Twardy.

Na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. ustalono, że Sojusz wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Większość żołnierzy batalionu, który przyjedzie do Polski, ma pochodzić z USA.

Macierewicz, który przebywa od poniedziałku w Izraelu, biorąc udział w polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych, powiedział dziennikarzom, że do Polski trafi ponad 1200 żołnierzy batalionowej grupy bojowej, z czego 1000 będą stanowić Amerykanie. "Ich dyslokacja już się rozpoczęła. W styczniu zapewne zostanie zakończona" - zapowiedział szef MON.

Przypomniał, że batalion trafi do Orzysza (Warmińsko-Mazurskie), a w Elblągu powstanie dowództwo, które będzie koordynować wszystkie cztery bataliony na wschodniej flance NATO. Państwem ramowym batalionu w Polsce, czyli odpowiedzialnym za dowodzenie oddziałem i wystawienie większości żołnierzy, będzie USA. Ponadto w skład oddziału będą wchodzili żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Na szczycie w Warszawie Polska zapowiedziała, że weźmie udział w batalionie NATO na Łotwie, gdzie państwem ramowym będzie Kanada. MON deklarowało, że wyśle na Łotwę pododdział wielkości kompanii. We wtorek Macierewicz poinformował, że będzie to kompania czołgów.

"Postanowiłem, że Polska przyłączy się do Kanady będącej państwem ramowym na Łotwie i wyślemy jedną kompanię polskich czołgów" - powiedział Macierewicz. Dodał, że będą to czołgi PT-91 Twardy.

Minister powiedział, że zainteresowanie polskiego rządu włączeniem polskich żołnierzy w skład sił stacjonujących na Łotwie wynika "z wielu powodów". Wskazał w tym kontekście, że "mniejszość polska na Łotwie stanowi bardzo istotny czynnik stabilizujący sytuację zagraniczną Polski".

Prócz wysłania batalionowych grup bojowych przez NATO, Stany Zjednoczone zapowiedziały, że wyślą do Europy Środkowo-Wschodniej - w ramach współpracy dwustronnej - brygadę pancerną. Brygada przez większość czasu mają znajdować się w Polsce, ale będą też ćwiczyć w innych państwach wschodniej flanki NATO.

Jak powiedział we wtorek Macierewicz, do Polski trafi ponad 4,5 tys. żołnierzy ciężkiej brygady amerykańskiej.

Pod koniec października na spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli Macierewicz oraz sekretarz obrony USA Ash Carter zapowiadali, że amerykański batalion przyjedzie do Polski w kwietniu 2017 r. Wcześniej ma rozpocząć się rozmieszczanie brygady - Macierewicz mówił, że rozpocznie się to od stycznia, Carter - że stanie się to w lutym.

Z Jerozolimy Tomasz Grodecki (PAP)

tgo/ mok/ kar/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (65)

dodaj komentarz
~sos
Od Izraela ,możemy pozyskać bronie i technologie wojskowe, których nie chcą nam udostępnić nasi sojusznicy z NATO. Nowoczesną bronią w polskich siłach zbrojnych , jest np pocisk Spike.
~Edek
Pisze się" Nowoczesną Bronią". Zresztą nie znam żadnej Bronki z Izraela co by była w Nowoczesnej
~applebum
zdradek w drodze do tescia postawil byl klocka w windzie oraz nahaftowal w cab'ie
~POśmiewisko
Minister Obrony robi to do czego został powołany....Izraelska technologia w dziedzinie elektroniki,monitoringu ,zabezpieczeń itp. jest najlepsza....Mają doświadczenie egzystując w niespokojnym rejonie świata..Tyle w temacie
~WidzeSlysze
Chodza sluchy, ze wysoko postawiony zyd pojechal swego czasu do Moskwy...
Pozniej byl Majdan i wojna na wschodniej Ukrainie...
Mowi sie rowniez, tu i tam, ze Polska i polowa Ukrainy to idealne miejsce na nowa siedzibe dla zydow.
W Polsce, czy na Ukrainie, duzo mozna zrobic - to nie pustynia ktora obecnie zamieszkuja...
Fakt,
Chodza sluchy, ze wysoko postawiony zyd pojechal swego czasu do Moskwy...
Pozniej byl Majdan i wojna na wschodniej Ukrainie...
Mowi sie rowniez, tu i tam, ze Polska i polowa Ukrainy to idealne miejsce na nowa siedzibe dla zydow.
W Polsce, czy na Ukrainie, duzo mozna zrobic - to nie pustynia ktora obecnie zamieszkuja...
Fakt, wywiad Izrael ma dobry, bron podobno tez, ale ja , Polak z dziada pradziada, zydowskich pokrzykiwan sie nie boje, a jezeli jednemu, czy drugiemu politykowi - byc moze sie wydaje - ze Polakow mozna w tym wzgledzie urobic, mysli, ze im tu kiedys gniazdko uwije, proponowalbym, dobrze sie nad tym zastanowic.
~Ogr
Wlasciwa decyzja. Jedyna z mozliwych po intronizacji Zyda na krola Polski. Inaczej byc nie moglo. Podoba mi sie. Soros zaciera rece....
~asd
ten "Żyd" miał daleko gdzieś swoją żydowskość i dlatego zawisł na krzyżu
~TW-BALBINA
Drony widzę ,widzę drony.
~zaniepokojony
Pan z kozią bródką ze Smoleńska pamiętnego tragicznego dnia pierwszy zwinoł ngi za pas bo myślał że to zamach i aj waj jego zabiją ,pomyślał se bidok a mnie za co??/ zaszył się w pociągu i szybciutko wrócił do Warszawy.nic nie widział nie był oddać honoru i czci poleglym w smoleńsku a do dziś ma wybuchy w głowie Pan z kozią bródką ze Smoleńska pamiętnego tragicznego dnia pierwszy zwinoł ngi za pas bo myślał że to zamach i aj waj jego zabiją ,pomyślał se bidok a mnie za co??/ zaszył się w pociągu i szybciutko wrócił do Warszawy.nic nie widział nie był oddać honoru i czci poleglym w smoleńsku a do dziś ma wybuchy w głowie i dużo gada o żelaznej sośnie .wyobrażnie i elokwencje ma nie przeciętną a jak lubi ordery rozdawać.Jeden złoty nadał młodemu sisiakowi z aptek co to prochu nie wąchał a żołnierzy ustawia.No aj waj to jaja są jak bomba atomowa.
~szlamowka
Szanowny pan Antoni Macierewicz to jeden obok prezydenta A. Dudy, premier Szydlo i pana premiera J. Kaczynskiego najinteligetniejsza osoba w Rzyczypospolitej Polskiej. Gdyby nie Oni to bysmy byli z reka w nocniku ze scierwami komuszymi. Od 1945 roku Polska na dorobku bo zlodzieje byli cale 70 lat przy korycie i nadal maja chcice byc!

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki