Szef MON: Chcemy młodzieży dzielnej zdolnością obrony ojczyzny

2016-09-25 15:51
publikacja
2016-09-25 15:51
fot. Krystian Maj / FORUM

Chcemy, żeby polska młodzież była wykształcona, ale też dzielna zdolnością obrony własnej ojczyzny - mówił w niedzielę w Ostrołęce do uczniów klas wojskowych minister obrony Antoni Macierewicz, podczas święta 5. Pułku Ułanów Zasławskich.

Szef MON uczestniczył w odsłonięciu pomnika ku czci żołnierzy 5. Pułku Ułanów Zasławskich, wzniesionego w dawnych koszarach tej jednostki z lat 1921-1939. Według niego ten monument jest również symbolem całej polskiej ziemi, która w latach walki o niepodległość i II wojny światowej "została poddana niebywałemu męczeństwu, i która ten wielki dziejowy egzamin, jak żaden inny naród na świecie, zdała".

Podczas uroczystości odbył się apel pamięci, wręczenie odznaczeń i ślubowanie uczniów klas o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, noszącego imię pułku.

Zwracając się do uczniów, minister podkreślił wagę słów "Tobie Ojczyzno", które młodzież powtarzała w rocie ślubowania. "Pamiętajcie o tych słowach, bo są one jednymi z najważniejszych, jakie wypowiedzieliście w swoim życiu" - mówił.

Macierewicz wyraził nadzieję, że większość składających ślubowanie zasili w przyszłości oddziały Obrony Terytorialnej Kraju. "Chcemy, żeby polska młodzież była inteligentna, mądra, wykształcona, ale chcemy też, żeby była dzielna duchem i dzielna zdolnością obrony własnej ojczyzny" - powiedział.

Szef MON mówił też, że stojąc przed pomnikiem przypominającym polską historię, trzeba mieć świadomość, że przeszłość jest tylko "wyzwaniem do budowy silnego, rozwijającego się, sprawnego kraju, który będzie bogaty także polskim przemysłem, polską gospodarką".

Przypomniał, że w Ostrołęce zostanie zbudowana nowa elektrownia, która - jak stwierdził - będzie "mocą gospodarczego rozwoju" tego miasta. W jego ocenie, walka o tę inwestycję wymagała "wysiłku przeciwstawienia się interesom reprezentującym wschodniego sąsiada".

Minister dziękował wszystkim, którzy - jak mówił - "stoją na straży wschodnich rubieży Rzeczypospolitej". W obchodach uczestniczyli m.in. żołnierze z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim k. Orzysza, który kultywuje tradycje wojskowe 5. Pułku.

Szef MON ocenił, że Polska jest bezpieczna dzięki rozwijającej się gospodarce, patriotycznej młodzieży, ale też sojusznikom. Przypomniał, że wkrótce w naszym kraju pojawią się pierwsze jednostki wojskowe NATO pod dowództwem USA.

Podkreślał, że konieczna i niezbędna jest siła własna, ale - jak dodał "naród, który potrafi zorganizować wokół siebie wsparcie innych narodów - od Bałtyku po Morze Czarne, a także tych, którzy reprezentują wielkie potęgi światowe" - może się rozwijać bezpiecznie.

"Taki naród może powiedzieć, że naprawdę jest niepodległy" - stwierdził.

Podczas uroczystości szef resortu obrony otrzymał pamiątkową odznakę, przyznaną przez Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich.

Święto pułkowe tej historycznej jednostki kawalerii przypada w rocznicę bitwy pod Zasławiem na Wołyniu, do której doszło w końcowej fazie wojny polsko-bolszewickiej 23 września 1920 r. W tym dniu pułk wsławił się rozbiciem 24. tzw. żelaznej dywizji sowieckiej. W wyniku brawurowej szarży 115 polskich ułanów wzięło do niewoli ponad 1100 jeńców, zdobyło artylerię i tabory.

W okresie międzywojennym 5. Pułk Ułanów Zasławskich stacjonował w ostrołęckich Wojciechowicach. We wrześniu 1939 r. wchodził w skład Podlaskiej Brygady Kawalerii i osłaniał granicę z Prusami Wschodnimi. W pierwszych dniach wojny dokonał wypadu na niemieckie terytorium, zajmując na krótko miejscowość Klarheim (Długi Kąt).

Po wycofaniu się za Narew uczestniczył w walkach odwrotowych, dołączył do Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga i zakończył kampanię 6 października 1939 r. bitwą pod Kockiem. W okresie okupacji pułk został odtworzony w strukturach Armii Krajowej w powiecie ostrołęckim.(PAP)

mbo/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~hm
Posluchajcie, poogladajcie wiadomosci co ruski moze zrobic jak wejdzie do jakiegos Panstwa (Syria)
~Robert
Według ministra obrony polska młodzież powinna doskonale władać karabinem ,bo to jest najważniejsze ,co tam informatyka i inne nauki ścisłe -dobrze wpisuję się tu reforma reforma minister edukacji ,która redukuje lekcje informatyki do minimum a wprowadza rozbudowane lekcje tak zwanego przysposobienia obronnego ,efekt będzie Według ministra obrony polska młodzież powinna doskonale władać karabinem ,bo to jest najważniejsze ,co tam informatyka i inne nauki ścisłe -dobrze wpisuję się tu reforma reforma minister edukacji ,która redukuje lekcje informatyki do minimum a wprowadza rozbudowane lekcje tak zwanego przysposobienia obronnego ,efekt będzie taki że przyszłe tak zwane elity oprócz wiedzy jak założyć maskę przeciw gazową nic nie będą potrafiły ,potem będziemy się zastanawiać ,dlaczego Polska nadal jest biedna,nie ma przemysł,dlaczego ludzie wyjeżdżają do pracy za granicą ,ale co tam najważniejsze żeby Polska młodzież umiała założyć maskę przeciw gazową i była bardziej religijna -kto wie może minister edukacji zwiększy liczbę godzin katechezy ,nic nie wiadomo
~lechu
A ja myslalem ,ze na Bankierze to sami wyedukowani ekonomisci o pogladach liberalnych.! O czym Wy ?? Jaki patriotyzm ? Jaka sila ? Jak widac nauki Antoniego i kocioluba daja juz pierwsze efekty! A kto nas potrzebuje ...jeszcze najechac na ziemie Lechistanu hahaha.Dzisiaj walke wygrywa sie dyplomacja i silna gospodarka .Nasza dyplomacja A ja myslalem ,ze na Bankierze to sami wyedukowani ekonomisci o pogladach liberalnych.! O czym Wy ?? Jaki patriotyzm ? Jaka sila ? Jak widac nauki Antoniego i kocioluba daja juz pierwsze efekty! A kto nas potrzebuje ...jeszcze najechac na ziemie Lechistanu hahaha.Dzisiaj walke wygrywa sie dyplomacja i silna gospodarka .Nasza dyplomacja lezy i czejac az nas połoza w ruine.Wtedy nas wykupia nie tylko Wladimir ! Zenada
~hm
To niech wejdzie ruski to zobaczysz po co ? Jestes mlody i glupi myslis , ze wszystko sie nalezy i jest dane na zawsze .Wiadomo politycy nie walcza ale Polska to My i nie mozna juz Jej nikomu oddac .Kiedys tez tak myslalem szkoda ,ze Niemcy nie wygraly wojny to dzisiaj jezdzilbym mercedesem .Ale bylem glupi ,ze tak myslalem Polska To niech wejdzie ruski to zobaczysz po co ? Jestes mlody i glupi myslis , ze wszystko sie nalezy i jest dane na zawsze .Wiadomo politycy nie walcza ale Polska to My i nie mozna juz Jej nikomu oddac .Kiedys tez tak myslalem szkoda ,ze Niemcy nie wygraly wojny to dzisiaj jezdzilbym mercedesem .Ale bylem glupi ,ze tak myslalem Polska to najwieksze dobro jakie mamy i musimy Jej bronic.Ale tchorze zawsze beda pisac ,mowic ,ze nie warto
~Boss
Bardzo dobrze mięso armatnie jest potrzebne...jak uczy historia na wojnie najlepiej wychodzi sie stojac z boku...francja, Czechy, Dania, Norwegia poddaly sie bez wystrzalu i najlepiej na tym wyszly i to jest prawdziwa mądrość narodu...a my? Powstanie Warszawskie 20 tys powstańców i 200 tys. Cywili do tego zniszczone miasto Bardzo dobrze mięso armatnie jest potrzebne...jak uczy historia na wojnie najlepiej wychodzi sie stojac z boku...francja, Czechy, Dania, Norwegia poddaly sie bez wystrzalu i najlepiej na tym wyszly i to jest prawdziwa mądrość narodu...a my? Powstanie Warszawskie 20 tys powstańców i 200 tys. Cywili do tego zniszczone miasto i po co to bylo?
~PsychiatraRadzu
Mech sam idzie sie napierdalac z ruskimi, cwaniak sie znalazł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki