Szaleństwo Draghiego wypacza rynek obligacji

główny analityk Bankier.pl

Deklaracje szefa Europejskiego Banku Centralnego uderzyły nie tylko w kurs euro. Kompletnemu wypaczeniu uległ rynek obligacji, na którym inwestorzy PŁACĄ rządom za przechowanie pieniędzy.

Europejski Bank Centralny ponownie złagodzi swoją politykę, jeżeli inflacja nie wróci do celu. Taki przekaz płynie z przemówienia, które prezes Mario Draghi wygłosił w trakcie dorocznej konferencji EBC w portugalskiej Sintrze.

Inflacja HICP w strefie euro (w %, rdr).
Inflacja HICP w strefie euro (w %, rdr). (Bankier.pl)

– W wypadku braku poprawy, który zagrozi powrotowi inflacji do naszego celu, potrzebne będzie dodatkowe stymulowanie monetarne – powiedział Draghi.

Dodatkowo prezes EBC obwieścił, że cel jego instytucji jest „symetryczny”. Zatem aby osiągnąć inflację CPI na poziomie „blisko ale poniżej 2%” po latach utrzymywania się tego wskaźnika poniżej 2%, EBC przez długi czas chciałby widzieć inflację powyżej celu. W tym celu Draghi jest gotowy wprowadzić jeszcze bardziej ujemne stopy procentowe i zalać strefę euro powodzią świeżej gotówki w ramach QE2.

– Dalsze cięcia stóp procentowych wciąż są częścią naszego instrumentarium. Wciąż jest też przestrzeń na program zakupu aktywów – powiedział Mario Draghi zapewniając, że EBC skorzysta ze wszystkich dostępnych środków, aby zrealizować cel w postaci stabilności cen.

Rentowność 15-letnich obligacji rządu Niemiec (w %).
Rentowność 15-letnich obligacji rządu Niemiec (w %). (Bloomberg)

Słowa Draghiego wywołały silną reakcję na rynku walutowym, ale jeszcze większym echem odbiły się na rynku długu. Rentowność niemieckich obligacji 10-letnich poleciała w dół o prawie 8 pb., osiągając rekordowo niski poziom -0,325% (tak, minus). Oznacza to, że inwestorzy płacą rządowi RFN za przechowanie pieniędzy!

Co więcej, ta kuriozalna sytuacja rozprzestrzenia się na inne rynki. W Szwajcarii na całej długości krzywej terminowej obowiązują ujemne rentowności – nawet w przypadku obligacji 30-letnich. W Niemczech i Holandii „niedodatnie” terytorium rozpościera się do papierów 15-letnich. W przypadku Japonii, Danii, Austrii, Finlandii i Szwecji traci się na obligacjach o zapadalności do 10-lat włącznie.  

Nieujemne rentowności utrzymują się jeszcze poza Europą i Japonią. Dochodowość 10-letnich obligacji rządu USA obniżyły się do 2,02%, osiągając w ten sposób najniższy poziom od jesieni 2017 roku. Amerykańskie 2-latki płacą już tylko 1,82%, bo inwestorzy liczą, że także Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe.

Zatem po trwającej raptem dwa lata próbie powrotu do monetarnej normalności, świat znów pogrąża się w mrokach ZIRP (ang. zero interest rate policy) i NIRP (ang. negative interest rate policy), czyli reżymu zerowych lub wręcz ujemnych stóp procentowych narzuconych przez największe banki centralne. To piekło dla posiadaczy oszczędności, którzy tracą możliwość względnie bezpiecznego ulokowania kapitału. Nie tylko inwestorzy indywidualni, ale także fundusze emerytalne czy zakłady ubezpieczeń, stają przed fatalnym wyborem zaakceptowania nominalnej (a także realnej) destrukcji kapitału albo wzięciem na siebie dodatkowego i niechcianego ryzyka na rynku akcji czy nieruchomości.

W ten sposób banksterzy centralni usiłują przedłużyć żywot współczesnego systemu monetarnego. Systemu, który w krajach zachodnich nie potrafi już wykrzesać wzrostu gospodarczego bez potężnych dawek świeżego długu. Przez dekadę obowiązywania ZIRP/NIRP i „ilościowego poluzowania” świat Zachodu tylko pogrążał się w coraz większych długach, które (poza nielicznymi przypadkami) rosły szybciej niż PKB.

Delikatna próba odejścia od monetarnych stymulantów (QT i podwyżki stóp w Ameryce, wygaszenie QE w strefie euro) zakończyła się błyskawicznie. Nie potrzeba było recesji, wzrostu bezrobocia, czy masowych upadłości firm-zombie. Wystarczyło niezadowolenie lobby finansowego i brak postępów w przerzucaniu kosztów kryzysu na ludzi poprzez inflację – czyli powszechny podatek nakładany bez ustawy.

Teraz wracamy do starej „antykryzysowej” polityki monetarnej pod hasłem: więcej tego samego. To nic, że poprzednia fala monetarnych stymulantów nie zadziałała. „Skoro to nie wystarczyło, to zaaplikujemy im jeszcze większą dawkę monetarnej heroiny” – zdają się mówić Draghi i spółka. Pytanie tylko, jak dużo pacjent jest w stanie wytrzymać bez poważnych objawów ubocznych.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 zbyszek_

Te obligacje kupuje pewnie właśnie ECB i nikt inny.

pozdr

! Odpowiedz
2 19 1as

Głupota osiąga zenit.
Czy jak trupowi podamy tlen, to ożyje?

! Odpowiedz
0 3 open_mind

Jak historia uczy po 2008 roku ożył chwilowo!

! Odpowiedz
1 32 xxpp

Zbliżamy się do końca supercyklu. To wszystko wywali się w ciągu 5 lat.
Bawcie się i wydawajcie kasę póki czas.

! Odpowiedz
0 1 open_mind

100 % racja ale czy 5 lat może szybciej może dłużej

! Odpowiedz
4 48 open_mind

Jeszcze Europa nie zginęła,- ale Draghi nad tym usilnie pracuje!

! Odpowiedz
3 17 open_mind

Co za przypadek że Draghi dzisiaj na dzień przed FED`em zakaszlał. ?

! Odpowiedz
37 31 open_mind

Tak mi się z nudów wkleiło w oczekiwaniu na FED:
01of3/ Pomyślcie ! Widzicie gdzieś Rosjan wykupujących polską ziemię ? A może jakieś rosyjskie banki ? Czy to w Rosji jesteśmy zadłużeni po uszy ? Które przedsiębiorstwa kupiła Rosja lub Rosjanie w Polsce za bezcen, a następnie zlikwidowała ? Czy to w Moskwie powstają prawa zakazujące w Polsce wędzenia mięsa, łowienia ryb, produkcji mleka, cukru ? A może Putin nałożył na nas haracz “za emisję CO2″ dzięki któremu prąd kosztuje 2x tyle ? Czy Rosja walczy w Polsce z homofobią, antysyjonizmem ? Rosja nie pozwala budować dróg tak jak chcemy, bo robaczek ma siedlisko ? Czy parlament Rosji zażądał od Polski wypłacenia 477 “niektórym żydom” 65 miliardów dolarów haraczu, czy raczej amerykański a ostatnio brytyjski (przy okazji łamiąc umowy z Polską) ? Czy Rosjanie planują masowe osadnictwo na ziemiach polskich ? Czy Rosjanie roszczą pretensje do 1/3 polskiego terytorium ? Czy Rosja wspiera naszych wrogów, jak banderowcy, czy nakazuje nam napadać na inne narody jak w Afganistanie, Iraku, Libii, Syrii, Iranie przy okazji niszcząc nasze interesy i powiązania handlowe ? Czy rząd polski został zmuszony do zakupu bezwartościowych obligacji amerykańskich czy rosyjskich ???


02of3/ Czy Rosja narzuca nam swojego rubla, czy ktoś inny euro ? Czy to Rosja od co najmniej 1971 "Bretton Woods" zbija cenę złota aby wykazać siłę "fiat money" pieniądze bez pokrycia (przepraszam mają pokrycie w sile armii zachodu i "konfidencje" zaufaniu,czytaj - naszej głupocie) ? Czy to nie USA Wielka Brytania i Rosja podpisując wredny pakt o podziale Europy w 1945, przyczyniło się do tego że Ruska komuna trzymała nas przez 45 lat za ryjki? Czy to nie Hitlerowska agresja w 1939 na Polskę nie ośmieliło Rosji do zrobienia tego samego od wschodu Polski i rywalizacji kto zabije więcej Polaków? Czy to Rosja wmawia nam aby zapomnieć o napaści i terrorze niemieckiej okupacji? (przebaczyć można ale zapomnieć nigdy! Czy to Rosja bombarduje uranem zubożonym szpitale, szkoły, zakłady, linie energetyczne, ujęcia wody, naszych przyjaciół w Serbii czy może Zionists !? Czy to Rosja demoralizuje społeczeństwa narzuca! nam (Gender styl i małżeństwa tej samej płci LGBT) wmawiając że to jest OK. Ośmieszając pozostałych za staromodne poglądy? Czy to z Rosji Przyszła moda na oszpecanie bohomazami- malowidłami przestrzeni publicznej , zakładania reklam i nalepek gdziekolwiek ?

03of3/ Czy to Rosja wprowadziła podatek od towarów i usług (ile razy płacimy podatek od przychodu?).Czy to Rosja propaguje bezstresowe wychowanie naszych milusińskich? Czy to Rosja napuszcza na siebie ludzi wymyślonymi problemami aby byli skłóceni i nie mieli czasu pomyśleć o polityce? Czy to Rosja nauczyła świat palić tytoń marychę i inne halucynogeny i brać w żyłę? Ja widzę że wszelkie zło pochodzi z innej strony , Działają w naszej podświadomości poprzez środki masowego przekazu, nawet moda, wymieniać można bez końca .I jeszcze dali nam cynicznie film Matrix na poparcie swojej działalności, A my ślepi wymachujemy szabelką hajda na Ruska. Halo myśli tu ktoś samodzielnie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 13 jes

Bo Rosja nie kupuje tylko najeżdża i zabiera, teraz dociera rosyjski trollu?

! Odpowiedz
4 5 open_mind odpowiada jes

To tak jak USA zabezpiecza złoto ! Ps. dziękuje za komplement. I Spłacaj F35 w pocie czoła kiepie....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,01% 3,9242
2020-06-03 19:11:00
EUR/PLN 0,59% 4,4096
2020-06-03 19:11:00
EUR/USD 0,61% 1,1238
2020-06-03 19:11:00
CHF/PLN 0,12% 4,0808
2020-06-03 19:11:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil