Większość krakowskich banków zapowiada, że będzie w czasie Światowych Dni Młodzieży działać bez zmian. Operatorzy bankomatów biorą jednak pod uwagę wzmożony popyt na wypłatę gotówki.


Na czas Światowych Dni Młodzieży banki w Krakowie nie planują znacznych zmian w funkcjonowaniu i ich zdecydowana większość będzie działać jak zwykle. Jednak w miejscach, w których mogą wystąpić utrudnienia w komunikacji, placówki zawieszą działalność.
Np. Eurobank zamknie cztery spośród swoich 11 oddziałów w Krakowie. W poszczególnych dniach nieczynne będą placówki przy ul. Starowiślnej, Zwierzynieckiej, Kalwaryjskiej i Karmelickiej.
ReklamaBank Millenium zamyka oddziały w samym centrum Krakowa na czas Światowych Dni Młodzieży. W tych placówkach nieczynne mają być także bankomaty. Jak podkreśliła Małgorzata Nasiłowska z komunikacji marketingowej banku, jest to podyktowane wymogami bezpieczeństwa - w tak dużej grupie turystów może zaistnieć niebezpieczeństwo skimmingu.
O zamykanych oddziałach placówki informowały klientów m.in. za pomocą SMS-ów.
Banki i operatorzy bankomatów nie przewidują trudności transakcyjnych, ale liczą się ze wzmożonym popytem na wypłatę gotówki.
Niektóre instytucje na czas ŚDM postawią w mieście dodatkowe urządzenia wypłacające banknoty. Taki krok zrobił już np. PKO Bank Polski. W czterech lokalizacjach Krakowa stanęły mobilne bankomaty. Dodatkowe maszyny bank dostarczył także do Wieliczki, Brzegów, Wadowic, Kokotowa, Kalwarii Zebrzydowskiej.
Euronet, jedna z najpopularniejszych sieci bankomatów w Polsce, zapowiada, że poczyni wszelkie starania, aby klienci nie mieli problemów w wypłatą środków. Jak poinformowała PAP dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska Ewa Miziołek, firma ma 220 bankomatów i wpłatobankomatów (tzw. recyklerów) w okolicach i w miejscach, gdzie będą uroczystości ŚDM. Dodatkowo Euronet, w ramach współpracy z organizatorami ŚDM, w pobliżu miejsc wydarzeń usytuuje cztery tymczasowe bankomaty.
31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i Brzegach i potrwają od 26 do 31 lipca. Zarejestrowało się na nie 360 tys. pielgrzymów ze 187 państw. Organizatorzy ŚDM przewidują jednak, że w uroczystościach może wziąć udział nawet 1,5 mln osób.
Beata Kołodziej (PAP)
bko/ je/