Susza niszczy uprawy. Kopacz naradza się z wojewodami

W Raciążu (Mazowieckie) w sobotę po godz. 9.30 rozpoczęła się narada premier Ewy Kopacz i ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego z wojewodami oraz przedstawicielami służb w sprawie szkód w uprawach wyrządzonych przez suszę.

(EastNews)

Po naradzie w Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu premier ma odwiedzić jedno z gospodarstw rolnych dotkniętych suszą w miejscowości Sierakowo. Przed godz. 11 zaplanowano briefing szefowej rządu.

Według danych Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach suszą objętych jest 13 województw, w tym 1/3 gmin. Wśród województw najbardziej dotkniętych suszą są: mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i podlaskie. Najlepsza sytuacja hydrologiczna jest w województwach: lubelskim, podkarpackim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Na terenach dotkniętych suszą są podstawy do powoływania komisji szacujących straty. Po ustaleniu ich wielkości możliwe będzie uruchomienie rządowego programu wsparcia dla poszkodowanych przez suszę rolników.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział ostatnio, że pierwsze meldunki nt. rzeczywistych szacunków strat w rolnictwie spowodowanych suszą zostaną zebrane do 15 sierpnia. Zapewnił jednocześnie, że rolnicy mogą liczyć na pomoc w postaci kredytów preferencyjnych.

Będziemy pracowali w ramach rządu nad poszukiwaniem rezerw w zakresie pomocy socjalnej, nie ma takiej możliwości, żeby dzisiaj państwo wzięło na siebie ciężar pełnych odszkodowań wynikających z obniżki plonów" mówił w minioną środę minister. Sawicki dodał wtedy, że wysokość pomocy socjalnej będzie zależała od rezerw budżetowych, jakie uda się w ramach resortu wypracować. Może to być pomoc w formie dopłaty do hektara upraw zniszczonych przez suszę w wysokości 100-150 zł. Jednak wszystko zależy od rzeczywistych szacunków strat - mówił. (PAP)

mb/ jra/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~MM

Mnie rozczulił Łukaszenka ze swoimi ministrami jak koszą kosą zboże. "Chłopi" Rejmonta przypomnieli mi się:). Ale pani Premier też w tym kierunku idzie z komunikatami wyborczymi - do jednego gospodarstwa, które dotknęła susza. Pewnie będą kamery, tata, mama, dzieci i pani Premier. Serce rośnie;).

! Odpowiedz
2 1 ~krzych

Greków w nedze wpedzili populiści .Dokładnie to co robia PiSowcy i PiSowski Prezydent Duda.Opowiadaja bajki na prawo i lewo i jeśli spróbuja to wszystko realizować to los przecietnych Polaków duuuużo gorszy od Greków.Nikt nie bedzie bronił złotówki w odroznieniu od Euro

! Odpowiedz
3 1 ~plutarch

Sobaki Putina znów plwają na Kopacz. Wowka zapłacił za hejt, a właściwie emeryt z Funduszu Dobrobytu Narodowego. Zamienić dobrobyt na hejt - oto scheda krótkiego carewicza.

! Odpowiedz
0 0 ~miro

no i już masz 2.40 plus WAT od ewy lawirantki, upsss, raczej z polskiego budzetu

! Odpowiedz
1 3 ~ryżyk

Będziecie już niedługo błagać o deszcz, jak któregoś ranka odkręcicie krany a z nich woda nie poleci. Te prognozy długoterminowe są już znane od lutego, a PO zamiast martwic się o to i finansować budowanie studni głębinowych, to zajmowało się in vitro i ustawą o zmianie płci. Do zobaczenia przy beczkowozie z wodą!

! Odpowiedz
2 1 ~plutarch

do zobaczenia, jeszcze poprosicie o trochę krążków sera. sera spod buldożera.

! Odpowiedz
0 0 ~MM odpowiada ~plutarch

Jesteś poetą?

! Odpowiedz
0 1 ~rolnik666

Jaka tam najlepsza sytuacja hydrologiczna na Podkarpaciu. Lokalizacja moja powiat jarosławski, gmina Radymno. Podam ile było pustych 80 cm betonów w studni od poziomu gruntu do lustra wody. Kwiecień 2, maj 3, czerwiec 5, lipiec 6. Skutkiem tego był fakt iż w tych miesiącach deszcz spadał sporadycznie i to zazwyczaj były ulewy po których w ciągu paru dni nie było śladu w uprawach. Zaznaczę tylko że większość gruntów posiadanych przez mnie to klasa I czarne ziemie - więc susza tak nie doskwiera uprawom ale spadek plonów będzie duży. A co z resztą gleb słabych klas to już bardzo duże spadki zbiorów w każdej uprawie.
A minister rolnictwa mówi o kredytach preferencyjnych - co za warchoł i wół - nadaje się tylko do pługa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Jan

Myślałem że zaplanowano podlewanie pola a tu po naradzie zaplanowano briefing :) Gdyby to nie było żałosne to nawet można by się z tego pośmiać.

! Odpowiedz
1 6 ~SONDA

Czy wg Ciebie PeŁo może sprawić, że spadnie deszcz?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

(sonda niesponsorowana przez IMIGW)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil